Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Došli už aj posledné zásoby olovnatého benzínu na svete. Alžírsko ako posledná krajina sveta konečne prestala na svojich čerpacích staniciach predávať olovnatý benzín. OSN jasá nadšením a považuje to za obrovský míľnik pre zdravie ľudí na celom svete, ale i zachovanie životného prostredia. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Koniec olova

Ako píše denník TheGuardian, éra olovnatého benzínu oficiálne skončila. S touto senzačnou správou včera vyrukovala OSN a zároveň podotkla, že odstránenie toho toxického paliva je správny krok k udržateľnej, čistejšej a zelenšej budúcnosti.

Pixabay

Program spojených národov pre životné prostredie (UNEP) považuje správu, že Alžírsko ako posledná krajina používajúca olovnatý benzín minulý mesiac dopredala svoje posledné zásoby, za „prelomovú výhru v boji za čistejší vzduch“.

Nadšenie neskrýva ani organizácia Greenpeace, ktorá tieto správy označila za „oslavu konca jednej toxickej éry“.

OSN tvrdí, že ukončením predaja a využívania olovnatého benzínu zachránime až 1,2 milióna životov ročne a v globálnom meradle ušetríme viac ako 2,4 bilióna dolárov každý rok.

Dopravné prostriedky jazdia na olovnaté palivo už od roku 1922, kedy sa do benzínu za účelom zvyšovania výkonu začalo pridávať aditívum v podobe teraethylolova. Olovo obsiahnuté v benzíne ale prechádzalo do výfukových plynov a malo negatívny dopad na zdravie a životné prostredie.

Olovo, ktoré patrí medzi extrémne jedovaté látky, kontaminovalo vzduch, prach, pitnú vodu, pôdu ale i potravinárske plodiny väčšinu minulého storočia. Srdcové choroby, rakovina, či poškodenie vyvíjajúceho sa mozgu u detí sú len špička ľadovca.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Servis ma nestál ani cent a batéria sa ničí pomalšie ako na iPhone. Takáto je moja Tesla Model 3 po 100 000 km

Pokračovalo sa aj napriek obavám

Prvé obavy z využívania olovnatého benzínu sa objavili už v roku 1924, kedy došlo k úmrtiu piatich robotníkov, pričom ďalšia hŕstka pracovníkov musela byť z dôvodu kŕčov a záchvatov hospitalizovaná. Jednalo sa o pracovník rafinérie vedenej americkým ropným gigantom Standard Oil. Napriek týmto skorým obavám a varovaniam obsahoval takmer všetok benzín na svete až do 70. rokov minulého storočia olovo.

Plazak/ Wikimedia

V ďalších rokoch krajiny postupne začali toto jedovaté palivo zakazovať, až napokon v roku 2002 mnoho ekonomických veľmocí vrátane USA, Činy a Indie prestali olovnatý benzín používať úplne. Situácia v niektorých ekonomicky menej rozvinutých krajinách však zostala katastrofálna.

Po roku 2016, kedy už aj krajiny ako Severná Kórea, Mjanmarsko či Afganistan zakázali predaj olovnatého benzínu, zostalo v prevádzke len niekoľko čerpacích staníc v pár krajinách sveta, ktoré toto palivo ponúkali.

Napokon minulý mesiac po Jemene a Iraku ukončila predaj olovnatého benzínu aj posledná krajina sveta – Alžírsko. Ďalšou snahou OSN po vyradení olovnatého benzínu, je postupné vyraďovanie fosílnych palív, ktoré by mali byť nahradené elektrickými a vodíkovými alternatívami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú