Vedci pred pár mesiacmi objavili nízkonákladovú cestu k svetovo najčistejšiemu zdroju energie. Na čo teda prišli?

S objavom prišli fyzici z Univerzity of Houstone. Riešením je podľa nich katalyzátor, ktorý dokáže rozdeliť vodu na vodík a kyslík. Nový katalyzátor je omnoho účinnejší ako všetky doteraz testované možnosti, keďže je vyrobený z metafosforečnanu železnatého na vodivej nikelovo-penovej plošine. Tým pádom je na výrobu oveľa odolnejší a čo je možno ešte dôležitejšie, je lacnejší.

Cestou je rozdeľovanie vody

vodík
Zobraziť celú galériu (1)
The Electrochemical Society

Nenechaj si ujsť
Opäť sme sa priblížili k ceste na Mars. Dopraví nás možno tento nový iontový motor pre NASA

Rozdeľovanie vody na jej komponenty, vodík a kyslík, je teoreticky jednoduché, ale prakticky pomerne zložité. Počas procesu musia prebehnúť dve samostatné reakcie, každá so svojou vlastnou elektródou. Z jednej vznikne vodík a z druhej kyslík. Problém je ale v tom, že žiadaným prvkom je iba vodík a hrozí, že kyslík by s ním opätovne zreagoval. Vďaka novo objavenému katalyzátoru ale môžeme na všetky problémy zabudnúť. Má minimálné náklady a skutočne vysokú účinnosť.

Prínosom je čistá energia

Najväčším prínosom tohto objavu je pritom čistá energia. Vodík je totiž jedným z najlepších obnoviteľných zdrojov energie. Je čistý a dá sa ľahšie uskladniť než solárna alebo veterná energia. Pri spaľovaní navyše nevznikajú žiadne škodlivé plyny a jediným odpadovým produktom je iba čistá voda. Čistotu vodíka potvrdil aj vedec Paul C. W. Chu z centra pre supravodivosť v Texase: „Vodík je najčistejší primárny zdroj energie, aký máme na Zemi.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú