Svet dnes ráno obleteli správy o objavení nového, ešte nákazlivejšieho variantu koronavírusu v Juhoafrickej republike. Správa mala veľký dopad aj na ekonomiku, ale aj kryptomeny, ktoré zaznamenali výrazné prepady. Najsilnejší bitcoin sa po tejto správe prepadol o desiatky percent od svojho historického maxima, ktoré dosiahol začiatkom tohto mesiaca, informuje Bloomberg.

Posledné týždne kryptomenovému trhu nepriali, stagnovalo aj ethereum. Od polovice mesiaca boli viditeľné prepady. Klincom do rakvy v zdanlivo sľubnom vývoji dnes bola práve správa o objavení variantu koronavírusu pod označením B.1.1.529, ktorý má podľa vedcov veľký počet mutácií.

Nový variant koronavírusu zasiahol akcie aj kryptomeny

Obavy sa zakrátko prejavili na trhoch a nevyhli sa im ani kryptomeny. Bitcoin poklesol za posledných 24 hodín na cenu 53 563 dolárov, čo predstavuje pokles o takmer 15 500 dolárov od poslednej najvyššej hodnoty, ktorá začiatkom novembra činila 69-tisíc dolárov.

freepik

Aktuálna cena bitcoinu v čase písania článku je na úrovni 54 200 dolárov. Aj napriek druhému výraznému poklesu za posledné 2 týždne si bitcoin dokázal za celý rok udržať pozitívny rast o zhruba 85 %.


Nový variant koronavírusu podnietil výpredaj aj v prípade ďalších kryptomien. Druhá najväčšia kryptomena ethereum za posledných 24 hodín klesla na najnižšiu hodnotu 3920 dolárov, čo predstavuje pokles o 945 dolárov od historicky najvyššej ceny 4 865 dolárov dosiahnutej 10. novembra.


Podobný vývoj ceny zasiahol aj množstvo ďalších kryptomien. Správy spojené s objavom nového variantu koronavírusu ale zasiahli aj tradičné akciové trhy, kde sa napríklad index S&P 500 (pre 500 najväčších firiem na burze v USA) prepadol o 2,3 %, informuje Coindesk. Podobne je na tom aj vývoj cien komodít.

NEPREHLIADNI
Európska krajina navrhuje zakáz kryptomien. Ťažba bitcoinu zničí EÚ všetky „eko-ciele“

Trh tak ovládol strach z nového variantu, o ktorom zatiaľ toho vedci veľa nevedia. Krajiny však môžu kvôli tomu zaviesť ďalšie prísne obmedzenia, ktoré budú mať zásadný dopad na ďalší vývoj ekonomiky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú