Microsoft už niekoľko mesiacov tvrdo pracuje na obrovskom redizajne používateľského prostredia Windows 10. Windows Latest teraz upozorňuje na informácie týkajúce sa viacerých zmenených ponúk, ku ktorým sa portál dostal.

Vedľa návratu k oblejším hranám okien, kontextových ponúk a rôznych volieb naprieč operačným systémom sa, ako sme už písali, dočkáme obrovskej zmeny vizuálu ponuky Štart. Tá sa asi najradikálnejšie za posledné roky odkloní od zaužívaných dlaždíc predstavených ešte vo Windowse 8.

Podľa najnovších informácií sa pohráva Microsoft s myšlienkou úplného prekopania systémovej ponuky na úrovni XAML aplikácii. Tie sa podľa dokumentov Microsoftu determinujú ako programové súčasti, uľahčujúce definovanie používateľského prostredia v .NET Core modeli.

V praxi to teda znamená, že sa zmeny dizajnu nedočkáme len pri okrúhlejších rohoch okien, ale aj pri zaškrtávacích políčkach, pri drop-down zoznamoch, rôznych posúvačoch, hodnotiacich líšt alebo pri aplikáciách, aktivujúcich sa len pri vznášaní sa nad ich aktívnymi poľami (hover effect).

Cieľom je konzistentnosť a nabádanie k využívaniu

Úlohou očakávanej zmeny dizajnu bude nielen spríjemniť prostredie bežným používateľom skrz minimalistickejší a materialistickejší dizajn, ale aj zosúladiť Windows 10 s už existujúcimi mobilnými a webovými aplikáciami. Podľa oficiálnej dokumentácie na GitHube pristupovanie k programovým súčastiam na XAML úrovní nie je konzistentné naprieč celým systémom.

Zmeny aktívnych posúvačov, líšt, ale aj volieb majú rovnako ako ich neaktívne podoby nabádať používateľov k ich využívaniu. Tieto funkcionality by mali byť zrejmé na prvý pohľad a práve vyššie popísanými zmenami to chce Microsoft dosiahnuť aj na úrovni systému, kde dizajn nie je nutne jednotný.

Windows Latest ale v závere upozorňuje, že všetky spomínané zmeny sú zo strany Microsoftu len vo fáze návrhu. Preto nie je stopercentne isté, či sa v produkčnej verzii Windowsu niekedy objavia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP