Svet kryptomien je nevyspytateľný. Potvrdzuje to ich astronomický nárast, ktorý nabral na obrátkach najmä počas posledných piatich rokov, no aj fakt, že „úspešne“ obchodovať s nimi dokáže aj obyčajný škrečok.

Je tak pomerne ľahké zabudnúť na to, za aké sumy sa predával ich najväčší velikán bitcoin len pred vyše desiatimi rokmi.

Už v roku 2009, krátko po vzniku bitcoinu, sa totiž na rôznych internetových fórach spojili fanatici, ktorí najväčšej kryptomene pripisovali obrovskú budúcnosť. Ako informuje portál Bitcoin Magazine, práve z tohoto obdobia pochádza pravdepodobne prvé oficiálne „ocenenie“ bitcoinu v amerických dolároch, ktoré mal na svedomí používateľ s prezývkou NewLibertyStandard.

12 rokov existencie a nárast o vyše 7 miliárd percent

Ten na svojom rovnomennom webe dávnejšie publikoval svoj postup pre výmenný kurz bitcoinu s americkým dolárom, podľa ktorého postupoval začiatkom mája roku 2009. Používateľ najskôr vydelil sumu 1 dolára  priemerným množstvom elektriny spotrebovanej na prevádzku počítača s výkonným procesorom za rok, čo predstavovalo zhruba 1 331,5 kWh.

NEPREHLIADNI
Zo zlata na bitcoin. Kryptomena má obrovské výhody, čaká nás desaťnásobný nárast ceny, tvrdí slovenský odborník

Získanú hodnotu následne vynásobil priemernými domácimi nákladmi na energiu v USA za rok 2008, teda asi 0,1136 dolárov, a konečný výsledok vydelil počtom bitcoinov vyťažených jeho počítačom za posledných 30 dní.

Takýmto komplikovaným postupom sa bez centralizovaných a decentralizovaných búrz dostal na konečnú hodnotu 1309,03 BTC za 1 USD, čo dáva bitcoinu cenu 0,00076392 USD, teda menej než desatinu centa. V októbri toho roku však stál bitcoin podľa prepočtov NewLibertyStandard už zhruba 0,00088454 USD.

Po odrátaní tejto prvotnej sumy od súčasnej ceny bitcoinu, ktorá sa v čase písania článku pohybuje na úrovni 54 600 USD, a následnom vydelení, sa tak dostávame na zhodnotenie najväčšej kryptomeny od prvého ocenenia nad úrovňou 7 miliárd %.

To je pre lepšie porozumenie, znamená to znásobenie hodnoty kryptomeny viac než 70 miliónkrát a bitcoin je tak bezpochyby najlepšie zhodnocujúcim sa aktívom v histórii ľudstva.


Dnešný deň je však pre najväčšiu kryptomenu dvakrát taký dôležitý, pretože sme boli svedkami nárastu jej ceny o viac ako 5 %, pričom od konca septembra sa bitcoin zhodnotil už o viac ako 30 %.

Prečítaj si tiež
Sedieť pri grafe je zbytočné. Toto je 5 ukazovateľov, ktoré musíš sledovať pri bitcoine

Koncom minulého týždňa sa zároveň dostal aj nad dôležitú úroveň 50-dňového kĺzavého priemeru (MA 50), pod ktorú sa prepadol počas prevalenia krízy čínskeho developera Evergrande v druhej polovici septembra, ktorá so sebou stiahla aj niektoré akciové indexy.

Bitcoin dnes podľa údajov Coinmarketcap taktiež opäť prekonal trhovú kapitalizáciu 1 bilión USD, ktorú naposledy dosiahol ešte v máji tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP