Nové generácie konzol od Sony a Microsoftu sú stále žiadaným, no rovnako aj nedostatkovým tovarom. PlayStation 5 ani Xbox Series X/S s dodávkami nestíhajú a situácia sa v tomto roku len tak ľahko nezmení, o téme informuje portál Eurogamer.

Sony pre PS5 bez kľúčových súčiastok

Japonská spoločnosť Sony nestíha pokryť dopyt po nových next-gen konzolách. Najzávažnejším dôvodom je podľa finančného riaditeľa korporácie Hirokiho Totokiho nedostatok polovodičov do konzol. Prsty v tom má aj rad iných faktorov ako celosvetová pandémia, nekalé praktiky e-shopov alebo priekupníci s konzolami. Podobný problém so súčiastkami riešia napríklad aj výrobcovia smartfónov alebo automobilový priemysel.

Totoki ďalej uviedol, že možnými riešeniami, ako problém minimalizovať, by mohli byť úprava hardvérového dizajnu alebo nájdenie nového zdroja súčiastok. Najbližšie mesiace sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou budeme musieť zmieriť s tým, že konzoly sa do obchodov budú dostávať len v podobných množstvách ako tomu bolo aj doposiaľ.

Next-gen konzola PS5
Unsplash

Nateraz sa tak Japonci sústreďujú na prekonanie predajov staršej konzoly PS4. Z posledného finančného zhodnotenia fiškálneho roku, ktorý skončil 31. marca, vyšla spoločnosť Sony s divíziou hier a sieťových služieb rekordne. Tržby činili 25 miliárd amerických dolárov a zisk 3,2 miliárd.

Za obdobie troch mesiacov bolo predaných 3,3 miliónov konzol PS5 a celkovo od vydania už 7,8 miliónov kusov. PS4 bola za rovnaké obdobie predaná v počte 7,6 miliónov kusov, takže v tomto segmente majú v Sony ciele splnené. Celkovo chcú v roku 2021 priniesť hráčom 14,8 miliónov konzol. Môžu ale výrazne zvýšiť dodávanie a ukojiť dopyt? Podľa Totokiho je to v momentálnej situácii nepravdepodobné.

Ako je na tom s dodávkami konzol Slovensko?

Celej situácii na slovenskom trhu sme sa už venovali dávnejšie a pre FonTech.sk sa vyjadril rad popredných e-shopov. Peter Hlavica, category manažér DATARTu a Hej.sk, uviedol, že na otázku, kedy na Slovensko dorazí ďalšia dávka „nevedia odpovedať, nakoľko nedisponujú potrebnými informáciami ohľadom termínu ďalšej dodávky konzol PS5“.

Vyjadrenie Daniely Chovancovej, hovorkyne e-shopu Alza, sa nesie v podobnom duchu: „Dodávky PS5 sú stále obmedzené, všetky kusy, ktoré naskladníme, okamžite posielame zákazníkom, ktorí ich majú objednané. Očakávame, že podobná situácia bude trvať minimálne do konca tohto štvrťroka a s veľkou pravdepodobnosťou ovplyvní dostupnosť aj v tom druhom“.

Pozitívnejšie vyznievajú informácie od e-shopov Mall.sk a NAY. Pavla Hobíková, hovorkyňa Mall.sk, hovorí, že „čiastočné zlepšenie dostupnosti nastane od apríla, u niektorých modelov až v druhej polovici roka“. Zároveň dodala, že „dodávky konzol pre predobjednávky v rádoch tisícok kusov očakávajú od apríla, prípadne od polovice roka“.

NAY elektrodom avizoval väčšiu dodávku PS5 vo februári, ale podľa marketingového manažéra Františka Vámošiho, ide o stále menší počet, než bolo vytvorených predobjednávok, respektíve objednávok.

Xbox Series X a S – Iná konzola, rovnaké problémy

Aj v Microsofte sa musia vysporiadať s totožnými obštrukciami. Záujem o konzoly Xbox Series X a S je väčší než rýchlosť, akou sú schopní produkt vyrábať. Rovnako tak Microsoft nedávno zdieľal finančný výstup z posledného fiškálneho obdobia a finančná riaditeľka spoločnosti načrtla vývoj situácie v najbližších troch mesiacoch.

Podľa nej budú síce výnosy do určitého bodu rásť, ale značný dopyt po konzolách jednoducho nebudú môcť nasýtiť. V porovnaní s predchádzajúcim rokom preto očakávajú z Xboxov menšie výnosy. AMD, ktoré do obidvoch konzol dodáva grafické karty aj procesory, sa taktiež vyjadrilo, že do druhej polovice tohto roku stále počíta s nedostatkom komponentov. Situácia sa nezmení aj kvôli pandémii, špekulantským priekopníkom alebo pre nedostatok súčiastok.

Xbox Series X
Microsoft

Aj napriek aktuálnej situácii vo svete, dopyt po PC hardvéri a konzolách stále stúpa. Dokazujú to aj tržby Microsoftu, ktoré za posledný štvrťrok činili 41,7 miliárd dolárov so ziskom 15,5 miliárd dolárov. Celkovo tak tržby vzrástli o 19 %, zisk dokonca o 44 %, a podľa Satya Nadella, výkonného riaditeľa Microsoftu, je to len začiatok.

Ak sa pozrieme iba na segment Xbox hardvéru a hier, výnosy Microsoftu narástli o celých 232 %. Výborne sa darí aj cloudovým službám (vzrast tržieb o 14 %) a produktovým balíčkom Office (5 %). LinkedIn, patriaci pod spoločnosť Microsoft, zaznamenal zvýšenie výnosov o 25 %, a samotná cloudová výpočtová služba Azure sa môže pochváliť tržbami 15,1 miliárd amerických dolárov, čo je o 23 % viac ako v predošlom štvrťroku. Nám ale v tejto situácii nezostáva nič iné, len čakať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP