Výskumníci z Univerzity v Michigane vyvíjajú nový prototyp iontového motora X3 pre NASA, ktorý by mal poslúžiť na prevoz ľudí na Mars.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Iontový motor nie je žiadna novinka. Prvé experimenty prebiehali už pred viac ako 100 rokmi. Veľmi zjednodušene povedané, motor využíva elektrickú energiu (napríklad zo solárnych paneloch) na ionizáciu paliva (xenónu) elektrónmi. Následne vznikne plazma, ktorá je elektrostaticky urýchľovaná. Nevýhodou je ale sila ťahu, takže jeho použitie je vhodné skôr vo vesmíre, kde nemusí prekonávať gravitáciu. V súčasnosti je takmer celkom eliminované aj opotrebenie motora, čiže z hľadiska životnosti umožňuje rádovo niekoľko rokov nepretržitého fungovania.

iontový motor

Až 8x vyššia rýchlosť

Zatiaľ čo klasické raketové motory majú svoje maximum okolo 5 km/s, iontové motory dokážu cestovať rýchlosťou až 40 km/s. Takýto nárast je dôležitý hlavne pri cestovaní na dlhé vzdialenosti – ako napríklad na Mars. Vedci predpokladajú, že tento motor by mohol dopraviť prvú posádku do 20 rokov. Zároveň využíva oveľa menej paliva a s rovnakým množstvom prekoná až 10-krát väčšiu vzdialenosť.

intový motor

Nedávne testy ukázali, že motor X3 môže pracovať s výkonom nad 100 kW, pričom generuje 5,4 N v ťahu. Jedná sa doteraz o najsilnejší motor. Aj keď dokáže vyvinúť veľkú rýchlosť, kvôli nízkemu ťahu by bolo zrýchlenie veľmi malé. V dôsledku toho nie je v súčasnosti vhodný na spustenie do ostrej prevádzky. Tím inžinierov však na ňom neprestáva pracovať a v budúcom roku plánujú otestovať výdrž v 100 hodinovom teste. Takisto vyvíjajú aj nový ochranný systém, ktorý má zabrániť plazme poškodiť trysky, čo by umožnilo, aby motor fungoval nepretržite aj niekoľko rokov.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
17%
Páči sa mi to
83%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou
 • Mario Kovačič

  No ale stale je lepsia cesta jadrovy motor. Hlavne ma ovela lepsi tah a tusim aj rychlost. Ale problem je testovanie vo vesmire je jedno ze mate za sebou radioktivny chvost ale tuna na zemi je to troska problem. Spaliny treba cistit a to je dost nakldne aj financne aj technologicky.

  • David

   Suhlasim, len aspon mňa osobne by zaujimalo že jak to budu chladiť taky jadrový reaktor vo vesmire? vodou? :D teda zrejme ano, ale keď sa niečo dodrbe, tak len tak lahko vodu neziskaju na chladenie, tak ako na Zemi z mora napriklad kde jej je nekonečno. Chapeš pointu hadam. Nejaky navrh? :D

   • Mario Kovačič

    No pokial viem staci to len dat do tiena to je vsetko. Vo vesmire su prudke rozdiely. V tieni je minus ale presne neviem kolko a na slnku je aj +150. Ale hlavne ak si dobre pametam nie je to klasicky reaktor a nezahrieva sa niako extremne. On hlavne urychluje a na to staci ta samotna radiacia. A este ma aj tu vyhodu ze netrebia ziadne brutalne radioaktivne palivo ako v reaktoroch ale uplne staci aj ovela slabsi radioaktivny material. Ale potrebuje hlavne vyvoj a uz je to docela dlho co sa testoval. Nasa ho skusala ale neviem ale tusim vyschly financie a vtedy nebol zaujem o dialkove lety do hlbokeho vesmiru.