Ani päť mesiacov po uvedení PlayStation 5 na trh sa situácia s dostupnosťou nezlepšuje. Nová herná konzola od Sony je vo svete beznádejne vypredaná a záujemcovia na ňu aj napriek včasným predobjednávkam čakajú aj niekoľko mesiacov.

Slovenské obchody nestíhajú pokrývať obrovský dopyt po konzole, niektoré z nich dokonca stále neuzavreli objednávky zo septembra minulého roka, kedy bola PS5 v predpredaji oficiálne spustená.

Akútny nedostatok konzol sa rozhodli využiť špekulanti, ktorí PlayStation 5 na inzertných portáloch ponúkajú s mastnou prirážkou. Nezaostávajú za nimi však ani niektoré z internetových obchodov, ktoré na stránkach uvádzajú, že skladom majú hneď niekoľko kusov nedostatkového hardvéru. Zároveň sa zaň neboja vypýtať príplatok niekoľkých stoviek eur.

Skladom, ale za príplatok

Kým odporúčaná predajno-obchodná cena diskovej verzie PlayStation 5 je stanovená na 499 €, cena slovenských e-shopov, ktoré konzolu na portáli Heureka.sk uvádzajú skladom, začína až na 800 eurách.

Heureka.sk/snímka obrazovky

V niektorých prípadoch pritom nejde o neznáme obchody, ale zákazníkmi overené predajne, ktoré sa na nedostatku PS5 rozhodli profitovať. Obchod DANIMANI s.r.o. so sídlom v Michalovciach napríklad podľa kritérií Heureka.sk patrí k víťazom „Shop roka 2020“. Na stránke hlási skladovú dostupnosť PS5 väčšiu ako päť kusov, za konzolu si však pýta 855 €.

Prečítaj si aj
Vyskúšal som PlayStation 5. Je to právom revolučné zariadenie, no čo ma prekvapilo najviac?

DANIMANI/snímka obrazovky

Zdá sa, že obchod DANIMANI si je vysokého dopytu vedomý aj v ďalších oblastiach. Za dvojnásobnú cenu predáva viaceré z grafických kariet, ktoré rovnako dlhodobo patria k nedostatkovému tovaru. Za najnovšiu grafiku GeForce RTX 3080-10G si obchod napríklad pýta bezmála 2600 €, odporúčaná predajná cena pritom začína už pod 1 000 eurami.

Ešte odvážnejší je pri predaji PlayStation 5 obchod Fegotech. Ten hernú konzolu aktuálne predáva za 923,64 €. Ako k tejto cenovke obchod prišiel sa nám zistiť nepodarilo, na výzvu FonTech.sk o vyjadrenie jeho zástupcovia do uzávierky článku nereagovali.

Fegotech/snímka obrazovky

Internetový obchod si je však prestrelenej cene vedomý, keďže sa zákazníkom za vysokú cenovku ospravedlňuje. Naznačuje, že k zásobám sa dostal inak ako štandardnou cestou a zároveň pripomína, že „kto skôr objedná, ten aj skôr hrá“.

Rovnako aj u susedov

Situácia s PlayStation 5 nie je iná ani u našich susedov a v českých internetových obchodoch. Aj tu je konzola beznádejne vypredaná, vybraní predajcovia konzolu ale predsa len ponúkajú. Podobne ako u nás, za značný príplatok.

Veľkej kritike v posledných dňoch napríklad čelí obchod Originalky.cz, ktorý mal podľa fanúšikov na Facebooku dokonca zrušiť existujúce predobjednávky svojich zákazníkov. Ako dôvod predajca uviedol ich nedodanie zo strany Sony, už pár dní na to ale obchod opäť zaradil konzolu do svojej ponuky. Tentokrát s cenovkou tesne podliezajúcou 800 eur.

Čítal si už? 
Zaplatili stovky eur, domov dorazila len fotka. Špekulanti opäť zarábajú na PlayStation 5

Na početné negatívne reakcie zákazníkov musel obchod reagovať aj na svojom facebookovom účte, ani po vysvetlení, že drahšie konzoly pochádzajú z iného zdroja EÚ, však fanúšikovia neprestávajú vyjadrovať svoje sklamanie nad nejasnou politikou predaja.

Čo bude ďalej?

Momentálne nič nenaznačuje tomu, že by sa situácia s akútnym nedostatkom konzol od Sony mala v najbližších týždňoch zlepšiť. Presný dátum doručenia konzoly momentálne nevie garantovať žiadny predajca, aj preto mnohé z obchodov zo svojej ponuky PlayStation 5 celkom stiahli a na konzolu už viac neponúkajú žiadne predobjednávky.

Iní predajcovia naopak dátum naskladnenia neustále posúvajú. Predajca elektroniky Datart napríklad na svojich stránkach informuje až o novembrovom naskladnení konzoly, Alza.sk podľa našich informácií nevybavila ešte ani predobjednávky z minulého roka.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú