Ľudstvo sa snaží rozšíriť svoju sféru priameho vplyvu ďaleko za hranice Zeme a to nielen na jej obežnú dráhu, ale aj na iné planéty.

Okrem množstva sond, orbiterov a roverov,chce poslať na Mesiac či Mars astronautov a založiť na nich permanentné kolónie.

Podľa Kardaševovej škály však napriek tomu nie sme ani len civilizáciou typu I. Vedci sa v novej štúdii bližšie pozreli na potenciálny vývoj ľudstva a zistili, kedy a či vôbec môžeme tento kľúčový míľnik dosiahnuť, informuje ScienceAlert.

Potrvá to pár storočí

Kardaševova škála pochádza z roku 1964, kedy ju navrhol ruský astrofyzik Nikolaj Kardašev. Tá rozdeľuje pokročilé a vyvinuté civilizácie na tri stupne na základe spotreby energie, pričom ľudstvo zatiaľ nedosahuje ani len typ I, pre ktorý musí ľudstvo využívať všetku energiu svojej vlastnej hviezdy, ktorá dopadá na domovskú planétu.

ScreenShot/ASpec/YouTube

V našom prípade je to približne 1016 W, ľudstvo však využíva „len“ približne 1013 W. Pre civilizáciu typu II je nutné využiť energiu na úrovni celej hviezdy a pre civilizáciu typu III dokonca na úrovni celej domovskej galaxie, čo je skutočne v medziach sci-fi. Vedci však na základe výpočtov a modelov zistili, kedy ľudstvo dosiahne typ I, píše UniverseToday.

Úctyhodný je už samotný fakt, že má ľudstvo šancu tento míľnik dosiahnuť. Ako píšu vedci v novej štúdii, podariť sa to má najskôr v roku 2371 a ako dodávajú, nejde o zlú prognózu.

Kardaševova škála je totiž len orientačná a civilizácia dokáže vykonávať obrovské veci aj bez toho, aby využívala tak masívne množstvo energie.

Je to jednoduché

Čisto teoreticky je dosiahnutie prvého stupňa pomerne jednoduché. Stačí určiť energetickú produkciu ako primárnu prioritu celej spoločnosti – čosi také je však nezmyselné a produkcia energie má v ľudskej civilizácii jasný dôvod, ktorým je jej následné využitie v elektrických spotrebičoch, doprave alebo priemysle.

Iní vedci si myslia, že by sa nemali civilizácie triediť podľa spotreby energetickej energie tak, ako to robí Kardaševova škála, ale podľa schopnosti reprodukovať astrofyzické podmienky, ktoré viedli k vzniku danej civilizácie.

tzido/freepik

Podľa tejto škály sa ľudstvo radí do triedy C, pretože sme momentálne neschopní vytvoriť potrebné podmienky čo i len na našej planéte v prípade, že Slnko zomrie. Keďže ničíme aj prirodzené podmienky Zeme, môžeme byť dokonca označení ako civilizácia triedy D.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú