Svet virtuálnych mien sa od svojich začiatkov výrazne zmenil a dnes ich môžeme na trhu vidieť desiatky. Vedúce postavenie spomedzi všetkých si uchmatol Bitcoin, no teraz ho ohrozuje Ripple, ktorý sa stal druhým najhodnotnejším virtuálnym platidlom. 

Kryptomeny si doteraz zažili tie najrôznejšie obdobia, no záujemcov od nich neodradili ani pochybné situácie počas rýchleho poklesu cien. Napriek veľkým výkyvom hodnoty si prvenstvo stále drží Bitcoin, ktorý sa hrdo pýši titulom najhodnotnejšej kryptomeny sveta. Široké možnosti a ohromný potenciál so sebou prináša jeho o čosi menej známy konkurent Ripple.

Konkurent BitCoinu mu dýcha na krk

Možno nejde o druh virtuálnej meny, o ktorej by sme slýchali každý deň, ale práve tento nevýrazný rival zaznamenal ďalší veľký triumf. Od začiatku minulého roka jeho cena totiž začala stúpať, pokým v rebríčku neobsadil 2. miesto hneď za Bitcoinom. Okrem tohto významného úspechu sa Ripple teší aj veľkej popularite u stoviek finančných inštitúcií. Používatelia si ho obľúbili najmä kvôli rýchlym transakciám, ktoré sú uskutočnené už v priebehu niekoľkých sekúnd.

Nenechaj si ujsť
Táto kryptomena prinesie revolúciu v medicínskom výskume a môže vylieciť rakovinu

Celková tržná hodnota kryptomeny Ripple aktuálne činí približne polovicu z ceny Bitcoinu, no to jej rozhodne nemusí zabrániť v ďalšom raste. Stúpajúca popularita je dôkazom, že si u obchodníkov s virtuálnymi menami získal Ripple dobré meno. Navyše je v obehu až 38 miliárd kusov tejto kryptomeny. Pre porovnanie má Bitcoin dostupných len 16,7 milióna kusov. Práve vysoká dostupnosť sa tiež zaslúžila o nízku cenu za transakcie a výrazne výhodnejšiu jednotkovú cenu len 2,74 dolára za kus.

Kombinácia všetkých faktorov sa tak postarala o extrémne rýchly vzostup, počas ktorého Ripple z pozície vyhodil aj tak obľúbené Ethereum. Do nového roka 2018 táto kryptomena rozhodne vstúpila tou správnou nohou, nakoľko za posledných 12 mesiacov jej hodnota stúpla až 460-násobne. Ak si podobné tempo udrží aj naďalej, má možnosť dostať sa aj do jednej z najväčších platforiem pre obchodovanie s kryptomenami, Coinbase.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom