Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zajtra skoro ráno vynesie SpaceX na obežnú dráhu ďalšie satelity Starlink. Let sa uskutoční o 03:56 nášho času a zlomí ďalší dôležitý rekord a zároveň sa priblíži k dôležitému míľniku.

Aktualizácia 25.11.2020

SpaceX po dvoch odkladoch štartu Falconu 9 s ďalšou várkou 60 Starlinkov na palube dnes nadránom konečne misiu odštartoval. Raketa vzlietla o 3:13 nášho času zo štartovacieho komplexu SLC-40 na Myse Canaveral. Prvý stupeň rakety sa oddelil už po 2 minútach a 40 sekundách od štartu, následne sa vrátil späť na Zem, kde pristál na dronovej lodi Of Course I Still Love You.

Krátko po 3. minúte sa odpojili aj aerodynamické kryty a druhý stupeň pokračoval na cieľovú orbitu. Samotné satelity Starlink boli vypustené 15 minút po štarte rakety. V nasledujúcich dňoch a týždňoch sa budú dostávať na finálnu orbitu pomocou zabudovaného iónového pohonu. SpaceX tak má za sebou ďalšiu úspešnú misiu, ktorá rozšírila konšteláciu jeho satelitov o desiatky kusov. Aktuálne máme na oblohe už vyše 900 týchto satelitov.

Aktualizácia 24.11.2020

Štart so satelitmi Starlink bol odložený už po druhýkrát. Teraz SpaceX odložil let Falconu 9 kvôli nepriaznivému počasiu v oblasti, kde sa nachádza dronová loď, na ktorej mal pristáť 1. stupeň rakety. Momentálne je štart misie naplánovaný na 25. novembra o 3:13 ráno nášho času.

Aktualizácia 23.11.2020

SpaceX plánovaný let so satelitmi Starlink nakoniec odložil, bližšie informácie o dôvode odkladu spoločnosť nezverejnila. Tím však využije čas na analyzovanie dát, ktoré majú objasniť príčinu, prečo bol štart Falconu 9 posunutý. Po novom by sa mal uskutočniť zajtra 24. novembra o 03:34 nášho času.

Siedmy let prvého stupňa

Po včerajšom lete Falon 9 sa chystá ďalší a ak pôjde všetko podľa plánov, SpaceX zlomí vlastný rekord a prvý stupeň s označením B1049.7 poletí siedmykrát. Pôjde tiež o jeho siedme pristátie a stane sa tak vodcom flotily, keďže doterajší rekord je šesť letov. Ten bol po prvý raz dosiahnutý taktiež týmto konkrétnym boosterom.

Pre súkromnú firmu pod vedením Elona Muska to znamená, že sú na dosah svojho cieľa, ktorým je minimum desiatich letov jednej rakety Falcon 9. Je však pravdepodobné, že aj po dosiahnutí tohto cieľa bude SpaceX ďalej posúvať hranice až do technických a fyzikálnych limitov.

SpaceX

Koniec koncov, Elon Musk v minulosti podotkol, že prvý stupeň môže po výmene niektorých častí a vyčistení motorov zvládnuť až 100 letov. Ako veľmi blízko k pravde toto tvrdenie je, sa dozvieme v najbližších rokoch.

Letová kadencia SpaceX je skutočne intenzívna práve vďaka satelitnej konštelácii Starlink (približne dva lety za mesiac). Pri tomto tempe a úspešných pristátiach sa desiateho letu boosteru B1049.7 dočkáme čoskoro.

Okrem prvého stupňa sa tiež pokúsia o zachytenie aerodynamických krytov pomocou špeciálnych lodí s obrovskými sieťami. Booster B1049 v minulosti slúžil pre misie TELSTAR 18V, Iridium NEXT a štyri lety so satelitmi Starlink.

Takmer 1000 satelitov

Po vynesení ďalších 60 satelitov Starlink na obežnú dráhu sa ich celkový počet dostane na číslo 955. SpaceX sa už dávnejšie stal najväčším operátorom satelitov a toto číslo sa neustále závratnou rýchlosťou navyšuje. 51 z týchto satelitov však už obežnú dráhu opustilo a dopadli naspäť na Zem – prevažne zhoreli v atmosfére, informoval portál SpaceNews.

SpaceX

SpaceX nepotvrdil dôvod, avšak šlo o pôvodné satelity verzie v0.9 a je pravdepodobné, že nevyhovovali požiadavkám a nefungovali tak, ako by mali. Priamo na obežnej dráhe tak bude 904 satelitov a pre dosiahnutie tisícky sú potrebné ešte ďalšie dva lety. Novšie verzie Starlinku však podľa všetkého fungujú výborne a prinášajú reálne výsledky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú