Popredné nemecké automobilky to myslia s elektromobilitou vážne. Volkswagen a Audi už viac-menej poodhalili dátumy, kedy chcú úplne skončiť s predajom áut so spaľovacími motormi a ako informuje InsideEVs, teraz sa k ním pridáva aj Mercedes.

Elektrická flotila Mercedesu je naozaj široká, kedy nemecká prémiová automobilka už pokrýva všetko od segmentu malých SUV ako Mercedes EQA, až po plne elektrickú dodávku Mercedes EQV. Medzi nimi nájdeme aj kúsky ako EQB a EQC, pričom už o pár týždňov sa do predaja dostane elektrická vlajková loď EQS.

Mercedes

Dlhodobou ideou Mercedesu je totiž ku každému modelu so spaľovacím motorom ponúkať aj jeho elektrickú alternatívu z rodiny EQ. Ako uvádza portál AutomotiveNewsEurope, automobilka pre nové modely prinesie aj nové platformy, pričom prvá by mala na trh prísť už v roku 2024.

Koniec spaľovákov do konca dekády

Predchádzajúce informácie hovorili o tom, že do konca aktuálnej dekády chce Mercedes predávať elektromobily a plug-in hybridy minimálne v pomere 50:50. Nové správy ale zasa naznačujú, že po roku 2030 Mercedes v Európe už nebude predávať žiadne vozidlá so spaľovacím motorom, čím sa automobilka stane plne elektrickou.

NEPREHLIADNI
Test, aký Slovensko ešte nezažilo. S plug-in hybridným Mercedesom sme prešli z Bratislavy do Košíc len na elektrinu

V Európe by sa im tento cieľ mohlo podariť dosiahnuť, no pochybujeme, že zastavenie predaja spaľovákov do roku 2030 prebehne v podaní Mercedesu globálne. Niektoré trhy sa totiž na elektromobilitu neadaptujú tak rýchlo ako európsky, čo znamená, že niekde vo svete bude stále obrovský záujem o autá so spaľovacími motormi.

Mercedes

Očakáva sa teda, že Mercedes zvolí podobnú taktiku, ako napríklad Audi. Prémiovka z koncernu Volkswagen zastaví vývoj nových spaľovacích motorov v roku 2026 a až  v roku 2033 chce úplne stopnúť predaj áut so spaľovacími motormi v Európe. Na ostatných trhoch (napríklad v Číne) ale bude podľa všetkého pokračovať v predaji spaľovákov aj po tomto roku. Podobnú stratégiu podľa všetkého zvolí aj Mercedes.

Do vývoja nových spaľovákov už neinvestujú

Jedného dňa určite nastane moment, kedy sa elektromobily, ich vývoj a výroba stanú primárnym a dominantným zdrojom príjmov Mercedesu. Aktuálne ich však ešte stále „živí“ predaj áut so spaľovacími motormi.

Generálny riaditeľ automobilky, Ola Källenius, hovoril na summite Financial Times aj o tom, že automobilka ďalej už bude ťažiť len z existujúcich motorov, ktoré bude upravovať, aby prežili prísne európske regulácie v podobe prichádzajúcej normy Euro 7. Vývoj nových spaľovacích motorov už očakávať nemáme.

Mercedes

Všetky peniaze na vývoj poputujú primárne do segmentu elektromobility, no automobilka sa nebude silou-mocou snažiť presadiť ich predaj. Prechod na elektromobilitu bude podľa CEO Mercedesu postupný a prirodzený a autá so spaľovacími motormi sa budú predávať dovtedy, pokiaľ budú životaschopné.

Vďaka investíciám do segmentu elektromobility bude automobilka na tento prechod pripravená. Aj preto si Mercedes nestanovil presný bod, ako väčšina iných automobiliek, kedy chce úplne skončiť s predajom spaľovákov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom