Vedci pred pár mesiacmi objavili nízkonákladovú cestu k svetovo najčistejšiemu zdroju energie. Na čo teda prišli?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

S objavom prišli fyzici z Univerzity of Houstone. Riešením je podľa nich katalyzátor, ktorý dokáže rozdeliť vodu na vodík a kyslík. Nový katalyzátor je omnoho účinnejší ako všetky doteraz testované možnosti, keďže je vyrobený z metafosforečnanu železnatého na vodivej nikelovo-penovej plošine. Tým pádom je na výrobu oveľa odolnejší a čo je možno ešte dôležitejšie, je lacnejší.

Cestou je rozdeľovanie vody

vodík
Zobraziť celú galériu (1)
The Electrochemical Society
Nenechaj si ujsť
Opäť sme sa priblížili k ceste na Mars. Dopraví nás možno tento nový iontový motor pre NASA

Rozdeľovanie vody na jej komponenty, vodík a kyslík, je teoreticky jednoduché, ale prakticky pomerne zložité. Počas procesu musia prebehnúť dve samostatné reakcie, každá so svojou vlastnou elektródou. Z jednej vznikne vodík a z druhej kyslík. Problém je ale v tom, že žiadaným prvkom je iba vodík a hrozí, že kyslík by s ním opätovne zreagoval. Vďaka novo objavenému katalyzátoru ale môžeme na všetky problémy zabudnúť. Má minimálné náklady a skutočne vysokú účinnosť.

Prínosom je čistá energia

Najväčším prínosom tohto objavu je pritom čistá energia. Vodík je totiž jedným z najlepších obnoviteľných zdrojov energie. Je čistý a dá sa ľahšie uskladniť než solárna alebo veterná energia. Pri spaľovaní navyše nevznikajú žiadne škodlivé plyny a jediným odpadovým produktom je iba čistá voda. Čistotu vodíka potvrdil aj vedec Paul C. W. Chu z centra pre supravodivosť v Texase: „Vodík je najčistejší primárny zdroj energie, aký máme na Zemi.“

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
56%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
44%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.