Ťaženie kryptomien sa stalo nesmierne populárnym najmä v uplynulom roku, kedy sa na opäť výslnie dostal bitcoin a ďalšie veľké kryptomeny. Teraz však práve pri ťažbe bitcoinu prišiel o život mladík z Thajska, ktorého zabil vlastný počítač (a aj nenásytnosť). Smrť 26-ročného muža mal spôsobiť zásah elektrickým prúdom po tom, čo chcel „nakopnúť“ svoj počítač, aby ťažil viac kryptomeny, informuje Daily Mail.

Zabil ho vlastný počítač, ktorým ťažil bitcoin

Tragický scenár spustil pokazený počítač, ktorý si mladý Thajčan upravil pre ťažbu bitcoinu. Zariadenie však znenazdajky prestalo fungovať a tento „baník“ spanikáril. O pomoc s opravou počítača požiadal aj svojho brata, ktorý chcel zájsť k technikovi, no mladík nechcel čakať, nakoľko bol v úzkych z toho, že prichádza o drahocenný čas. Počítač sa tak pokúsil opraviť sám, ten však explodoval.

Rig na ťaženie kryptomeny sa pokúšal opraviť celú noc, nakoniec však skratoval a mladého ťažiara bitcoinu zabil. Jeho brat po tejto tragickej udalosti prezradil, že sa o bezpečnosť svojho súrodenca pri ťažení obával už skôr.

Svoj počítač totiž upravil tak, aby dokázal vydať viac výkonu a v jeho izbe sa nachádzala celá spleť elektrických káblov spájajúcich jednotlivé komponenty a grafické karty jeho ťažiarenského stroja.

Muž bol nájdený mŕtvy ráno po tom, ako sa pokúsil zariadenie opraviť. Našiel ho jeho brat spolu s technikom. Polícia začala prípad vyšetrovať, no ako predbežnú príčinu smrti zdravotníci určili elektrický šok. Vyzerá to tak, že smrť mladého Thajčana bude oficiálne vôbec prvým prípadom úmrtia kvôli ťažbe kryptomien.

Nešťastné prípady sa odohrali aj v minulosti

V spojení s ťažbou virtuálnych platidiel sa však spájajú aj ďalšie nehody, ktoré sa odohrali v minulosti. Pre tieto účely je potrebný výkonný hardvér, ktorý potrebuje aj efektívne chladenie. To však pred 3 rokmi zanedbal mladý Rus, ktorého rig na ťaženie bitcoinu sa prehrial a začal horieť. Požiar následne zničil celých 8 apartmánov v budove, informuje The Sun.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Ťažím kryptomeny a len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Kvôli vysokému odberu elektriny mali pritom len nedávno policajti podozrenie na pestovanie drog, kde však po zásahu miesto marihuany našli počítače na ťaženie bitcoinu. Išlo totiž o bitcoinovú farmu s vyše 100 počítačmi, ktoré spotrebovávali extrémne množstvo elektrickej energie.

Ťažba kryptomien sa stala horúcou témou

Proti ťaženiu kryptomien vyrukovala pred časom najmä Čína, ktorá rázne zakročila voči celému kryptomenovému odvetviu. Krajina tieto rozhodnutia bránila tvrdeniami, že ťažba kryptomien je hrozbou pre finančný systém. Regulačné orgány sa potom zamerali na ťaženie kryptomien, pričom podľa odhadov prebieha až 70 % všetkej tejto aktivity práve v Číne.

Freepik (úprava redakcie)

Výsledkom toho je, že sa čínski ťažiari postupne sťahujú do krajín, ktoré (zatiaľ) takéto prísne regulácie nezaviedli. Pod drobnohľadom chce mať operácie na kryptomenovom trhu aj EÚ. Podľa nového návrhu Európskej komisie, o ktorom informovala agentúra Reuters, budú musieť spoločnosti, ktoré majú na starosti prevod kryptomien a iných digitálnych aktív, zhromažďovať údaje o odosielateľoch a príjemcoch, aby úradom pomohli zakročiť proti podvodníkom.

Krajiny chcú digitálnu alternatívu svojich mien

Ako alternatívu za kryptomeny začali viaceré krajiny, vrátane Číny, vnímať vlastné digitálne meny. Spomenutá Čína už má svoj digitálny jüan, ktorý rozdáva zadarmo. Nie je „štandardnou“ digitálnou menou a porovnávať ho s bitcoinom či inými známymi kryptomenami tak nie je úplne jednoduché.

Na rozdiel od jednej z hlavných vlastností kryptomien, teda ich decentralizácie, je čínska mena plne centralizovaná, a teda vydáva ju tamojšia centrálna banka. Ide o prvú digitálnu menu vydávanú priamo jednou z najvýznamnejších ekonomík sveta.

Freepik (úprava redakcie)

Vlastnú iteráciu digitálneho jüanu zvažuje aj EÚ, ktorá skúma možnosti digitálneho eura. Rada guvernérov ECB oficiálne spustila výskumnú fázu projektu, ktorá bude trvať 2 roky. ECB rovnako vyhlásila, že digitálne euro nebude náhradou, ale len doplnkom hotovosti, pričom zostanú rovnako zachované aj bankové účty. Detailne sme sa na tému digitálneho eura porozprávali s odborníkom Jurajom Karpišom v našom rozhovore.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú