Elon Musk sa podelil o zaujímavý nápad týkajúci sa pripravovanej megarakety Starship. Tú je podľa neho možné prerobiť na obrovský vesmírny teleskop, ktorý niekoľkonásobne prekoná aj Hubblov vesmírny teleskop, informuje Futurism. Starship sa popritom blíži k svojmu prvému orbitálnemu letu a prototyp je takmer pripravený.

Netradičné riešenie, neprišiel s ním Musk

SpaceX chce vytvoriť raketu, ktorá pokryje všetky možné misie prieskumu vesmíru a bude skutočne flexibilná. Svedčí o tom aj nápad využitia druhého stupňa Starship ako obrovského vesmírneho teleskopu, ktorý podľa Muska dosiahne vyše 10-násobok rozlíšenie Hubblovho teleskopu. Ten nedávno zlyhal a NASA sa snaží o jeho opätovné spustenie, zatiaľ bez výsledku.

O návrhu povedal Elonovi astrofyzik Saul Perlmutter. V predchádzajúcom tweete Musk spomenul špeciálny variant rakety Starship, ktorý je stále možné dotankovať na obežnej dráhe, nemá ale pomerne ťažký tepelný štít, krídla či záložné horné nádrže, ktoré sú nutné pre opätovný štart motorov počas pristávania. Takáto verzia môže údajne uniesť ešte ťažší náklad, teda nad plánovaných 100 ton.

Prvý orbitálny prototyp je už za rohom, máme prvý stupeň

Prvý stupeň Super Heavy s označením BN3 nakoniec Starship SN20 do vesmíru neponesie a SpaceX sa chystá na stavbu ďalšieho stupňa BN4, ktorý dostane až 29 motorov Raptor a podľa pôvodných plánov poletí už tento mesiac.

Keďže ale zatiaľ nezačala stavba nového Super Heavy, tento termín sa zdá ako nepravdepodobný. V jeho prospech nehrá ani fakt, že spoločnosť nemá povolenie od Federálneho leteckého úradu, s ktorým už v minulosti mala problémy – Starship SN8 vzlietla bez povolenia.

NEPREHLIADNI
Životunebezpečný risk ovenčený marketingom. O pár dní letí do vesmíru miliardár Branson, Virgin Galactic porazí aj SpaceX

Aj keď SN20 zatiaľ svoj orbitálny debut nevykonala (alebo sa o neho aspoň nepokúsila), SpaceX už pracuje aj na ďalšom prototype s označením SN21, píše NASASpaceFlight. Musk sa podelil aj o detaily tohto termínu a priznal, že realistickejší je predpoklad letu v najbližších mesiacoch. Verí však, že dokážu spojiť Starship so Super Heavy už počas tohto mesiaca.

SpaceX / Flickr

V Starbase medzitým započala aj stavba poslednej sekcie veže, ktorá pomôže pri štartoch Starship a dokonca pri pristátiach prvých stupňov, ktoré chce spoločnosť zachytávať do obrovských ramien a zjednodušiť tak ich opakované použitie. Počas prvého orbitálneho letu sa o takýto akrobatický kúsok, samozrejme, nepokúsia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú