Niektoré autá sa do dejín automobilového priemyslu zapísali skutočne veľkými písmenami a medzi tieto vozidlá patrí aj Lamborghini Countach. Luxusná športová automobilka sa rozhodla, že túto legendu opäť privedie k životu, informuje portál Bloomberg.

Legenda zo 70. a 80. rokov ožíva. Pôvodný Countach bol v mnohých ohľadoch revolučným autom, a preto bolo len otázkou času, kedy dostane svojho nástupcu. Ten prichádza práve teraz, nové Lamborghini Countach kombinuje „retro-moderný“ dizajn a disponuje hybridným motorom. Jeho spaľovaciu zložku však tvorí poctivá a výkonná V12.

Lamborghini

Viac ako 800-koňová beštia

Pôvodný Countach bol predstavený ešte v roku 1971 na ženevskom autosalóne. Reinkarnovaný Countach bol teda predstavený presne na 50. výročie odhalenia prvého konceptu, dizajnéri ho svetu ukázali na výstave Monterey Car Week v Kalifornii.

Aj napriek čoraz prísnejším emisným regulám sa automobilka rozhodla nový Countach postaviť s legendárnym motorom V12, ktorý však za tie roky vyšperkovala do dokonalosti. Ako uvádza CNN, motor je tradične umiestnený v strednej časti vozidla, presnejšie za sedadlami, ktoré sú v tomto aute iba dve.

Výkonnému spaľovaciemu motoru navyše vypomáha elektromotor. Nový Countach totiž disponuje 48 V elektrickou sústavou, jedná sa teda o mild-hybrid. 769 koní zo spaľovacieho motora a ďalších 33 koní, ktoré dokáže vyprodukovať elektromotor, dáva spolu viac ako 800 koní kombinovaného výkonu. Samozrejmosťou je pohon všetkých štyroch kolies.

Lamborghini

Na ukladanie elektrickej energie Countach nevyužíva klasické batérie, ale superkondenzátory. Tie sú síce v porovnaní s klasickou batériou drahšie a menej vhodné na dlhodobé ukladanie energie, no disponujú lepšou energetickou hustotou a tiež dokážu lepšie absorbovať a uvoľňovať nahromadenú energiu. V podstate sa jedná o veľmi podobnú hybridnú sústavu, akú nájdeme v superšporte Lamborghini Sián.

Lamborghini

Ako píše TechCrunch, novinka zrýchli z 0 na 100 km/h pod tri sekundy a maximálna rýchlosť je stanovená na 355 km/h. Dizajnéri tvrdia, že aj keď ide o reinkarnovaný Countach, auto sa viac podobá na moderný Aventador. Základné črty podobné s originálom z roku 1971 mu však nemožno uprieť.

Pôjde o poriadnu exkluzivitu

Reinkarnovaný Countach bude poriadne exkluzívnym modelom, vyrobia totiž z neho iba 112 kusov. Toto číslo si vedenie automobilky len tak nevymyslelo, ide totiž o referenciu na označenie pôvodného modelu Countach LP-112. Prvé kusy by mali zákazníkom doraziť už začiatkom budúceho roka.

Nielen počet vyrobených kusov, ale aj cena pridáva autu na poriadnej exkluzivite. Nové Lamborghini Countach sa bude predávať za 2,24 milióna eur. Limitovaný počet kusov však časom môže jeho cenu vystreliť ešte vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú