Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spojené kráľovstvo začalo s implementáciou umelej inteligencie v kombinácii s kamerovými systémy s jasným cieľom – vyčistiť kraje ciest, ktoré sú v „katastrofálnom stave“ a posiate odpadkami. Umelá inteligencia pritom v tomto prípade zohráva nesmierne dôležitú rolu a zdá sa, že ani zďaleka nevyčerpala možnosti svojej aplikácie, informuje portál Interesting Engineering.

Problém známy aj u nás

Mnohí z nás neraz videli, ako vodič či člen posádky auta pred nami vyhadzuje z okna odpadky. Rozumnej osobe sa nad takýmto konaním zastaví rozum, pre niektorých je však úplne bežné a práve to sa snaží riešiť nová metóda v Spojenom kráľovstve, kde diaľnice začínajú používať kamery spojené s umelou inteligenciou.

Meranie rýchlosti pomocou kamier je bežnou záležitosťou, avšak nové kamery s umelou inteligenciou budú podrobne dozerať na tých, ktorí z áut vyhadzujú odpadky. Identifikované priestupky kamery automaticky odošlú príslušným autoritám, pričom vinník môže zaplatiť až do £100, teda približne 114 €.

Freepik

Prvotné testovanie týchto špecializovaných kamier prebehne v juhovýchodnom Anglicku, pričom tento projekt je súčasťou Clean Up Britain Campaign, pomocou ktorej chcú jej zakladatelia vyčistiť Spojené kráľovstvo. Kampaň na svojej webovej stránke vysvetľuje, ako v tomto smere vláda krajiny zlyhala a ako je možné problém vyriešiť. Zabrániť vyhadzovaniu odpadkov je len jednen z mnohých krokov.

Na poriadok dozerajú aj u nás

Kamery dozerajúce na dodržiavanie zákonov sú v mnohých krajinách normou a používať ich začína aj Slovensko. 192 telových kamier pre policajtov vrátane príslušenstva a IT techniky na ukladanie záznamov z kamier do informačných systémov ministerstva majú dostať slovenskí policajti ešte tento rok. O použití umelej inteligencie sa však zatiaľ hovoriť nedá.

Uľahčia existujúci proces

V krajine síce už tresty za takéto vyhadzovanie odpadkov a znečisťovanie existujú a pokuty sú reálne udeľované, avšak kamery s umelou inteligenciou celý proces uľahčia a zefektívnia. Do značnej miery sa totiž jedná o stádovité správanie, v rámci ktorého majú niektorí jedinci pocit, že ak to robia ostatní, môžu takéto konanie opakovať.

TASR/Milan Kapusta

Umelá inteligencia nachádza neustále nové využitia a mnohé z nich sú praktické – ako napríklad spomínané kamery. Využitie však táto technológia nachádza napríklad aj v zdravotníctve, v ktorom sa podarilo pomocou umelej inteligencie dekódovať ľudské myšlienky. Autori štúdie sú si vedomí aj potenciálneho zneužitia takejto technológie a tvrdia, že sa snažia výlučne o jej prospešné využitie.

Panujú však aj vážne obavy a to nielen zo zneužívania umelej inteligencie a jej schopností, ale tiež z toho, čo všetko môže dokázať a ako vlastne zmení spoločnosť, ktorú všetci dobre poznáme. Nový vyhľadávací systém spoločnosti Google, ktorý využíva AI, napríklad môže poriadne skomplikovať online žurnalistiku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú