Automobilový svet už nejaký ten rok obohacuje americká Tesla svojimi inovatívnymi elektromobilmi, ktorým chce konkurovať nejedna spoločnosť. Okrem popredných automobiliek sveta sa do vývoja vlastného elektrického auta pustil aj producent známeho samopalu AK-47, Kalašnikov.

Ruský elektromobil CV-1 má byť protivníkom Tesly s vlastnými modernými systémami, no zovňajšok tohto prototypu sa zasekol v minulom storočí. Túto novinku ukázal Kalašnikov na konferencii Armija-2018, kde lákala pohľady prítomných hostí. Nezaslúžili sa o to unikátne špecifikácie tohto elektromobilu, ale jeho dizajn, ktorý uteká na míle ďaleko od dnešných zaužívaných trendov.

Elektromobil z Ruska je nočnou morou dizajnérov

Moderné technológie a elektrický pohon totiž Kalašnikov skĺbil so skeletom sovietskeho hatchbacku IŽ-21252 zo 70-tých rokov. Prvý prototyp tohto rodinného automobilu bol odhalený v roku 1972 a vychádzal z modelu Moskvič 412. Iževská alternatíva tohto auta sa začala vyrábať sériovo o rok neskôr a jej výroba trvala až do roku 1997. Ruská zbrojárska firma však teraz mierne upravila podobu tohto historického kúsku a vložila do nej elektrický pohon s ďalšími vlastnými systémami.

Nenechaj si ujsť
Výrobca slávnych zbraní AK-47 postavil elektrické motocykle pre armádu a políciu v Rusku

Podľa koncernu Kalašnikov môže tento elektromobil s batériou o kapacite 90 kWh a 220 kW elektromotorom prejsť na jedno nabitie 350 km. Obsahuje v sebe aj revolučný menič, ale aj ďalšie prelomové prvky, ktoré sa majú postarať o akceleráciu z 0 na 100 km/h za 6 sekúnd. Týmto spôsobom chce výrobca samopalov expandovať vo svojom podnikaní, ktoré sa už doteraz snažil rozšíriť výrobou oblečenia a krytov pre smartfóny.

Novým elektromobilom ale rozhodne prekvapil celý svet, ktorý sa len s údivom pozerá na tento cyber-punkový výtvor konkurujúci Tesle. Elon Musk zrejme takéhoto protivníka nebude brať príliš seriózne, a to aj kvôli jeho netradičnému dizajnu. Úspech tohto ruského elektromobilu je poriadne otázny. Pokiaľ však chce Kalašnikov v tomto priemysle naozaj preraziť, okrem inovatívnych technológií by mal ukázať aj moderný dizajn, ktorým splní očakávania dnešných zákazníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom