Nikola zarobila za posledné mesiace len inštaláciou solárnych panelov pre svojho zakladateľa. Teraz sa jej však podarilo získať veľkú dohodu, vďaka ktorej má vyrobiť tisícky elektrických vozidiel pre zber odpadu. Podľa nového kontraktu má Nikola do niekoľkých rokov vyrobiť 2500 elektrických kamiónov na zvoz smetí. Objednala si ich jedna z najväčších firiem v USA, informuje InsideEVs.

Posledné mesiace neboli pre Nikolu vôbec ideálne. Aj keď spustila predobjednávky na avizovaný pick-up Badger, ktorý má konkurovať elektrickému Cybertrucku, stále spoločnosť neukázala ani len jeho prototyp.

V ponuke má však aj kamióny, ktoré teraz zaujali amerického giganta. Spoločnosť Republic Services si totiž robí zálusk na tisícky elektrických vozidiel pre zber odpadu. A vyrobí ich práve Nikola.

Nenechaj si ujsť
Muskovi sa vysmieva, elektromobilite neverí a už rok je miliardárom. Toto je unikátny príbeh šéfa Nikola Motor

V Amerike budú jazdiť tisícky elektrických smetiarskych vozidiel od Nikoly

Celkovo firma získala objednávku na 2500 kusov elektrických smetiarskych áut, ktoré bude spomínaný zákazník využívať pri zbere odpadu po celých Spojených štátoch. Existuje však aj možnosť, že sa počet objednaných kusov v tejto dohode zdvojnásobí. Republic Services je totiž druhou najväčšou spoločnosťou zameranou na zvoz smetí v USA, informuje TechCrunch.

Nový elektrický kamión pre tento účel bude trefne pomenovaný ako Nikola Refuse. Postavený má byť na základoch kamióna Nikola Tre, ktorého produkčnú verziu by sme mali vidieť už v budúcom roku.

Refuse bude mať na jedno nabitie dojazd približne 240 km a počas takejto cesty by mal byť schopný vyzdvihnúť až 1200 popolníc. Testovanie nového smetiarskeho auta Nikoly má na cestách začať už v roku 2022 a prvé kusy by mali byť doručované o rok neskôr.

Zobraziť celú galériu (1)
Nové elektrické smetiarske auto Nikoly bude založené na elektrickom ťahači Nikola Tre. Zdroj: Nikola Motor

Elektrický pohon pre takéto zberné vozidlo potom ponúkne výkon až 1000 koní a napájaný bude zo 720 kWh batérie. Vďaka tomu sa tento elektrický kamión pre zber odpadu stane skvelou alternatívou za doterajšie dieselové modely. Zároveň sa zaistí tichší a ekologickejší spôsob zberu smetí.

Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti museli doteraz smetiarske firmy kupovať platformy pre svoje vozidlá a ďalšie časti karosérie osobitne. Nikola im tak ponúkne hotový produkt vyrobený jednou firmou, ktorý bežné smetiarske autá prekoná nielen v spôsobe zberu odpadu, ale tiež výkonom. Nikola Refuse bude totiž až 3-násobne výkonnejšia ako bežné smetiarske vozidlo. Vyvstáva však otázka, či dokáže spoločnosť túto objednávku splniť načas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom