Realitnému trhu sa v ostatných rokoch nesmierne darilo, ceny domov a bytov sa šplhajú na stále vyššie hodnoty. Zrejme aj preto do realít vstupuje nový fenomén – predaj nehnuteľností za kryptomeny.

Prvou takouto lastovičkou na Slovensku je rodinný dom v Bratislave, ktorý si môže budúci majiteľ kúpiť za niektorú z najväčších kryptomien. Realitná kancelária akceptuje platbu vo viacerých, medzi ktorými nechýba bitcoin alebo ethereum.

Nehnutelnosti.sk / HT Reality

Doplnené 2. decembra: Článok bol doplnený o vyjadrenie realitnej kancelárie.

Dom v Bratislave predávajú za kryptomeny

Prepojenie viacerých segmentov s kryptomenami je v uplynulom čase čoraz silnejšie a postupne sa aj taký bitcoin dostáva do mainstreamu, kde svoje využitie nachádza napríklad pri kúpe nového auta od Tesly a najnovšie aj nehnuteľnosti.

Rodinný dom v Bratislave s 5 izbami, terasou a garážou je zrejme prvou nehnuteľnosťou na našom realitnom trhu, za ktorý môžeš platiť kryptomenou.

Jedná sa pritom o novostavbu, ktorá bude kolaudovaná vo februári budúceho roka a nový majiteľ sa tak potom nasťahuje do  tohto bývania ako prvý. Dom sa nachádza v lukratívnej časti Bratislavy na Kolibe a je súčasťou dvojdomu, ktorý rozdeľuje vlastná obvodová stena. Realitná kancelária HT reality aktuálne predáva oba spojené domy, ktoré sú takmer rovnaké, no líšia sa rozlohou prislúchajúceho pozemku.

Nehnutelnosti.sk / HT Reality

Za drahší rodinný dom budúci majiteľ zaplatí celkovo 710-tisíc eur, pričom druhý dom je aktuálne v ponuke za 695-tisíc eur. V oboch prípadoch však realitná kancelária akceptuje okrem klasickej platby fiat peniazmi aj platbu v kryptomenách, kde si môže kupca vybrať bitcoin, ethereum, bitcoin cash, litecoin alebo stablecoin USDT.

„Vzhľadom k tomu, že p. predávajúci má s kryptomenou skúsenosti, túto možnosť ponúkame potenciálnym záujemcov ako alternatívny spôsob úhrady kúpnej ceny. Pri prevode nehnuteľnosti by sa podpisovali klasické KZ, kde zmluvne dohodnutá kúpna cena by bola namiesto meny Eur uhradená pomocou vybranej kryptomeny na základe oficiálneho kurzu v deň podpisu KZ a teda aj úhrady kúpnej ceny pomocou virtuálnej peňaženky,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk Jana Zemanová z HT Reality.

Týmto spôsobom sa realitná kancelária snaží ponuku priblížiť modernejším záujemcom, ktorým nie je svet kryptomien cudzí. V prepočte by však pri aktuálnej cene bitcoinu musel za drahší dom kupca zaplatiť zhruba 14,08 BTC pri aktuálnej cene približne 57-tisíc eur za 1 BTC.

Kryptomeny sa čoraz viac dostávajú do mainstreamu

Platba bitcoinom však nie je žiadnou novinkou na Slovensku, ale ani v Česku. Okrem toho, že za BTC môžu už niekoľko rokov nakupovať napríklad zákazníci Alzy, v susednej krajine si za túto kryptomenu môžu kúpiť vodiči aj nové auto. Český autosalón Advantage Cars totiž tiež predáva svoje luxusné a športové autá za kryptomeny.

Zatiaľ od zákazníkov akceptuje len bitcoin, no podľa vyjadrenia vedúceho predaja spoločnosti pre portál CzechCrunch.cz môže autosalón v budúcnosti prijímať aj platby v iných kryptomenách. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Napriek týmto pozitívam je svet kryptomien stále nevyspytateľný. Dôkaz toho sme mohli vidieť len prednedávnom, kedy sa kryptomenový trh, spolu s akciovými a ďalšími trhmi, prepadol po ohlásení správy o objavení nového variantu koronavírusu.

Za 12 rokov sa stal bitcoin najlepším aktívom na svete

Krátkodobý pokles sa však opäť stabilizoval. Bitcoin momentálne pokračuje vo svojom celoročnom raste a z ekonomického hľadiska sa stal najlepšie zhodnocujúcim aktívom vôbec.

Aktuálne je len ťažké pomyslieť, že sa vo svojich začiatkoch predával za menej ako desatinu centu. Dnes však svojou hodnotou a trhovou kapitalizáciou dominuje celému kryptomenovému trhu a postupne ho začína akceptovať čoraz viac krajín a inštitúcií.

NEPREHLIADNI
Salvádor využil unikátny zdroj energie. Bitcoin ťaží zo živej sopky

Dokonalým príkladom toho aj aj stredoamerický Salvádor, ktorý sa rozhodol rozvíjať svoju ekonomiku práve pomocou bitcoinu. Momentálne už drží v zásobe vyše 1000 mincí a ako vôbec prvá krajina sveta ho prijala za oficiálne platidlo.

Tamojší prezident má s bitcoinom ďalšie veľké plány a onedlho chce v krajine vybudovať prvé bitcoinové mesto Bitcoin City, kde okrem DPH nebudú obyvatelia platiť žiadne dane.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP