Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc bol konečne „reštartovaný“. Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) je pripravený sa po trojročnej prestávke vrátiť do prevádzky. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Reštart LHC

Ako píše portál Space, k reštartu tohto zariadenia nachádzajúceho sa v CERNE pri švajčiarskej Ženeve, došlo v piatok 22. apríla po dlhej trojročnej odstávke určenej na jeho modernizáciu.

Aktuálne prebiehajú testy jeho vylepšení a príprava na novú prevádzkovú fázu s názvom „Run 3“. Jej začiatok je naplánovaný na leto 2022.

Pri opätovnom spustení tohto zariadenia boli dva protónové lúče vystrelené opačným smerom po 27 kilometrovej dlhej prstencovej dráhe.

CERN

Vylepšenia priniesli nový rekord

Ako iste tušíš, zariadenie tohto kalibru si vyžaduje veľa práce a údržby. Aj z tohto dôvodu LHC nebolo v prevádzke už od 10. decembra 2018. Za ten čas inžinieri stihli vylepšiť izoláciu na diódach nachádzajúcich sa vo viac ako 1200 magnetoch, vymeniť 22 supravodivých magnetov a kryogénnych jednotiek, ale tiež pridať nové nástroje.

Vďaka týmto vylepšeniam opätovné spustenie urýchľovača prinieslo nový rekord.

Ako uvádza CERN na svojom Twitteri, dva lúče protónov boli po prvýkrát urýchlené na rekordných 6,8 TeV na lúč. Predchádzajúci rekord bolo urýchlenie na energiu 6,5 TeV.

Aktuálne odborníci z CERNu majú v pláne postupne navyšovať energiu lúčov a to až pokým sa nedostanú na rekordných 13,6 TeV.

Predpokladá sa, že bezprecedentne veľký počet zrážok by pri takýchto obrovských energiách mohol  priniesť nové poznatky o Higgsovom bozóne, ale aj o štandardnom modeli častíc, či povahe vesmíru krátko po Veľkom tresku.

Pomáhal objavovať aj keď bol vypnutý

Napriek tomu, že LHC bol vypnutý niekoľko rokov, za čas svojho pôsobenia stihol uskutočniť veľké množstvo experimentov. To vedcom umožnilo uskutočniť množstvo objavov aj počas jeho odstávky.

Medzi posledné objavy patrí detekcia častice, ktorá sa mení z antihmoty späť na hmotu, či “duchovné častice”, ktoré nám pomôžu pochopiť, čo sa deje pri výbuchu supernovy.

Nemenej dôležitý je aj objav novej exotickej častice, ktorá dostala názov Tcc+, a ktorá predstavuje najdlhšie žijúci hadrón, aký kedy ľudstvo objavilo.

Vedci dokonca Tcc+ označili ako super-exotický, alebo exoticko-exotický hadrón. Tento jedinečný hadrón je zložený z dvoch šarmových kvarkov, a horného a dolného antikvarku.

Ide o jedinečnú kombináciou, ktorú vedci nazývajú „viditeľný šarm“, respektíve v tomto prípade „dvojnásobne viditeľný šarm“. Na dôležitosti pridáva aj fakt, že v posledných rokoch bolo objavených niekoľko tetrakvarkov a toto je vôbec prvý, ktorý je zložený z dvoch šarmových kvarkov bez šarmových antikvarkov.

Preto aj názov „viditeľný“, respektíve „dvojnásobne viditeľný“. „Skrytý šarm“ alebo „hidden charm“ obsahuje ako šarmový kvark, tak aj šarmový antikvark (kvantové číslo šarmu pre celú časticu je 0), keďže nová častica má až dva šarmové kvarky a žiadny šarmový antikvark, kvantové číslo nie je 0 ale 2.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú