V posledných týždňoch sa v hernom svete nehovorí prakticky o ničom inom ako futuristickom RPG Cyberpunk 2077 od poľského štúdia CD Projekt Red. O jednej z najočakávanejších hier poslednej dekády sa však zďaleka nerozpráva iba v dobrom, na konzolách PS4 a Xbox One novinka totiž trpela závažnými technickými nedostatkami a po vydaní bola prakticky nehrateľná.

Vývojárske štúdio sa tak ocitlo pod ťažkou paľbou kritiky od hráčov i odbornej verejnosti a začali sa objavovať ohlasy, že vydavateľ hry v prípade verzií pre PS4 a Xbox One úmyselne zavádzal verejnosť a katastrofálny technický stav pred ňou zatajoval.

CD Projekt Red

Tomu nasvedčujú nielen niektoré z vyjadrení samotných zamestnancov spoločnosti a vnútorný spor medzi vrcholným manažmentom a vývojármi, ale tiež skutočnosť, že vývojárske štúdio pred vydaním hry médiám v dostatočnom predstihu úmyselne poskytlo len PC verzie hry, ktoré sa však s verziami pre starú konzolovú generáciu v oblasti technického stavu nedajú zrovnávať.

Štedrovečerná žaloba

V dôsledku týchto skutočností bola na poľské štúdio 24. decembra podaná hromadná žaloba zo strany advokátskej spoločnosti Rosen Law Firm, ktorá sa od CD Projekt Red snaží vymáhať náhradu škody investorov v medziach federálneho zákona o cenných papieroch.

Investori totiž aj napriek astronomickým predajom čítajúcim až 13 miliónov kusov mohli kvôli dramatickému prepadu akcií spoločnosti prísť o značnú časť svojich investícií kvôli zavádzaniu zo strany CD Projekt Red.

Ako informuje Altchar, sťažnosť žaloby je založená na štyroch hlavných bodoch, a to:

  • Cyberpunk 2077 bol na PS4 a Xbox One v čase vydania kvôli technickým chybám prakticky nehrateľný
  • Sony muselo hru stiahnuť z PlayStation Store a spoločne s Microsoftom boli nútení hráčom za hru hromadne vracať peniaze, čím došlo k finančnej ujme
  • Spoločnosť CD Projekt Red vydaním nedokončenej hry utrpela stratu dobrej povesti a finančnú ujmu
  • Vyhlásenia spoločnosti o svojich činnostiach, podnikaní a perspektívach boli vecne nepravdivé a zavádzajúce

FonTech

Žaloba už bola doručená aj priamo do CD Projekt Red a odozva je o niečo ostrejšia, akoby sa mohlo čakať. Správna rada spoločnosti totiž všetky tvrdenia odmieta a vo vyhlásení deklaruje, že je pripravená „podniknúť rázne kroky na obhajobu pred týmito obvineniami.“

Vo vyjadrení zároveň uvádza, že bude rešpektovať rozhodnutie súdu o tom, či spoločnosť svojim konaním skutočne porušila federálny zákony a zavádzala svojich investorov, zároveň tiež poukazuje na skutočnosť, že žalujúca strana neuvádza, o akú náhradu škody v žalobe sa vlastne uchádza.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP