Sú automobilky, pri ktorých nástup elektromobility vieme „prekusnúť“, no potom sú tu také, pri ktorých si auto bez výkonného spaľovacieho motora nevieme predstaviť. Medzi takýchto výrobcov patrí aj automobilka Lamborghini, ktorá ohlásila koniec modelov s čisto spaľovacími motormi, informuje Electrek.

Emisné ciele sú jednoducho neúprosné a svoju daň si vyberajú aj v radoch tých najluxusnejších výrobcov áut. Aj keď značka Lamborghini patrí pod krídla koncernu VW, pod kapotou týchto áut sa väčšinou ukrývali vlastné motory a nie žiadne koncernové deriváty.

Samozrejme, aj v radoch Lamborghini sa nájdu výnimky ako SUV Urus, ktoré zdieľa rovnaký motor napríklad s Audi RS Q8, RS6 či RS7. Urus ale nie je to „Lambo“, na ktoré je automobilka hrdá.

Lamborghini

Autá s dušou tohto talianskeho výrobcu ukrývajú pod svojou kapotou druhú generáciu legendárnej V12, ktorá má svoj špecifický zvuk a jazdný prejav. Onedlho ale aj tento objemný, 6,5-litrový benzínový motor môže upadnúť do zabudnutia.

Každé ďalšie nové „Lambo“ už ako hybrid či elektromobil

Straty legendárnej V12 sa zatiaľ obávať nemusíme. Tento špičkový motor z dielne Lamborghini zostane aj naďalej „srdcom“ tých najrýchlejších a najluxusnejších modelov.

Tento rok sa ešte dočkáme nových modelov s čisto spaľovacím motorom, no od roku 2023 bude v každom jednom „Lambo“ spaľováku dopomáhať aj elektromotor.

Taliansky výrobca superšportov bude vyrábať hybridné, ale aj plug-in hybridné motorizácie. Ako uvádza portál AutoCar, v roku 2023 sa dočkáme hybridného nástupcu modelu Aventador, v roku 2024 príde Urus ako plug-in hybrid a v roku 2025 uvidíme Huracán v hybridnom prevedení.

Lamborghini

Čistý elektromobil z dielne Lamborghini by mal na trh prísť okolo roku 2028 a riaditeľ automobilky potvrdil, že toto vozidlo bude štvordverové. Pôjde tak buď o SUV na štýl Urus, alebo o GT na štýl Audi e-tron GT či Porsche Taycan.

S hybridmi už skúsenosti má

Automobilka Lamborghini už skúsenosť s hybridným pohonom má a aj vďaka nemu dokázala vytvoriť svoj doposiaľ najvýkonnejší model, ktorým je Lamborghini Sián. Ten pod kapotou skrýva výkonný 12-valec s objemom 6,5 litra s krútiacim momentom 720 Nm z modelu Aventador SJV, ktorý je upravený na 774 konských síl. Pri jazde mu vypomáha 48-voltový elektromotor s výkonom 33 konských síl.

Lamborghini

Spojením týchto pohonov tak tento superšport ponúka hybridných 807 koní, čím prekonáva aj doteraz najrýchlejšie Lamborghini Aventador SJV so 770 konskými silami. Všetok výkon sa na cestu prenáša prostredníctvom 7-stupňovej automatickej prevodovky.

To všetko je skombinované so zadným mechanickým samosvorným diferenciálom a pohonom všetkých kolies. Samotná akcelerácia tejto novinky nie je v porovnaní s Aventadorom SJV omnoho lepšia a v skutočnosti je identická, teda 2,8 sekundy pri zrýchlení z 0 na 100 km/h.

Nový Sian však vyhráva v akcelerácii z 30 na 60 km/h a zo 70 na 120 km/h, ktorú zvládne už za 0,2 s, respektíve 1,2 sekundy, informuje Motor1. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 350 km/h.

Lamborghini

Podobnú hybridnú sústavu získal aj reinkarnovaný model Lamborghini Countach, ktorý bude navyše poriadnou exkluzivitou, vyrobia totiž z neho iba 112 kusov. Toto číslo si vedenie automobilky len tak nevymyslelo, ide totiž o referenciu na označenie pôvodného modelu Countach LP-112.

Nielen počet vyrobených kusov, ale aj cena pridáva autu na poriadnej exkluzivite. Nové Lamborghini Countach sa bude predáva za 2,24 milióna eur. Limitovaný počet kusov však časom môže jeho cenu vystreliť ešte vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP