Počas posledného víkendu došlo k zmene letného času na zimný, kedy sa presunuli hodiny o 1 hodinu späť. Túto situáciu však podľa informácii nemenovanej lekárne nemal zvládnuť systém eKasa, kvôli ktorému nefungujú pokladne. Problém s registračnými pokladnicami zdieľala na Facebooku aj satirická stránka Zomri, no podľa komentára Finančnej správy k žiadnej chybe nedošlo. 

Na problém so systémom eKasa poukázala lekáreň, ktorá na svoje dvere nalepila oznam o nefunkčnosti pokladní, čo mal spôsobiť práve spomínaný presun času počas víkendu. Nie je známe, ktorú lekáreň v Bratislave zasiahol výpadok systému, no Finančná správa v odpovedi informovala, že neeviduje žiaden podobný problém a všetky pokladničné systémy doklady vydávajú.

Zmena času mala spôsobiť v eKase problémy

Za zmienku stojí, že Finančná správa upozornila na to, aby si Zomri lepšie overovalo informácie, hoci samotná stránka iba zdieľala fotografiu vystaveného oznamu.

Lekáreň v BA dnes

Gepostet von Zomri am Montag, 28. Oktober 2019

V každom prípade však lekáreň eviduje problém so systémom eKasa. Finančná správa v komentári odpovedala nasledovne:

„Dobrý deň. Chceli by sme požiadať administrátorov tejto stránky, aby si overovali uvedené informácie. Systém eKasa je funkčný a pokladničné doklady vydávajú online registračné pokladnice aj virtuálne registračné pokladnice plynule.
Nevieme, o akú lekáreň/prevádzku ide, ale ak má nejaký problém s vydávaním pokladničných dokladov, nech nás neváha kontaktovať. Situáciu radi preveríme a dotyčnému daňovému subjektu poradíme, ako má konať. Žiadna chyba na strane finančnej správy nie je. Ďakujeme za pochopenie.“

V komentároch sa nasledovne strhla kritika aj na samotný systém eKasa. Ešte v septembri však TASR informovalo o tom, že vyše polovica pokladníc nie je v systéme zapojená.

V tom čase bolo do systému pripojených približne 120 000 pokladníc. Podnikatelia, ktorí ešte eKasu nevyužívajú, by nemali na pripojenie čakať do poslednej chvíle. Finančná správa bude za nepoužívanie systému udeľovať pokuty, avšak až od budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom