Jedna z najnebezpečnejších blízkych hviezd môže už čoskoro vybuchnúť, informuje portál Interesting Engineering. Podľa kontroverznej štúdie totiž dôjde k supernove hviezdy Betelgeuze, ktorá je od Zeme vzdialená len približne 650 svetelných rokov, oveľa skôr, než si vedci mysleli. Nie všetci však s číslami novej štúdie súhlasia.

Správa sa čudne

Vedci sú presvedčení o tom, že hviezda Betelgeuze môže čoskoro vybuchnúť a premeniť sa na desivú supernovu. Zatiaľ sa však nedokážu zhodnúť na tom, či k tomu dôjde čoskoro z kozmického alebo ľudského hľadiska. Podľa novej štúdie, s ktorou mnohí astrofyzici nesúhlasia, môže dôjsť k takémuto výbuchu už o niekoľko desiatok rokov a je tak možné, že sa mnohí z nás tohto vzácneho javu dožijú.

Tvrdia to vedci z japonskej univerzity Tohoku predpokladajúci, že sa z Betelgeuze stane čoskoro supernova po vyčerpaní uhlíka. Čosi také však nie je možné predpovedať s vysokou presnosťou, keďže vedci nemajú nástroje na to, aby nahliadli do jadra hviezdy, v ktorom prebieha komplikovaná fúzia podporovaná kvantovými mechanizmami.

NASA, ESA, A. Dupree (CfA), and E. Wheatley (STScI)

Experti sú zásadne proti vyhláseniam japonských vedcov a vysvetľujú, že nie je možné predpovedať stav v jadre hviezdy s tak vysokou presnosťou. Povrchové vlastnosti takejto hviezdy sa totiž na konci jej života menia len minimálne a nie je preto možné podľa nich odhadnúť, kedy dôjde k jej výbuchu.

Neustále desí vedcov

Betelgeuze pravidelne desí vedcov a stalo sa tak aj nedávno, keď dosiahla až 156 % svojho normálneho jasu. To u mnohých vyvolalo špekulácie, že Betelgeuse plánuje prejsť supernovou. Žiaľ, nový výskum naznačuje, že počas nášho života zrejme neuvidíme výbuch tejto hviezdy. Hoci je Betelgeuse na pokraji svojej smrti, k výbuchu nedôjde zrejme skôr ako za 100 000 rokov.

Môže stále spaľovať hélium

Štúdia, i keď kontroverzná, bola prijatá na publikáciu žurnálom Monthly Notices of the Royal Astronomy Society a je založená na informáciách v podobe počítačových modelov cyklov hviezdneho pulzu a pozorovaní, ktoré má ľudstvo doteraz k dispozícii. Napriek nízkej pravdepodobnosti a vysokej nepresnosti nie je vylúčené, že Betelgeuze v najbližších desaťročiach skutočne vybuchne.

ESO/L. Calçada/Úprava redakcie

Vedcov nedávno vydesil pokles jasu tejto hviezdy, kvôli čomu si mysleli, že môže každú chvíľu vybuchnúť. Šokovaní vedci sa v tomto období snažili všemožne určiť, čo by mohlo spôsobovať toto nezvyčajné správanie. Najpravdepodobnejšie sa javili dva scenáre – ochladenie povrchu hviezdy alebo obrovské množstvo materiálu nachádzajúce sa v okolí hviezdy.

Podľa štúdie zverejnenej žurnálom Nature sú čiastočne vinné oba scenáre. Simulácie ukázali, že pokles jasu súvisel jednak s ochladením určitých regiónov hviezdy a jednak s oblakom prachu. Predtým ako došlo k samotnému stmievaniu hviezdy, Betelgeuze vyhodila do svojho okolia bublinu plynu, čo mimochodom potvrdili aj pozorovania Hubblovho teleskopu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú