Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Umelá inteligencia spoločnosti Google prináša jednu zmenu, ktorá spohodlní vyhľadávanie informácií na internete, avšak má zároveň potenciál poriadne skomplikovať žurnalistiku. Ako totiž informuje Futurism, umelá inteligencia má v kombinácii s vyhľadávačom predstavovať obrovskú hrozbu pre internetové médiá.

Netreba klikať na stránky

Ak používateľ vyhľadáva informácie prostredníctvom Google, v mnohých prípadoch môže dostať skrátenú odpoveď umiestnenú nad odkazmi na konkrétne webové stránky, ktoré sa problematikou zaoberajú. Takýmto spôsobom je už dnes možné dostať sa k rýchlemu objasneniu problematiky oveľa rýchlejšie a bez potreby navštevovať stránky, z ktorých tieto informácie pochádzajú.

Nová umelá inteligencia spoločnosti Google má však túto funkciu ešte väčšmi posilniť a rozšíriť, pričom namiesto priameho výťažku textu pôjde o nanovo vygenerovaný text, ktorý bude zložený z informácií z rôznych webových stránok. Google tak poskytne informácie vďaka žurnalistom, avšak používateľ nebude vo väčšine prípadoch musieť navštíviť ich stránky.

Ako presne bude fungovať táto funkcia v praxi a či je v takejto forme Google skutočne implementuje, je zatiaľ otázne. Vylúčené nie sú ani kompenzácie, keďže takýmto spôsobom by si Google, svojim spôsobom, vŕtal vlastné koleno.

Ak totiž na stránkach nepribudnú návštevníci, nezarobí na reklamách – tieto reklamy často sprostredkúva samotný Google, pre ktorý sa jedná o nemalý zdroj príjmov.

Zmení úplne všetko

Žurnalistika nie je ani zďaleka jedinou ohrozenou oblasťou kvôli vplyvu umelej inteligencie. Do značnej miery preniká ako do umenia, tak aj do rôznych iných odvetví, v ktorých sa zatiaľ darí ju užitočne aplikovať a využívať ako nástroj namiesto toho, aby nutne pripravovala ľudí o prácu. Čo však prinesie dodatočný vývoj je otázne a potenciálne nebezpečné.

Koniec jednej éry

Ako dodáva The Verge, k vytiahnutým informáciám má nový systém poskytovať aj odkazy na zdroje, z ktorých tieto informácie pochádzajú. Problémom je, že ak je tento výťažok dostatočný a jedná sa o vyhľadávanie informácií, ktoré nie sú príliš dôležité (čo je väčšina), neexistuje dôvod na tieto odkazy klikať. Ak je umelá inteligencia dostatočne presná, používateľ sa na ňu pohodlne spoľahne.

Google

Jednoduchší prístup k informáciám, ktorých zdroje je možné overiť, je na jednej strane pre spoločnosť prospešná. Otázny je však práve osud internetovej žurnalistiky a tiež spôsob, akým budú takéto informácie vyberané a overované.

Google spolu s týmito funkciami predstavil aj novšiu verziu svojho chatbota Bard AI, ktorý bol sprístupnený v 180 krajinách. EÚ však zatiaľ tento systém obchádza, pričom sú pravdepodobným dôvodom oveľa prísnejšie regulácie Európskej únie. Jedna z najzaujímavejších nových funkcií tejto umelej inteligencie bude rozoznávanie obsahu obrázkov, ale tiež dlhšiu dobu požadovaný nočný režim stránky či podpora ďalších jazykov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú