Nikola Motors, potencionálny konkurent Tesly, spravil nečakaný krok. Časť svojich akcií predala spoločnosti General Motors, ktorá sa firme bude revanšovať pri výrobe jej pick-upu Badger a kamiónov. Rival elektrického Cybertrucku tak po týchto správach vyzerá reálnejšie ako kedykoľvek predtým, hoci na trh by mal prísť až o 2 roky, informuje InsideEVs.

Korporácia General Motoros prevzala 11 % podiel v spoločnosti Nikola Motors, za čo zaplatila približne 2 miliardy dolárov. Takýchto obchod pritom pomôže obom stranám, no najmä Nikole v realizácii a výrobe nového pick-upu Badger, okolo ktorého sa vynáralo množstvo pochybností.

Neistú budúcnosť Nikoly zachránila nová dohoda

Hoci toto vozidlo s možnosťou elektrického a vodíkového pohonu uchvátilo špecifikáciami na papieri, dodnes sme nevideli ani len prvý funkčný prototyp. Napriek tomu začala automobilka vyberať od potencionálnych zákazníkov tisícové zálohy. Ďalšie pochyby sa vynorili po tom, ako sa ukázalo, že spoločnosť vykázala zisk za posledné obdobie len vďaka inštalácii solárnych panelov pre jej zakladateľa.

Zobraziť celú galériu (0)
Tech Vision/YouTube

Prednedávnom sa však objavil prvý väčší obchod, ktorý môže skutočne vyniesť Nikolu do popredia, teda, ak sa jej podarí všetko stihnúť načas. Jeden z najväčších spracovateľ odpadu v USA totiž uzavrel objednávku na tisícky smetiarskych vozidiel založených na elektrickom kamióne Nikola Tre. Bez výrobnej linky a s malým ziskom sa však nemôže firma stať reálnym konkurentom Tesly.

General Motors sa postará o najdôležitejšie časti vývoja a výroby. Nikola môže neskôr konkurovať Tesle

V tom jej ale teraz pomôže General Motors po spomínanej investícii. GM má šancu na rozvoj v oblasti elektromobility a Nikola zasa získala partnera, ktorý jej sprístupní svoje zdroje a pomôže vyrobiť aj dlho sľubovaný pick-up Badger. S pomocou otestovaných a schválených komponentov, vrátane batérií, tak môže spoločnosť skutočne naplniť cieľ a elektrický Badger uviesť na trh včas.

Zobraziť celú galériu (0)
Nikola Motor Company

Okrem toho však GM poskytne Nikole aj vodíkové články pre jej kamióny One, Two a Tre, informuje The Verge. Spoločnosť by tak mala vďaka novej spolupráci ušetriť až 1 miliardu na vývoji a schvaľovacích procesoch a ďalšie 4 miliardy dolárov v oblasti batérií a pohonu. Nový elektrický pick-up sa bude vyrábať pod záštitou GM v jednej z jeho tovární, ktorá je však momentálne zatvorená.

Zobraziť celú galériu (0)
Takto by mala vyzerať vodíková "čerpacia" stanica. Nikola Motor má ambíciu postaviť do roku 2028 až 700 takýchto staníc po celých Spojených štátoch. Nikola Motor

Táto novinka spoločnosti doteraz odhalila viacero kľúčových detailov, no oficiálneho predstavenia sa máme dočkať až v decembri tohto roka. Zatiaľ je však neisté, či uvidíme aj prvý prototyp vozidla. Momentálne sa teda zdá, že je len otázkou času, kedy prinesie táto nová spolupráca prvé výsledky. Pokiaľ sa podarí naplniť Nikole ciele, môže sa s pomocou GM stať novou a tentokrát skutočnou konkurenciou pre Teslu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom