Letecká doprava v podobe lietadiel a vrtuľníkov hrá kľúčovú úlohu vo svetovom hospodárstve a zdravotníctve. Tieto stroje umožňujú rýchle, efektívne a spoľahlivé transporty naprieč veľkými vzdialenosťami a sú prispôsobiteľné v takmer akomkoľvek teréne. Známou značkou a akousi tvárou leteckého priemyslu je spoločnosť Airbus.

Airbus je jedným z popredných svetových výrobcov komerčných lietadiel a zohráva kľúčovú úlohu v tomto segmente. Spoločnosť sídliaca vo francúzskom meste Toulouse je populárna svojimi inováciami v oblasti aerodynamiky, materiálov, palivových technológií a kabínového dizajnu. Najnovšie však Francúzi postavili niečo výnimočné, ako informoval portál The Verge.

Kríženec s ultimátnymi vlastnosťami

Francúzska spoločnosť len prednedávnom predstavila inovatívne lietadlo pod názvom Racer. Nejde však o obyčajný lietajúci stroj s klasickými krídlami. Racer je skutočný skvost, keďže ide o akýsi hybrid lietadla a helikoptéry. Pýtaš sa, že načo je dobrý takýto mutant, ktorý vyzerá ako dieťa dvoch lietadiel? Nuž, toto napoly lietadlo a napoly helikoptéra ti raz môže zachrániť život.

Racer v sebe spája kľúčové vlastnosti oboch typov týchto lietajúcich strojov: má krídla ako lietadlo, rotory smerujúce dopredu a špičkové lopatky helikoptér. Pokročilá aerodynamika spolu s týmito vlastnosťami mu umožňujú vzlietnuť a pristáť na spôsob helikoptéry a spolu s motorom mu umožňujú dosahovať vysoké rýchlosti. Je to naozaj solídne monštrum. Svoje využitie nájde predovšetkým pri pátracích a záchranných operáciách.

Skvostná rýchlosť a sofistikovaný prístup k palivu

Keď sme napísali, že táto „lietadlokoptéra“ od Airbusu vie dosiahnuť vysoké rýchlosti, neklamali sme. Klasické civilné helikoptéry vedia letieť rýchlosťou v rozmedzí 150 až 200 km/h. Racer vie túto rýchlosť zdvojnásobiť až na 400 km/h, čo výrazne zníži čakací čas zranenej osoby pri zásahu a následne urýchli jej transport do nemocnice. Azda ani nemusíme písať, že pri takýchto existenčných situáciách je každá sekunda dôležitá.

Francúzi nezabudli ani na ďalšiu inováciu, ktorú môžeme poznať z áut a elektromobilov. Inteligentný systém Eco-Mode dokáže počas letov prepnúť jeden z jeho dvoch motorov do šetrného režimu, čím sa zníži spotreba paliva o 20 % v porovnaní s bežnými lietajúcimi strojmi s podobnou hmotnosťou. Okrem toho sa Airbus sústredil aj na stíšenie tohto svojho monštra, takže jeho prevádzka by mala pošetriť zvukové aparáty živočíchov a ľudí.

Bol už vo vzduchu

Racer bol predstavený vo francúzskom Marseille štyridsiatim európskym partnerom participujúcim na projekte Clean Sky 2, ktorý je financovaný Európskou úniou a ktorý sa zameriava na vývoj technológií leteckej dopravy s dôrazom na nižšie emisie. Svoj prvý let absolvoval ešte v apríli, včera sa predviedol pred zrakmi vyslancov z trinástich európskych krajín.

Len nedávno sme ťa informovali o ultimátnom koncepte bezkrídlového lietadla. Zdá sa, že teraz dostal zdatného kolegu, ktorý nájde svoje využitie najmä v záchranných zložkách. Jednoduchý, bezpečný a osvedčený aerodynamický vzorec dosahuje najlepší kompromis medzi rýchlosťou, nákladovou efektívnosťou a výkonom misie, píše sa na oficiálnej stránke Airbusu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP