Aktualizované 19. apríla 2022 – Vrtuľník Ingenuity na Marse aj naďalej búra rekordy a to aj napriek tomu, že mu odborníci veľkú budúcnosť na začiatku nepredpovedali. Ako informuje NASA, posledný let trval vyše 161 sekúnd a stroj urazil 704 metrov, čím prekonal svoj rekord z 5. júla 2021, kedy urazil počas jediného letu 625 metrov.

Zároveň dosiahol doteraz najvyššiu rýchlosť a to až 5,5 m/s, teda takmer 20 km/h. Jedná sa o 25. let v poradí a zvláda to aj napriek tomu, že sa jedná o stroj skonštruovaný z komerčne dostupných komponentov – na rozdiel od komplikovaných a drahých roverov.

Aktualizované 26. októbra – Po predchádzajúcom 13. lete v polovici septembra tohto roka, kedy helikoptéra Ingenuity na Marse zachytila povrch v 3D, musela NASA na čas obmedziť komunikáciu so všetkými svojimi misiami. Kvôli solárnej konjunkcii Marsu, kedy sa planéta nachádza na druhej strane Slnka a so Zemou sa nevidí, nemohla NASA s misiami komunikovať. Komunikáciu mala opätovne nadviazať až po 16. októbri.

Najnovšie sa vďaka tomu podaril helikoptére Ingenuity ďalší, v poradí už 14. let na Marse, pri ktorom roztočila svoje vrtule na ešte vyššie otáčky ako doteraz. Tentokrát nešlo o dlhší let, ale len o krátky „skok“ vrtuľníka, ktorého vrtule NASA roztočila na vyššie otáčky kvôli redšej atmosfére pri zmene počasia na planéte.

Vyššie otáčky NASA vyskúšala už v polovici septembra, kedy vrtule Ingenuity roztočila na 2800 ot./min., avšak helikoptéra vtedy nemala vzlietnuť. Test s vyššími otáčkami pri 2700 ot./min. prišiel až pri 14. lete helikoptéry, počas ktorého vyletela do výšky 2,75 metra nad povrchom Marsu. Týmto testom tak NASA otvorila možnosť ďalšieho zvyšovania otáčok vrtúľ aj pre budúce lety.

Aktualizácia 17. augusta:

Helikoptéra Ingenuity letela na Marse znova. Pri svojom 12. úspešnom lete pritom absolvovala cestu, ktorá pomôže so skúmaním vybranej oblasti roveru Perseverance. Počas včerajšieho štartu sa malý marťanský vrtuľník dostal do letovej výšky 10 m, pričom preletel vzdialenosť 450 m počas 169 sekúnd.

Vo výsledku sa dostal do oblasti zvanej južný Séítah, kde bude pre vedcov a rover Perseverance zisťovať, ktoré geologické objekty môžu byť vhodné na preskúmanie.

Po všetkých testoch sa tak Ingenuity púšťa do prieskumu pre Mars rover, pre ktorý vyhodnocuje prostredie na planéte za účelom ďalšieho výskumu. Perseverance sa už pritom blíži k helikoptére, s ktorou by sa mal v spomenutej oblasti stretnúť o pár dní.

Aktualizácia 6. augusta:

NASA vo svojom novom tweete informovala o úspešnom lete vrtuľníka Ingenuity, ktorý na Marse vzlietol vo včerajších hodinách. Počas letu bola vytvorená aj ďalšia čiernobiela fotografia siluety stroja na marťanskom povrchu.

Táto unikátna helikoptéra tak má za sebou už v poradí 11. úspešný let a aj napriek menším problémom pri predošlých letoch dokázala prekonať všetky očakávania. Technické detaily letu sme priniesli v predošlej aktualizácii článku, no ako informovala NASA, celková preletená vzdialenosť nakoniec dosiahla 380 metrov a let trval takmer 131 sekúnd.

Aktualizácia 5. augusta:

Helikoptéra Ingenuity sa po svojom 10. lete pripravuje na ďalší, v poradí už 11. vzlet na Marse, ktorý by mala absolvovať už o pár hodín. Počas tohto letu sa vrtuľník dostane do výšky 12 metrov nad marťanským povrchom a preletí na nové miesto pristátia vzdialené až 385 metrov od jeho aktuálnej polohy, pričom dosiahne maximálnu rýchlosť letu 18 km/h.

Celý jedenásty let by mal trvať nanajvýš 130 sekúnd, no počas toho bude helikoptéra opäť vytvárať ďalšie snímky povrchu Marsu, podobne, ako tomu bolo pri predošlých letoch. Hlavným cieľom je tentokrát preskúmať nové miesto pristátia v južnej oblasti Séítah, ktorá je pre marťanský rover ťažko dosiahnuteľná.

Aktualizácia 25. júla 2021:

Marťanský vrtuľník Ingenuity má za sebou už 10. úspešný let. Posledný štart absolvovala malá helikoptéra v sobotu 24. júla a počas neho zvládla najkomplexnejší let doteraz. Dovedna pritom už preletela vyše 1 míľu (1,6 km), pričom počas posledného letu dosiahla letovú výšku 12 m a preletela cez 10 rôznych letových bodov, kde vytvárala aj nové fotografie.

Najnovším letom tak Ingenuity ďaleko prekonala očakávania a predpoklady NASA, ktorá pôvodne očakávala, že helikoptéra zvládne na Marse nanajvýš 5 štartov a neskôr havaruje.

Trajektória helikoptéry počas rekordného 10.letu na Marse. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona.

Aj napriek niekoľkým problémom tak Ingenuity pokračuje vo svojej misii. Doteraz prežila na Marse už vyše 107 solov (marťanských dní) od vysadenia a dokopy strávila letom už viac ako 14 minút. Nakoľko je teda helikoptéra v dobrej kondícii, ku ktorej jej pomohli aj dve softvérové aktualizácie, môže pokračovať v prekonávaní pôvodných plánov a doletieť na Marse ešte ďalej ako sa predpokladlo.

Aktualizácia 9. júla 2021:

Podľa slov NASA nebol deviaty let rovnaký ako tie predchádzajúce. Zlomil rekord dĺžky letu, maximálnej rýchlosti a prekonanej vzdialenosti. Najväčší rozdiel a výzvu ale predstavoval kostrbatý terén, ktorý by pre rover predstavoval veľké problémy. Vrtuľník Ingenuity nakoniec pristál 47 metrov od stredu pripravenej pristávacej plochy s celkovým priemerom 100 metrov.

NASA / JPL / Caltech

Inžinieri tiež navrhli tento let špecificky na to, aby mal aj vedeckú hodnotu a zblízka sa pozrel na niečo, k čomu sa Perseverance ešte dlho nedostane. Ingenuity totiž zašle na Zem farebné fotografie tohto nepravidelného povrchu, ktorý je podľa vedcov najhlbším vodným prostredím bývalého jazera Jezero. Jednu z farebných snímok už vrtuľník zaslal.

NASA / JPL / Caltech

Niektoré útvary chcú vedci neskôr navštíviť aj pomocou rovera Perseverance, ktorý je vybavený množstvom nástrojov pre bližšie študovanie geologických útvarov. Kvôli pomerne tesnému a striktnému harmonogramu je ale možné, že sa k takejto činnosti nedostane.

Aktualizácia 5. júla 2021:

Ako informovalo Jet Propulsion Laboratory prostredníctvom svojho Twitter účtu, deviaty a zatiaľ najťažší let vrtuľníka Ingenuity prebehol úspešne. Celkovo trval 166,4 sekúnd pri maximálnej rýchlosti 5 m/s. Dodatočné informácie a aktualizáciu statusu poskytne NASA neskôr, keď obdržia a spracujú všetky potrebné dáta.

Aktualizácia 4. júla 2021:

Vrtuľník Ingenuity sa na Marse pripravuje na svoj v poradí deviaty let, pričom sa opäť chystá prekonať niekoľko rekordov, píše NASA. Má totiž preletieť až 625 metrov počas letu, ktorý potrvá približne 167 sekúnd.

Prekonaný bude aj rýchlostný rekord, keďže Ingenuity poletí rýchlosťou 5 m/s. Dôvodom pre tak komplexný let je podrobenie navigačného systému dôležitej skúške, počas ktorej sa ocitne nad vlnitým povrchom lokácie Séítah.

Tento nepravidelný povrch môže spôsobiť niekoľkometrové oscilácie systému pre udržiavanie hladiny letu. Ingenuity ale poletí v dostatočnej výške na to, aby takéto oscilácie stroj nemohli ohroziť.

Pravdepodobne tiež dôjde k vážnej odchýlke smeru, keďže snímky povrchu navigačného systému pracujú s predpokladom, že povrch je rovný. To môže mať za následok vychýlenie od cieľovej destinácie o niekoľko desiatok metrov a tímy sa preto rozhodli, že ponad zložitými časťami terénu poletia pomalšie.

K letu má dôjsť najskôr v skorých ranných hodinách 5. júla, môže sa samozrejme presunúť na neskorší termín. Napriek rizikám sú v NASA presvedčení, že Ingenuity tento let zvládne a je na podobné výzvy pripravený.

Aktualizácia 22. júna 2021:

Marťanský vrtuľník z dielne NASA má za sebou úspešný 8. let. Počas neho dokázal stráviť vo vzduchu 77,4 sekundy, počas ktorých preletel vzdialenosť 160 m a dostal sa na nové miesto vzdialené len 133,5 metra od rovera Perseverance. Ingenuity pri lete nad povrchom Marsu vytvorila aj ďalšiu skvelú snímku s vlastným tieňom.

Deviaty let helikoptéry nie je momentálne podľa NASA naplánovaný, no rozhodne o ňom bude agentúra včas informovať. Dáta z posledného 8. letu dorazili na Zem len pred pár hodinami, a tak ich pred ďalším štartom Ingenuity musí najprv zanalyzovať.

Aktualizácia 9. júna 2021:

Po nedávnom šiestom lete helikoptéry Ingenuity na Marse, ktorý sa spájal s nečakanou anomáliou, absolvoval stroj v poradí už 7. let. NASA avizovala ďalší štart vrtuľníka ešte minulý týždeň, no samotný let prebehol až počas tohto týždňa. Dáta a fotografie boli potom na Zem doručené len pred niekoľkými hodinami.

Helikoptéra tentokrát absolvovala ďalší let bež akýchkoľvek problémov. Tím nehlásil žiadne anomálie. Počas tohto testu sa udržala nad marťanskou pôdou po dobu 62,8 sekundy a preletela celých 106 m na nové pristávacie miesto. Počas letu Intenuity vytvorila aj  čierno-bielu fotografiu, ktorá zachytáva jej tieň počas presunu.

Aktualizácia 28. mája 2021:

O problematickom šiestom lete helikoptéry Ingenuity informovala NASA. Prvou časťou letu mal byť presun o 150 m, ktorý prebehol z väčšej časti bez problémov. K jeho koncu však začal vrtuľník prispôsobovať svoju rýchlosť a nakláňať sa dopredu a dozadu.

Táto anomália nasledovne trvala až do konca letu, kedy Ingenuity bezpečne pristál 5 metrov od cieľového miesta. Anomáliu spôsobila chyba kamery, ktorá stratila jednu snímku. Všetky nasledovné úpravy náklonu a rýchlosti vykonával systém na základe tejto chyby.

Inžinieri ale navrhli vrtuľník tak, aby vydržal aj veľké odchýlky, čo mu v tomto prípade zachránilo život. Ďalším dobrým rozhodnutím pri dizajne bolo, že Ingenuity počas pristávania ignoruje vyhotovené snímky – vďaka tomu prestal oscilovať a bezpečne dosadol na povrch. Ide o ideálnu anomáliu, pretože NASA má teraz k dispozícii ohromné množstvo dát a stroj je naďalej plne funčkný.

Aktualizácia 20. mája 2021:

Vrtuľník Ingenuity sa po piatich úspešných letoch na Marse pripravuje pokoriť ďalšie rekordy. Predošlé úspechy môže tromfnúť počas nadchádzajúceho 6. letu, ktorý absolvuje počas demonštračnej fázy budúci týždeň. Tentokrát by mala helikoptéra letieť rýchlosťou až 4 m/s, teda 14,4 km/h a vo vzduchu stráviť celkovo 140 sekúnd.

Marťanský vrtuľník počas 6. letu zároveň prvýkrát pristane v oblasti, ktorú doteraz nepreskúmal v predošlých misiách. Miesto toho sa tím NASA spolieha na snímky z HiRISE kamery na palube planetárnej sondy Mars Reconnaissance Orbiter, ktoré naznačujú, že miesto pristátia je relatívne ploché a vhodné pre Ingenuity.

Aktualizácia 8. mája 2021:

Piaty let vrtuľníka Ingenuity skončil veľkým úspechom. Trval až 108 sekúnd a stroj dosiahol rekordnú výšku 10 metrov. Vrtuľník sa počas tohto letu presunul na úplne nové miesto vo vzdialenosti 129 metrov od toho pôvodného. Novú pristávaciu plochu zvolili podľa informácií a fotografií zozbieraných počas predchádzajúceho letu. Rover Perseverance tiež zachytil zvuk tohto letu, kvôli riedkej atmosfére je však pomerne slabý.

NASA a ich laboratórium JPL sa podelili aj o ďalšie video z letu, helikoptéra momentálne čaká na ďalšie inštrukcie, ktoré dostane prostredníctvom neďalekého rovera Perseverance. Cieľom je naďalej lietať s Ingenuity tak, aby neboli brzdené vedecké operácie Perseverance a NASA po niekoľkých týždňoch vyhodnotí, ako sa im s týmto strojom darí, informuje NASA JPL.

Aktualizácia 7. mája 2021:

Ingenuity vzlietne piaty raz o 21:26 nášho času, pričom prvé dáta na Zemi obdržíme o 22:31. Tento let sa však od všetkých predošlých zásadne líši – Ingenuity totiž nepristane naspäť na tom istom mieste, ale vo vzdialenosti 129 metrov.

Trasa štvrtého letu na fotografiách vyhotovenými sondou Mars Reconnaissance Orbiter. NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Prekoná aj výškový rekord letom do 10 m a celý proces potrvá približne 110 sekúnd, pričom nad novým miestom pristátia vytvorí niekoľko farebných fotografií, píše NASA.

Technici tiež zistili, že celý systém je oveľa robustnejší, než pôvodne predpokladali. Na Marse tak zrejme zvládne oveľa viac a prekoná ešte množstvo ďalších rekordov.

Aktualizácia 30. apríla o 21:00

Vrtuľník Ingenuity úspešne vzlietol po štvrtý raz a vykonal svoj doteraz najdlhší let. Počas letu, ktorý trval takmer dve minúty, vyhotovil fotografie svojho okolia pre NASA. Tá na ich základe v najbližšom týždni rozhodne o ďalšom lete, píše CNN.

Pre Ingenuity zároveň končí fáza demonštrácie funkčnosti svojich technológií a začína fáza operačnej demonštrácie, v ktorom technici odskúšajú jej schopnosti pomáhania v prieskume. Ingenuity má problém s jedným časovačom, ktorý má 15% šancu na vyprchanie pri každom pokuse o let. Tento problém odložil prvý aj štvrtý let a inžinieri sa pokúsia o jeho softvérové vyriešenie.

Aktualizácia 29. apríla o 21:00:

K štvrtému letu vrtuľníka Ingenuity na Marse zatiaľ nedošlo, stroju sa nepodarilo odlepiť od povrchu planéty. Svoj doteraz najodvážnejší let skúsi vykonať neskôr, tímy technikov momentálne vyhodnocujú dáta a o novom termíne budú informovať neskôr.

Aktualizácia 29. apríla:

Prvá marťanská helikoptéra doteraz úspešne absolvovala všetky technické demonštrácie pri prvých troch letoch na červenej planéte. Aktuálne sa po týchto míľnikoch NASA pripravuje už v poradí na 4. let vrtuľníka, ktorý má opäť vzlietnuť už dnes a poletí ešte dlhšie a ešte rýchlejšie ako doteraz. Najnovšie má Ingenuity stráviť vo vzduchu takmer 2 minúty, konkrétne 117 sekúnd, počas ktorých sa má pohybovať rýchlosťou 12,9 km/h.

Doteraz najvyššia dosiahnutá rýchlosť helikoptéry bola 7 km/h, ktorá bola vyššia aj ako rýchlosť pri testovaní na Zemi. Počas posledného letu sa navyše Ingenuity podarilo zachytiť aj vzdialený rover Perseverance na farebnej fotografii, ktorú zverejnila NASA.

Vďaka doterajším úspechom môžu podľa agentúry budúce misie na Mars počítať aj s ďalšou vzdušnou podporou a je teda vysoko pravdepodobné, že Ingenuity neskôr dostane aj mladšieho súrodenca.

Helikoptéra doteraz už splnila všetky hlavné ciele:

  • Úspešne zvládnuť štart rakety, cestu na Mars a pristátie na planéte (zvládnuté)
  • Úspešne zvládnuť vyloženie z roveru Perseverance (zvládnuté)
  • Autonómne udržiavať a kontrolovať teplotu počas chladných nocí na Marse (zvládnuté)
  • Autonómne nabíjať batérie pomocou solárnych panelov (zvládnuté)
  • Úspešne otestovať komunikáciu helikoptéry s roverom a riadiacim centrom (zvládnuté)
  • Poprvýkrát roztočiť rotory (otáčky budú spočiatku nižšie ako otáčky potrebné pre let) (zvládnuté)
  • Poprvýkrát vzlietnuť v riedkej marťanskej atmosfére (zvládnuté)
  • Úspešne absolvovať autonómny let (zvládnuté)
  • Úspešne absolvovať autonómne pristátie (zvládnuté)

S tretím letom navyše NASA prekonala pôvodné očakávania a s helikoptérou letela ďalej a rýchlejšie ako sa predpokladalo. Vďaka doterajším letom majú inžinieri k dispozícii dostatok dát pre budúci vývoj ďalšej marťanskej helikoptéry. Počas štvrtého letu má Ingenuity vzlietnuť do výšky 5 m a potom si to zamieriť na juh cez kamenistý terén a kráteri, pritom má preletieť vzdialenosť 84 metrov.

Počas letu bude navyše využitá aj navigačná kamera, ktorá bude vytvárať farebné snímky každého 1,2 metra, pokým helikoptéra nepreletí celkovú stanovenú vzdialenosť 133 metrov. Potom Ingenuity vytvorí ďalšie farebné snímky a následne sa vráti späť na miesto vzletu Wright Brothers Field. Po vyhodnotení dát zo štvrtého letu sa bude NASA pripravovať na 5. let. Samotné dáta z dnešného letu by mali byť k dispozícii dnes podvečer.

Aktualizácia 26. apríla:

NASA zverejnila nové video z nedávneho tretieho letu helikoptéry Ingenuity na Marse, ktorá preletela doteraz rekordnú vzdialenosť. Ako bolo avizované, marťanský vrtuľník pri 3. pokuse preletel vo výške 5 m celkovo 100 m dráhu pri rýchlosti 7 km/h. Išlo o doteraz najrýchlejší let, ktorý Ingenuity absolvovala na Marse, pričom takouto rýchlosťou podľa NASA neletela ani pri testovaní na Zemi.

16:46

NASA a jej laboratórium JPL potvrdili úspech tretieho letu vrtuľníka Ingenuity, ktorý tentoraz preletel až 100 metrov. Napriek pomerne jednoduchej konštrukciu helikoptéry zvláda tento malý stroj podmienky Marsu veľmi dobre a ako potvrdzujú už tri lety, ide o technológiu vhodnú pre budúce misie skúmajúce Mars či iné planéty s riedkou atmosférou.

Aktualizácia 25. apríla o 6:00

Vrtuľník Ingenuity sa dnes chystá na svoj tretí let, opäť ešte odvážnejší, než ten predošlý. Celkovo urazí vzdialenosť až 100 metrov, dosiahne maximálnu výšku 5 metrov a a rýchlosť vyše 7 km/h. Pôjde o jeho doteraz najdlhší let a prvé dáta obdržia tímy o 16:16 nášho času.

Aktualizácia 18:00

NASA a JPL zverejnili už aj farebné video z druhého letu, ktoré zachytáva druhý let helikoptéry.

Aktualizácia 16:00

Helikoptéra úspešne dokončila svoj druhý let a bezpečne pristála naspäť na pôvodnom mieste. Dosiahla nový výškový a časový rekord a úspešne sa tentoraz presunula aj o pár metrov ďalej, následne sa však vrátila. Ingenuity čaká ešte niekoľko dôležitých letov.

Aktualizácia 22. apríla:

Vrtuľník Ingenuity dnes opäť vzlietne, tentoraz sa však poletí dlhšie a presunie sa na iné miesto, píše NASA. Let sa má uskutočniť o 11:30 nášho času a vyletí do výšky 5 m. Následne sa mierne nakloní a posunie sa o dva metre, dovolí kamere odfotografovať rôzne smery a vráti sa naspäť.

22:00

Po dlhšom prenose dát nakoniec na Zem dorazilo aj video letu vo vyššej kvalite. Vyhotovil ho opäť rover Perseverance a zachytáva vzlet, približne dvadsať sekúnd dlhé vznášanie sa a následné mäkké pristátie vrtuľníka Ingenuity.

12:59

Medzi prijatými dátami sa nachádzalo aj prvé video letu, ktoré vyhotovil rover Perseverance. Tím zodpovedný za zostrojenie Ingenuity má právo na veľkú radosť.

12:55

NASA sa podelila aj o prvé snímky z letu, na prvej fotografii vyhotovenej helikoptérou je vidieť jej tieň počas letu.

NASA

12:52

NASA a JPL to dokázali, helikoptéra Ingenuity úspešne vzlietla a následne pristála na povrchu Marsu, všetky systémy sú v dobrom stave.

12:50

Technici momentálne potvrdzujú stav helikoptéry a jej systémov, všetko je zatiaľ v norme.

12:48

Riadiace stredisko obdržalo všetky potrebné dáta a začínajú s ich vyhodnocovaním. V dátach prijali aj jednu snímku.

12:40

Technici potvrdili, že práve začali prijímať dáta z Marsu a prvotné informácie sú v norme. Čaká sa na podrobnejšie prijatie všetkých potrebných dát a ich následné vyhodnotenie.

12:15

NASA spustila živé vysielanie zamerané na inauguračný let Ingenuity, prvé dáta dostanú technici približne o 12:34 nášho času. Po ich vyhodnotení bude známe, ako dopadol prvý let helikoptéry na cudzej planéte.

Aktualizácia 19. apríla 2021:

NASA je pripravená na prvý let helikoptéry Ingenuity, ktorá prepíše históriu vesmírneho prieskumu a sond na Marse. Dáta po prvom autonómnom lete stroja by mali prísť do riadiaceho centra pár hodín po vykonaní testu. Agentúra následne poskytne živé vysielanie, ktoré má začať o 12:15 nášho času a bude možné ho sledovať na oficiálnej stránke a na Youtube. O priebehu a výsledku testu budeme informovať.

Aktualizácia 18. apríla 2021:

NASA priniesla nové informácie o prvom lete Ingenuity na Marse. Pôvodne mal tento vrtuľník absolvovať testovací autonómny let ešte 11. apríla, no kvôli problémom sa termín oneskoril a Ingenuity musela dostať softvérovú aktualizáciu, ktorá mala dopadnúť úspešne. Podľa všetkého sa tak NASA pripravuje po oprave na prvý vzlet stroja, ktorý by sme mohli vidieť už zajtra, 19. apríla.

Tím je pred prvým letom veľmi optimistický a vyzerá to tak, že aktualizácia Ingenuity zafungovala. Podľa projektovej manažérky MiMi Aung boli v uplynulom týždni testované 2 možné riešenia problému, ktorý bránil helikoptére v autonómnom lete na Marse.

Chybu s časovačom, ktorý bránil prejsť do letového režimu, skúšali v NASA opraviť zmenou postupnosti príkazov zo Zeme, čím sa malo zmeniť načasovanie prechodu do tohto režimu, ale aj úpravou a preinštalovaním pôvodného softvéru pre riadenie letu.

V pondelok 19. apríla sa NASA pokúsi vzlietnuť s Ingenuity vďaka prvému riešeniu, ktoré pridalo do postupnosti príkazov niekoľko ďalších riadkov a bolo úspešne otestované. S týmto riešením je podľa Aungovej možný prechod do letového režimu helikoptéry v 85 % prípadoch, no zároveň je riešenie bezpečné aj pre samotný stroj v prípade, ak nie je prechod do letového režimu úspešný.

Pokiaľ by toto riešenie v pondelok nefungovalo, NASA má v zálohe ďalšie úpravy softvéru, ktoré by následne aplikovala pri ďalšom pokuse. Nový softvér už bol odoslaný do rovera Perseverance, ktorý v prípade zajtrajšieho neúspechu pošle kód do Ingenuity a riadiaci tím ho znova otestuje.

Aktualizácia 13. apríla 2021:

JPL a NASA sa rozhodli let opäť odložiť, vrtuľník Ingenuity potrebuje úpravu a opätovné preinštalovanie softvéru. O konkrétny dátum sa tímy podelia po tom, čo úspešne vykonajú túto procedúru – podľa všetkého však Ingenuity nepoletí skôr, než budúci týždeň (19. – 25. apríla), informovala NASA.

Aktualizácia 11. apríla 2021:

NASA sa rozhodla prvý let Ingenuity odložiť na najskôr 14. apríla. Dôvodom sú dáta, ktoré dostali z testovacieho roztočenia jeho vrtúľ. Keď sa totiž počas skúšky chcel vrtuľník dostať z predletového do letového režimu, došlo k softvérovej chybe. Tímy momentálne prezerajú obdržanú telemetriu a snažia sa príčinu tejto chyby určiť, píše NASA.

Pôvodný článok

Obrovský skok vo vesmírnom výskume

Pokus o prvý let sa uskutoční už v pondelok ráno o 3:54 nášho času, pričom živý prenos bude možné sledovať na oficiálnom vysielaní NASA TV o 8:30, kedy budú mať technici všetky potrebné dáta. O priebehu udalosti budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.

Vrtuľník Ingenuity vyletí za 6 sekúnd do výšky približne troch metrov, v ktorej sa ostane vznášať po dobu najviac 30 sekúnd a následne dosadne naspäť na povrch. Pôjde o vôbec prvý kontrolovaný let ľuďmi skonštruovaného stroja na inej planéte než je Zem.

Táto malá helikoptéra, s hmotnosťou len 1,8 kg, visela ešte donedávna na spodnej časti rovera Perseverance, ktorý pristál na Marse vo februári a odštartoval novú éru výskumu planéty, ktorou je ľudstvo už dlhé ruky tak posadnuté. Po niekoľkých dôležitých testoch a dobití batérií vysadil rover vrtuľník Ingenuity na povrch.

NASA/JPL-Caltech

Krátko po dosadnutí na povrch vytvorila helikoptéra svoju prvú farebnú snímku a následne otestovala aj svoj pohonný systém, ktorý pozostáva z dvoch vrtúľ. Aj keď Ingenuity nenesie žiadne vedecké experimenty a špeciálne meracie prístroje, ide o extrémne dôležitú misiu z hľadiska budúcich misií, ktoré by chceli využívať podobný spôsob dopravy na Marse či iných planétach. Tie totiž budú využívať práve znalosti a informácie, ktorých zdrojom sa stane vrtuľník Ingenuity, píše SPACE.

Jednoduchý stroj na veľmi zložitej misii

Kým rover Perseverance je výkladnou skriňou špičkovej techniky, na ktorú obyčajný smrteľník tak ľahko nesiahne, vrtuľník Ingenuity je skonštruovaný z komponentov, ktoré je sú bežne dostupné. Celý stroj je vysoký len 0,49 m a priemer otáčania vrtúľ je 1,2 m.

Ingenuity operuje s výkonom 350 W a energiu získava zo svojich solárnych panelov (pre porovnanie, pomerne obrovský rover Perseverance operuje so 110 W nukleárnym zdrojom) a funguje na operačnom systéme Linux. Napriek tomu že gravitácia Marsu dosahuje len 38 % tej zemskej, vrtuľník sa musí vysporiadať len s 1 % hustotou marťanskej atmosféry.

NASA

Prvý let bude autonómny, keďže signálu trvá viac než 15 minút, kým prekoná vzdialenosť medzi Zemou a Marsom. Roztočenie vrtúľ z 0 na 2 537 ot/min potrvá 12 sekúnd a nasledovať bude samotný inauguračný let, ktorý preukáže schopnosti a spoľahlivosť, prípadne nedostatky tohto malého technologického zázraku.

Počas vznášania sa zaistí kamera a výškomer potrebné dáta pre palubný počítač, ktorý sa postará o to, aby ostal stroj vo vodorovnej polohe a uprostred poľa s rozmermi 10 x 10 m. Celý proces bude zachytený kamerami rovera, pričom snímky majú byť k dispozícii ešte v ten deň.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú