Talianske Lamborghini sa rozhodlo vstúpiť do sveta hybridov a po doterajších superšportoch iba so spaľovacími motormi prináša na svet kombináciu výkonného motora s elektromotorom. Týmto spojením automobilka ponúkne zákazníkom exkluzívny model s unikátnym vzhľadom a výkonom, aký žiadne iné „Lambo“ doteraz neprinieslo. Hybridné Lamborghini Sián s výkonom ohromných 807 konských síl bude mať premiéru počas autosalónu vo Frankfurte a jeho cena sa bude počítať v miliónoch, informuje Top Gear.

V kategórii superšportových automobilov sme už doteraz videli niekoľko kúskov, ktoré sa chceli prispôsobiť moderným trendom a len nedávno svoj hyperšport s elektromotorom predstavilo aj Ferrari. Tentokrát však príde na svet konkurencia od Lamborghini, ktoré na frankfurtskom autosalóne oficiálne odhalí svoj unikátny hybrid s ohromným výkonom. Prípadní záujemcovia si však musia nechať zájsť chuť, pretože každý kus modelu Sián už má svojho hrdého majiteľa.

Hybridný unikát s doteraz najvyšším výkonom

Lamborghini Sián pod kapotou skrýva výkonný 12-valec s objemom 6,5 litra s krútiacim momentom 720 Nm z modelu Aventador SJV, ktorý je upravený na 774 konských síl. Pri jazde mu vypomáha 48-voltový elektromotor s výkonom 33 konských síl. Spojením týchto pohonov tak tento superšport ponúka hybridných 807 koní, čím prekonáva aj doteraz najrýchlejšie Lamborghini Aventador SJV so 770 konskými silami. Všetok výkon sa na cestu prenáša prostredníctvom 7-stupňovej automatickej prevodovky s adaptívnym riadením.

Nenechaj si ujsť
Superšport od Lamborghini s V12-kou za viac ako 2 milióny € bude žiariť. A to doslova

To všetko je skombinované so zadným mechanickým samosvorným diferenciálom a pohonom všetkých kolies. Samotná akcelerácia tejto novinky nie je v porovnaní s Aventadorom SJV omnoho kratšia a v skutočnosti je identická, teda 2,8 sekundy pri zrýchlení z 0 na 100 km/h. Nový Sian však vyhráva v akcelerácii z 30 na 60 km/h a zo 70 na 120 km/h, ktorú zvládne už za 0,2 s, respektíve 1,2 sekundy, informuje Motor1. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 350 km/h.

Lamborghini ale využilo aj rekuperáciu energie pri brzdení, kde je dopĺňaná kapacita superkondenzátorov, ktoré sú pri vybíjaní a nabíjaní lepšie ako bežné batérie. Nový Sián je však krokom vpred aj v oblasti samotného dizajnu, ktorý je jedným z najagresívnejších, aký kedy automobilka vytvorila. Karosériu tvoria ostré hrany a výrazné línie, ktoré reprezentujú silu tohto prvého hybridu zo Sant’Agata Bolognese. Dizajnové oddelenie sa podľa vyjadrení riaditeľa, Mitja Borkerta, inšpirovalo legendárnym modelom Countach, ktorý bol na svoju dobu taktiež futuristickým superšportom.

Oficiálna premiéra sa odohrá vo Frankfurte

V podobnom duchu sa nesie aj samotný interiér Siánu, ktorý obsahuje všetky moderné ovládacie prvky, vrátane veľkej TFT obrazovky a množstva tlačidiel. Lamborghini oficiálne odhalí svoju novú elektrifikovanú pýchu na autosalóne vo Frankfurte, ktorý sa bude konať od 12. do 22. septembra. Automobilka však naznačila, že tento model vyrobí iba v obmedzenom počte kusov, čo reprezentuje číslo 63 na karbónových plutvách zadnej časti. A všetkých 63 kusov s cenou od zhruba 3,3 miliónov eur už pozná svojho majiteľa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú