Elektromobil patrí iba do mesta. Mýtus, ktorým sa oháňajú viacerí motoristi. Toto tvrdenie však nie je úplne pravda. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že elektromobil do mesta je ideálnejším riešením než spaľovák, z finančného hľadiska toto riešenie nemusí byť až tak výhodné.

Pozreli sme sa totiž na celkové nálady rôznych kategórií elektromobilov a ich spaľovacích alternatív. Okrem nákladov na jazdu sme do porovnania zahrnuli aj obstarávacie ceny elektromobilov a spaľovákov a na ich základe sme vypočítali bod zlomu, kedy pre teba začne byť elektromobil skutočne výhodnejší než spaľovák.

Elektromobil je drahší, no neplatí to vždy

Vo väčšine prípadov stále platí, že elektrické auto je podstatne drahšie než jeho alternatíva so spaľovacím motorom. Toto však nie vždy platí. Pri našich porovnaniach vyšlo, že čím výkonnejšie a prémiovejšie vozidlo si zákazník kupuje, tým je rozdiel medzi spaľovákom a elektromobilom nižší.

Mestské vozidlá sú predovšetkým malé, lacné a nepotrebujú až tak veľký výkon. Z toho vyplýva, že rozdiel v cene mestského elektromobilu a mestského spaľováku by mal byť najväčší.

Mário Šimovič/FonTech

Mestský elektromobil je najmenej výhodný

Je to paradox, ale pri mestskom elektromobile sa ti veľmi jednoducho môže stať, že finančný rozdiel obstarávacej ceny v porovnaní so spaľovákom sa nemusí vrátiť ani za desiatky rokov. Na úvod prezradíme, s akými dátami sme pri výpočtoch pracovali.

  • Cena, za ktorú si môžeme kúpiť elektromobil a spaľovák rovnakej kategórie.
  • Ročný nájazd predstavuje 15 000 km
  • Kilometre sme prepočítali v závislosti od ceny elektriny a benzínu/nafty, priemernej spotreby jedného a druhého vozidla a z následnej úspory na palive vyrátali, koľko rokov by si musel jazdiť s elektromobilom, aby sa ti finančný rozdiel obstarávacej ceny vyrovnal.
  • Pri elektromobiloch sme počítali s viacerými alternatívami nabíjania, kde sme zahrnuli najvýhodnejšie domáce nabíjanie a tiež nabíjanie na AC a DC verejných staniciach bez predplatného / s predplatným.

Pri predplatenej službe ZSE Drive máš samozrejme každý mesiac niekoľko kWh energie zdarma, tie sme preto odpočítali od energie, ktorú je potrebné si zakúpiť. V našich porovnaniach sme rátali s predplatným Partner za 12 € mesačne, kde má zákazník k dispozícii 40 voľných kWh. Ceny predplatného sme zarátali do nákladov na jazdu.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú