Svet spaľovacích motorov sa pomaly dostáva k svojmu zániku a neekologické stroje začínajú čoraz častejšie nahrádzať elektrické ekvivalenty. Využitie elektromotorov sa nedostalo len do segmentu automobilov, ale aj motocyklov. Prvé elektrické motorky zo svojej dielne predstavila aj spoločnosť Kalašnikov, ktorá stojí za výrobou útočných pušiek AK-47.

Ruské vojsko sa vo svete preslávilo svojimi puškami AK-47, za ktorých vývojom stojí konštruktér Michail Timofejeviš Kalašnikov. Okrem týchto zbraní zdedila jeho priezvisko aj spoločnosť, ktorá sa taktiež zameriava na výrobu armádneho vybavenia. Tá sa okrem útočných zbraní teraz preorientovala aj na produkciu elektrických motocyklov, ktoré odhalila na Medzinárodnej vojensko-technickej výstave v Moskve.

Získajú si povesť ako AK-47?

Spoločnosť Kalašnikov predstavila nie jednu, ale hneď dve varianty svojej elektrickej motorky. Jedna bude určená pre ruské policajné zložky a druhú verziu si užije armáda. Pokiaľ však budú tieto novinky aspoň z časti tak kvalitné ako legendárne AK-47-ky, svojimi vlastnosťami sa môžu presláviť po celom svete. Nebudeme ale predbiehať, pretože výrobu nemá zastrešovať priamo Kalašnikov, ale dcérska spoločnosť IZH. Výsadou mnohých elektrických automobilov či motocyklov sú tiež moderné technologické prvky, medzi ktorými nechýba napríklad ani aplikácia pre smartfóny či kvalitný digitálny displej.

Nenechaj si ujsť
Futuristický vojenský exoskelet z Ruska vyzerá ako zo sci-fi filmov. Znesie dávku radiácie a vojakovi pridá na sile a vytrvalosti

Ruské stroje sú však známe svojou jednoduchosťou a odolnosťou. Ani Kalašnikov preto pri vývoji elektrických motocyklov nesiahol po rôznych moderných vychytávkach a kartu stavil na overené prepínače, blikajúce kontrolky či klasický tachometer. Rozdiel medzi jednotlivými verziami týchto elektrických noviniek tkvie najmä v ich vzhľade a dojazde. Policajná verzia bude môcť na jedno nabitie prejsť zhruba 150 km a vojenský ekvivalent o 50 km menej. Žiaľ, ďalšie detailné informácie o cene, výbave či výkone spoločnosť nezverejnila.

Jedno je však isté, ruská polícia dostane elektrické motorky Kalašnikov v bielej farbe, zatiaľ čo vojaci sa budú tešiť z armádneho farebného prevedenia. Výrobca s ich výrobou rozhodne nebude čakať a policajné zložky tieto nové stroje využijú už počas budúcoročných majstrovstiev sveta vo futbale. Presný dátum nasadenia elektrických motoriek pre armádu nie je známy, no vojaci na ne zrejme dlho čakať nebudú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom