Najočakávanejší remake desaťročia? Nedivili by sme sa, ak by to hráči na Slovensku a v Česku videli práve takto. Prvá Mafia patrí zaslúžene medzi videoherné klenoty a vďaka legendárnemu českému dabingu hviezdnych hercov ju môžeme považovať za národné dedičstvo, ktoré my Slováci môžeme susedom len závidieť.

Čo teda prinesie verzia od štúdia Hangar 13, ktoré sa ujalo neľahkej úlohy reštaurovania jedného z najpopulárnejších diel českého zábavného biznisu? Musíme uznať, že nás počiatočný skepticizmus s vyplavujúcimi sa informáciami pomaly opúšťa a začíname sa až nebezpečne tešiť na prerábku naplánovanú na 28. augusta, tešiť.

Radosť pramení z viacerých informácií, smerujúcich k jednému zásadnému faktoru novej hry. Hangar 13 podľa všetkého k predlohe pristupuje s úctou, a to aj napriek tomu, že otca pôvodnej hry, Dana Vávru, k diskusnému stolu ani neprizvali.

mafiagame.com

Ako sme písali nedávno, hrateľnosť, herný svet a najmä grafika prejdú podstatnou modernizáciou. Samotná hrateľnosť bude stavať na aktuálnejšej štruktúre hier zasadených do otvoreného sveta, kde sa autori snažia ukázať Lost Heaven v 4K do najmenších detailov aj cez vedľajšie úlohy, ktoré sa do pôvodnej hry nedostali.

Príbeh s rozšíreniami a podrobnejšie vykreslenie známych charakterov

Rozšírení sa samozrejme dočká aj príbeh, kde jednou z potvrdených noviniek je misia zameraná na baseballový zápas. Ihrisko v Hobokene môžeš nájsť aj v pôvodnej hre, no bez interakcie.

Drobnejšie vylepšenia padnú aj na známe misie pôvodnej hry. Aj keď v prípade naháňačky Morella trailer prezrádza, že skončí rovnako na letisku ako v originálnej hre, celý proces dolapenia bude prebiehať na motocykli. Sme teda zvedaví, v akej miere sa rovnakých zmien dočkajú aj iné časti príbehu.

mafiagame.com

Väčší príbehový priestor dostane aj Tommyho milenka Sára. Tá sa síce v pôvodnej hre objavila, no podľa Hadena Blackmana, riaditeľa Hangar 13, sa jej nedostalo potrebného priestoru. V rozhovore pre USgamer sa riaditeľ štúdia na jej osobu vyjadril nasledovne:

„Sára, ľúbostný objekt hlavnej postavy, nedostala v origináli moc priestoru, a to aj napriek tomu, že práve ona je dôvodom Tommyho konania.“

Blackman týmto ukazuje na úvod hry, kedy sa bývalý mafián snaží skrz pomoc FBI vymaniť z temnej minulosti s cieľom ochrániť rodinu. Rovnakej príbehovej opatery, ako postava Sáry, by sa tak mali dočkať aj ostatní členovia mafiánskej rodiny.

Hrateľnosť bude čerpať z Mafie 3, no so značnými vylepšeniami a realizmom

Kde Hangar 13 musí bezpodmienečne zasiahnuť, je v oblasti hrateľnosti, ktorá by v dnešnej dobe určite nefungovala. Tu sa autori definitívnej edície inšpirujú tretím dielom a jeho systémom krytia, kde však zohľadnia postavenia Tommyho ako bežného taxikára bez militantnej minulosti, ako tomu je v prípade Lincolna z tretej Mafie.

mafiagame.com

To sa odrazí na pomalšom a reálnejšom tempe prestrelok, kde každá chyba môže byť hráčova posledná. Upraví sa aj jazdný model, ktorý módom simulácie vzdá hold originálu, no nezabúda sa ani na nováčikov, ktorí si budú môcť jazdný model v nastaveniach hry zjednodušiť.

Pocit reálnosti tak doplní možnosť manuálneho radenia rýchlostí, potreba tankovania, či pokutovanie od polície za každý priestupok.

mafiagame.com

Najnovšie informácie rovnako poskytujú bližší pohľad na hudobný podklad prerobenej Mafie. Ten sa, žiaľ, pravdepodobne aj kvôli právam nahráva nanovo, no podľa hlavného dizajnéra Alexa Coxa, by nový soundtrack mal byť hutne inšpirovaný originálom.

Celková hudobná stopa podľa všetkého bude až trikrát dlhšia ako pred 12 rokmi a poteší aj prítomnosť klasickej melódie herného Lost Heaven.

Bez dabingu by to nebolo ono

Zásadnou informáciou pre československého hráča je hlavne prítomnosť nielen českých titulkov, ale aj plnohodnotný dabing. Čerešničkou na torte je takmer stopercentné obsadenie originálneho ansámblu, a to s Marekom Vašutom ako Tommym a Petrom Rýchlym v úlohe Paulieho.

Vedľa ikonickej dvojice započujeme aj hlas Libora Hrušky alebo Michala Holána. Ich úlohy však momentálne známe nie sú, no je dosť možné, že Libor sa opäť vžije do postavy Billyho, známeho z pôvodnej hry, ktorý sa možno tiež dočká obsiahlejšej príbehovej linky. Michal Holán je úplne novým hercom v rámci univerza hernej Mafie.

Screenshot/YouTube/IGN

Z dôvodu úmrtia sa nedočkáme výstupu Antonína Molčíka, známeho ako hlas Dona Salieriho a Jiřího Broža, ktorý nadaboval komentár v tutoriáli.

Bude teda prerobená Mafia hernou udalosťou desaťročia? Zmysel pre detail, ktorý štúdio Hangar 13 prezentuje, len a len naznačuje, že remake vôbec nemusí dopadnúť ako prepadák v štýle tretieho dielu. Ide teda o vynikajúcu príležitosť, ako si štúdio môže napraviť pošramotenú reputáciu.

Nenechaj si ujsť
Toto je 10 nostalgických hier, na ktorých každý z nás vyrastal a prežíval s nimi letné prázdniny

Vývojári totiž podrobne skúmajú dobové fotografie a hudobné nahrávky, aby dosiahli čo najautentickejšiu atmosféru Ameriky 30. rokov minulého tisícročia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom