Jeden z najpopulárnejších startupov sveta čakajú na Slovensku veľké zmeny. Nespokojnosť taxikárov so službou Uber nie je žiadnou novinkou, no poslanci už pripravujú zmeny v zákonoch a tie sa dotknú aj Airbnb. Po ich zavedení budú musieť prevádzkovatelia takýchto internetových platforiem odvádzať dane. Informuje Živé.sk.

Pôsobenie takýchto zahraničných firiem na území Slovenska bolo doposiaľ takpovediac „nekontrolované“ a internetové platformy ponúkajúce rôzne služby nemuseli štátu odvádzať daň. Medzi ne patrí kontroverzný Uber, ktorý je rozšírený v mnohých krajinách, no v ďalších jej naopak dokonca zakázaný.

Odzvonilo zlatým časom Uberu a Airbnb?

Podobný problém sa týka aj startupu Airbnb, pomocou ktorého si používatelia môžu rezervovať a prenajať bývanie. Od budúceho roka by však mohol začať platiť zákon, ktorým budú tieto spoločnosti nútené platiť daň do štátnej pokladnice. Najspornejšou z nich je však rozhodne Uber, proti ktorému namietajú aj taxikári. Tí už majú za sebou nejeden ostrý štrajk a chystajú ďalší.

zdroj fotografie: Pexels

Nenechaj si ujsť
Uber je už aj na vode. Vysokorýchlostné lode ťa odvezú po chorvátskom pobreží za ceny, o ktorých sa konkurencii môže len snívať

Aby dali naši vodiči taxi služieb problém dostatočne najavo, plánujú generálny štrajk, ktorý sa uskutoční 1. augusta o 14:00 pred nákupným centrom Danubia. Dúfajú tak, že kompetentní začnú konať, aby sa celá situácia vyriešila čo najrýchlejšie. Predseda parlamentu Andrej Danko sa na tému Uberu vyjadril, že nebude ignorovať problémy taxikárov. Z toho dôvodu vznikla aj špeciálna komisia zaoberajúca sa činnosťou tejto spoločnosti na území Slovenska. Mesto Bratislava sa zasa chce dohodnúť s prevádzkovateľom služby Airbnb, aby bola do ceny prenájmu zahrnutá aj daň, ktorá by následne putovala do mestského rozpočtu. Zmeny sa však zatiaľ budú týkať iba povinnosti platiť dane a Ministerstvo dopravy neplánuje zaviesť zmeny pre taxi služby.

zdroj fotografie: Pixabay

Slovenskí taxikári sa dočkali aj podpory z Česka

Ako upozornil portál Živé.sk, bratislavských taxikárov podporilo aj české združenie Stop Uber in Czech. Práve u našich susedov len prednedávnom schválili poslanci prísnejšie pokuty pre vodičov takýchto služieb, ktorí jazdia bez licencie. Ak pri prvej kontrole nepreukážu potrebné dokumenty, hrozí im pokuta až do výšky 3833 €, no pri druhom takomto priestupku im už bude hroziť stíhanie za trestný čin neoprávneného podnikania.


Taxikárom z Česka môže byť odobraná licencia už pri prvom vážnom priestupku, ktorý sa týka napríklad predražovania ceny jazdy či nepoužitie taxametru. Celá situácia nielen na Slovensku rozhodne škodí najviac samotným taxikárom. Tí už dali a znova dajú patrične najavo, že už nie sú viac ochotní tolerovať podobné internetové platformy na sprostredkovanie jázd. Tým ich v podstate oberajú o zákazníkov, s ktorými je spojený aj príjem taxi služieb a ich výplaty. Podarí sa tento nemalý problém vyriešiť v prospech oboch strán?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom