NASA spolu s Kanadskou vesmírnou agentúrou (CSA) vymenovali vôbec prvých astronautov novodobého lunárneho programu Artemis, ktorého misia Artemis II ponesie štyroch ľudí na obežnú dráhu Mesiaca.

Ako vysvetľuje NASA v tlačovej správe, súčasťou tejto štvorčlennej posádky bude aj vôbec prvý človek čiernej farby pleti a žena, ktorý sa k Mesiacu dostanú.

Pilota mnohí poznajú

Pilotom misie Artemis II bude astronaut Victor Jerome Glover, ktorého tí, ktorí dianie v tomto priemysle sledujú, už dobre poznajú. Do vesmíru totiž letel v rámci prvej ostrej misie kozmickej lode Crew Dragon, ktorú vyvinula spoločnosť SpaceX. Vo vesmíre tak už strávil cez 167 dní a nie je jediný, kto pôjde do programu Artemis s dobrými skúsenosťami.

Veliteľom misie totiž bude astronaut Gregory Reid Wiseman, ktorý sa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostal ešte v roku 2014 a strávil na nej 165 dní. Súčasťou tímu sa stane aj astronautka Christina Hammock Kochová, ktorá sa na ISS dostala dokonca dvakrát – v oboch prípadoch na ruskej vesmírnej lodi Sojuz – a strávila vo vesmíre 328 dní.

NASA/Flickr

Štvrtým členom posádky Artemis II je Jeremy Roger Hansen, kanadský astronaut, ktorý sa zatiaľ cesty do vesmíru nedočkal a cesta okolo Mesiaca tak bude jeho prvým letom. Všetci štyria strávia na palube kozmickej lodi Orion približne 10 dní a ich úlohou bude obletieť Mesiac, čím naostro otestujú celé zariadenie a takmer všetko, čo musí zvládať, píše SpaceNews.

Ostáva vyše rok

Misia Artemis 2 je naplánovaná na november 2024. Misia Artemis 3, počas ktorej astronauti pristanú na južnom póle Mesiaca, je naplánovaná o rok po ukončení misie Artemis 2. „Náš plán je 12 mesiacov, ale musí prísť k významnému vývoju… stále sledujeme vývoj hardvéru, ktorý je na to potrebný,“ uviedol Free. Týmto hardvérom sú aj skafandre, bez ktorých astronauti na lunárny povrch nevystúpia.

Bez Starship nepristanú

Aj keď posádka misie Artemis II zatiaľ na Mesiaci nepristane, bude to vôbec po prvý raz za vyše 50 rokov, čo sa ľudstvo vráti k Mesiacu. Ak sa pozrieme do minulosti na deň, v ktorý Američania po prvý raz pristáli na Mesiaci, je oveľa bližšie k prvému vesmírnemu letu, než k ďalšiemu plánovanému lunárnemu programu a návratu na Mesiac.

NASA

Tak dlho teda ľudstvu trvalo, než znovu nazbieralo potrebnú odvahu a financie na to, aby sa skutočne vrátilo na Mesiac. Nič však nie je vyhraté a aby astronauti mohli aj pristáť, o čo sa pokúsia už v rámci misie Artemis III, potrebujú nielen kozmickú loď Orion a raketu SLS, ale tiež raketu Starship a vesmírnu stanicu Gateway, ktorá bude umiestnená na lunárnej orbite a poslúži ako logistická medzizastávka.

Cieľom programu Artemis je zjednotiť spoluprácu viacerých krajín a udržať na povrchu Mesiaca trvalú ľudskú prítomnosť tak, ako sa to podarilo na nízkej obežnej dráhe Zeme s pomocou ISS. Výsledkom programu má byť vôbec prvá skutočná lunárna základňa, v tom lepšom prípade dokonca kolónia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú