Trefa do čierneho, inak sa o lacnom elektromobile rumunskej automobilky ani nedá hovoriť. Dacia Spring je aktuálne najlacnejším elektrickým autom predávaným v Európe, o čom svedčia aj jej predaje. Za posledných 8 mesiacov si ju objednali desaťtisíce zákazníkov, informoval portál InsideEVs.

Malý mestský elektromobil za prijateľnú cenu je niečo, čo na európskom trhu po ukončení predaja Škody Citigo-e a VW e-UP chýbalo. Dacia túto dieru na trhu vyžila a predstavila model Spring.

Dacia

Lacný elektromobil, ktorý spĺňa nároky mestských používateľov, stojí menej ako 20 000 € a najmä kvôli jeho cene sa za ním idú európski zákazníci doslova potrhať.

Viac ako 40 000 predaných vozidiel

Ako uvádza Dacia vo svojej tlačovej správe, od začiatku predaja modelu Spring (začal pred ôsmymi mesiacmi) si zákazníci objednali už viac ako 40 000 kusov.

Skvelou správou pre rumunskú automobilku je aj fakt, že väčšina zákazníkov je úplne nových, čo znamená, že Spring je ich prvá Dacia vôbec. V takom Francúzsku je to až 8 z 10 zákazníkov.

NEPREHLIADNI
Predbiehanie bude extrém. Vyše 40-ročná Škoda 120 zrýchľuje lepšie ako nová elektrická Dacia

Na Slovensku sa dá Dacia Spring kúpiť už od 16 700 €, pričom lepšie vybavená verzia Comfort Plus začína na 18 300 € a za príplatok 400 € zákazníci získajú aj podporu 30 kW DC nabíjania.

Dacia

Drahší model k základnej verzii ďalej pridáva cúvaciu kameru, parkovacie senzory či 7″ farebnú obrazovku s navigáciou, ktorá podporuje káblové Apple CarPlay a Android Auto.

Ideálny elektromobil do mesta

Dojazd je podľa normy WLTP 230 km, no Dacia uvádza, že pri jazde výhradne v meste sa dá na jedno nabitie prejsť aj okolo 300 km. Nabíjanie 26,8 kWh batérie umožní využiť aj 30 kW nabíjací výkon, avšak iba za príplatok 400 € a iba pri verzii Comfort Plus. S wallboxom alebo DC nabíjacím káblom sa Spring nabije na 80 % kapacity za 50 minút.

Dacia

Základná nabíjačka poskytuje výkon len 6,6 kW a s jej využitím bude trvať nabíjací proces necelých 5 hodín. Spotreba energie je udávaná na úrovni 14 kWh/100 km, pričom maximálnu rýchlosť obmedzil výrobca len na 125 km/h a výkon elektromotora dosahuje 44 konských síl alebo 33 kW s točivým momentom 125 Nm.

Návratnosť do 3 rokov

V našom veľkom článku sme sa pozreli na návratnosť jednotlivých kategórií elektromobilov. Elektrické autá sú vo väčšine prípadov drahšie, než ich spaľovacie alternatívy.

FonTech

V prípade lacnej Dacie Spring, ktorú sme porovnali s podobne vybaveným modelom Sandero, by sa majiteľovi vrátil rozdiel v obstarávacej cene už do troch rokov pri domácom nabíjaní.

Následne by majiteľ elektromobilu už iba šetril tým, že by jazdil podstatne lacnejšie, ako keby mal tankovať benzín do svojho spaľovacieho auta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú