V súčasnosti sa čoraz viac do popredia dostávajú rôzne streamovacie služby, ktoré sa postupne snažia vytlačiť klasické televízne vysielanie do úzadia. Už aj na Slovensku je dnes viacero domácností, ktoré fungujú len na predplatených online službách ako je Netflix či HBO GO, ktoré umožňujú zhliadnuť najnovší obsah kdekoľvek a kedykoľvek, pričom najnovšie správy sa dnes dozvedáme online počas celého dňa a nemusíme čakať na večerný súhrn o 19:00 ako kedysi. O tom, že to všetko ide aj bez reklám je zrejme zbytočné hovoriť.

Napriek tomu tu má klasické televízne vysielanie svoje miesto. Dnes už však nie je podmienené anténou či satelitným prijímačom. Pohodlnejším riešením je dnes internetová televízia, ktorá je z pohľadu zriaďovania jednoduchšia, nevyžaduje si inštaláciu dodatočných zariadení a je dostupná všade, kde je dostupné aj internetové pripojenie. Vo väčšine prípadov takýto spôsob sledovania televízie nie je podmienený viazanosťou a kedykoľvek tak predplatné môžeš zrušiť a znovu ho obnoviť.

Samozrejme, ponuka programov je v tomto prípade častokrát nižšia, než za rovnakú sumu pri satelitnom vysielaní, avšak zo skúseností možno povedať, že takýto spôsob sledovania televízie využívajú predovšetkým tí, ktorým postačuje základný balík programov.

Pri pohľade na slovenský trh môžme vidieť hneď niekoľko zaujímavých možností. Väčšina z nich je však ponúkaná ako doplnok od poskytovateľov satelitného vysielania či operátorov (česť výnimkám).

SledovanieTV

Jedna z najznámejších služieb na Slovensku, ktorá sa stretáva s čoraz väčšou obľubou. Celkovo sú dostupné tri základné programy, ktoré sa dajú rozšíriť pomocou ďalších balíčkov. Aby bolo porovnávanie čo najviac objektívne, tak do úvahy budeme brať vo všetkých prípadoch len základné ponuky, bez dodatočných balíčkov, ktoré si môžu zákazníci v prípade záujmu zakúpiť.

Názov predplateného balíčka
Základ Štandard Premium
Počet TV staníc/HD 74/47 114/70 145/88
Cena 5,99 €/mesiac 10,99 €/mesiac 24,99 €/mesiac

Spomedzi všetkých poskytovateľov zaujme tento najväčším počtom programov, aj keď tento údaj treba brať s rezervou, nakoľko sa tu nachádzajú aj programy, kde po celý deň je vysielaný oheň horiaci v krbe, prípadne ide o niekoľko rovnakých kanálov, len v inej jazykovej lokalizácii. Napriek tomu ide o jednu z najlepších služieb, ktoré sú hodné danej sumy peňazí.

SledovanieTV.sk

V prípade balíka Premium navyše získať prístup k predplatnému HBO GO. Na jeden účet pritom môžeš sledovať vysielanie až na štyroch zariadeniach, pričom podporované s platformy od bežných operačných systémoch, až po samostatné systémy výrobcov televízorov.

Orange TV

Orange patrí medzi zástupcov tradičných poskytovateľov satelitného pripojenia, popri ktorom poskytuje aj služby internetovej televízie. Tie sú v značnej miere obmedzené a pomerne drahé. Na druhú stranu tu však nájdeš všetky základné programy, ktoré patria medzi tie najsledovanejšie.

Základný balík je skutočne základný a okrem pomerne vysokého mesačného poplatku sa priprav aj na aktivačný poplatok 9,90 € a povinnú viazanosť 24 mesiacov (bez viazanosti je cena o 3 €/mesiac vyššia).

Názov predplateného balíčka
Go Basic TV Go Optimal TV Orange Šport
Počet TV staníc/HD 17/14 33/19 4/4
Cena  6 €* (9)/mesiac 10 €* (13)/mesiac 12 €/mesiac

Služba môže byť aktivovaná na troch rôznych zariadeniach, pričom maximálne na jednom Set-top Boxe. V prípade počítača je možné sledovať televíziu priamo cez prehliadač, pre mobilné zariadenia je dostupná aplikácia (Android/iOS).

Orange

V prípade viazanosti momentálne prebieha zaujímavá akcia, vďaka ktorej môžeš získať TV Archív/Orange Šport + 1/2 GB dát k paušálu, alebo zľavu 3 € mesačne. V prípade výberu archívu alebo programu Orange Šport je však základná cena balíka vyššia o 3 eurá.

*cena platí pri viazanosti 24 mesiacov 

Magio GO

Telekom, rovnako ako Orange, ponúka okrem klasickej satelitnej TV aj možnosť vysielanie cez internet, vďaka službe Magio GO. Tá je dostupná aj ako samostatný produkt, ktorý je vzhľadom na poskytované programy a ceny slušnou konkurenciou.

Základný balík Štandard toho síce neobsahuje mnoho, no balík Premium už za svoju cenu stojí. Vysielanie môžeš sledovať až na 4 zariadeniach, pričom v cene je dostupný archív a možnosť nahrávania vysielania.

Názov predplateného balíčka
Magio GO Štandard Magio GO Premium
Počet TV staníc/HD 12/9 60+/26
Cena 3,99 €/mesiac 5,99 €**/mesiac

**od 1. 3. 2020 sa cena zvyšuje na 10,90 € bez viazanosti

Ponuka je pritom dostupná aj bez viazanosti. Smutnou správou je však fakt, že balíček Premium čaká poriadne zdražovanie. Od 1. marca 2020 totiž z pôvodnej sumy 5,99 € poskočí až na 10,9 €, čo už stojí za uváženie.

Telekom

Takmer 11 eur už je totiž dostatočný dôvod k tomu, aby sa zákazník začal obzerať po konkurencii a v tomto prípade sa viac oplatí napríklad SledovanieTV.sk, ktoré za rovnakú sumu ponúka takmer dvojnásobné množstvo programov a má širšiu podporu medzi jednotlivými platformami.

Skylink Live TV

Spoločnosť Skylink taktiež ponúka relatívne zaujímavú voľbu internetovej televízie, ktorá je ale voči satelitnému vysielaniu oveľa štíhlejšia, pričom cena je nezmenená. Výhodou je však 7-dňový archív a možnosť sledovania obsahu na 4 rôznych zariadeniach.

Navyše je možné službu vyskúšať na 30 dní zadarmo, počas ktorých môžeš zistiť, či ti podobný formát a ponuka vystačuje alebo nie. Za doplatok 3,99 € mesačne môžeš navyše získať prístup k filmotéke, kde sa nachádza až 500 rôznych titulov.

Názov predplateného balíčka
Mini Smart Multi Kombi
Počet TV staníc/HD 30/18 40/23 54/29 61/35
Cena  5,80 €/mesiac 6,40 €/mesiac 8,10 €/mesiac 10,80 €/mesiac

Rovnako je tu možnosť sledovania priamo cez prehliadač, prípadne cez mobilnú aplikáciu. Navyše môžeš televíziu sledovať v rámci celej EÚ bez akéhokoľvek obmedzenia.

Skylink

***Základný balík Digital bude čoskoro zrušený spoločne so servisným poplatkom

Horizon TV

Vlastnú internetovú službu má aj UPC, ktorá nesie názov Horizon TV. Rovnako ako pri Skylinku, aj tu má zákazník možnosť vyskúšať si službu na jeden mesiac úplne zadarmo. Ponuka je síce dostupná bez viazanosti, no v prípade ročnej platby je mesačný poplatok o 2 eurá nižší. V prípade podpory zariadení je paleta naozaj široká a okrem zariadení s iOS, Androidom či Windowsom môžeš využívať aj moderné TV boxy s Androidom 5.1+, Apple TV či SMART televízie s OS Android. Samozrejmosťou aj podpora služieb ChromeCcast a AirPlay a AirPlay2. Ak by ti to nestačilo, využiť môžeš aj bežný internetový prehliadač. Zamrzieť však môže absencia programov HBO, ktoré sa v žiadnom balíčku nenachádzajú.

Názov predplateného balíčka
Horizont TV Smart Horizont TV Happy
Počet TV staníc/HD 48/31 113/58
Cena  7,90 € (5,90)****/mesiac 11,90 € (9,90)****/mesiac

***** Cena je o 2 € nižšia v prípade, že si zákazník objedná služby s platbou rok vopred (bez viazanosti)

Naopak, poteší 7-dňový archív a dodatková služba, ktorá je v prípade balíka Smart v podobe ďalších programov (AMC, AXN, Filmbox…) a v prípade drahšieho Happy balíčka služby My Prime, ktorá obsahuje 2000 najobľúbenejších filmov a seriálov v HD kvalite, ktoré môžeš prehrávať bez obmedzenia.

UPC

AntikTV

[Aktualizácia 30.1.2020: Článok bol doplnený o službu AntikTV]

Jednu z najširších ponúk ponúka ja Antik, kde okrem iného sa nachádza aj základný balík, ktorý je dostupný pre každého úplne zdarma. Na jeden účet pritom môžeš sledovať obsah až na 7 zariadeniach, pričom dve z nich môžu byť súčasťou televízora (napríklad pomocou set-top boxu). Ďalších 5 zariadení môžu predstavovať smartfóny či tablety.

Antik

Veľmi poteší až 20-dňový archív, vďaka ktorému ti naozaj nič neujde. Plusom je tiež kodek HEVC, vďaka ktorému internetové vysielanie spotrebuje oveľa menej dát. Drahší balík nájdeš v dvoch verziách. Jedna je určená na sledovanie televízie na Slovensku a stojí len 3,90 € za mesiac (aktuálne prebieha akcia). S drahším balíkom za 7,90 € mesačne môžeš televíziu sledovať kdekoľvek na svete, stačí ti len kvalitné internetové pripojenie.

Názov predplateného balíčka
Vstupný Veľký Veľký Slovensko
Počet TV staníc/HD 13/5 127/41 127/41
Cena  zadarmo 7,90 €/mesiac 3,90 €/mesiac

Antik taktiež ponúka službu AntikTV GO, ktorá je najlacnejšou zo všetkých, čomu však zodpovedá aj obsah. Ponuka síce obsahuje viac ako 50 programov slovenských a českých staníc, no nejedná sa o žiadne terno. Taktiež sa tu nachádza najväčšia koncentrácia lokálnych televízii (Severka, Poprad, Nitrička…). Vyhovovať tak bude tým, ktorí chcú len základné slovenské a české programy a viac ich pritom nezaujíma, prípadne nič iné nepotrebujú.

Antik
Pre nového zákazníka začína cena už od 2,30 € /mesiac, pričom cena platí pri platbe na jeden celý rok. Minimálne predplatné je na 3 mesiace, čo predstavuje aj aj takú nepísanú viazanosť. Službu je tiež možné vyskúšať na niekoľko minút zadarmo, stačí si stiahnuť aplikáciu podľa operačného systému a následne sa rozhodnúť.

Ktorá služba je najlepšia?

Ak ti stačí úplný základ, ako jasná voľba sa javí služba AntikTV GO, ktorá za veľmi príjemnú cenu ponúka všetky známe slovenské a niekoľko málo českých programov. Naopak, ak si televízny maniak a chceš mať všetky programy pod palcom, v tomto prípade je vhodná služba od SledovanieTV, prípade AntikTV, ktoré ponúkajú najlepší pomer programov a ceny.

Navyše, ak si aj rozdelíš najvyšší balík napríklad medzi 4 kamarátov, cena sa pohybuje len niečo málo cez 6 €. Toto už je rozhodne ponuka, ktorú bude ťažko niekto prekonávať.

Na začiatok by si však mal určite využiť niektorú zo služieb, ktorá poskytuje skúšobnú dobu. Počas nej tak zistíš, či je takýto spôsob sledovania televízie pre teba ten pravý, alebo dávaš prednosť satelitu, kde si síce obmedzený nedostatočnou mobilitou, avšak ponuka programov ako aj ich kvalita či plynulosť prehrávania je vo všeobecnosti lepšia.

Pri internetovej televízii vždy musíš mať na pamäti, že kvalita prehrávania je veľmi závislá od rýchlosti internetového pripojenia a kvality streamu, ktorý daný program a poskytovateľ ponúka. V tomto smere to teda nie je vždy stopercentné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP