Viac ako 60 lekárov napísalo otvorený list, v ktorom vyjadrili obavy o zdravie Juliana Assangeho. Jeho stav je údajne tak zlý, že podľa lekárov by zakladateľ WikiLeaks mohol zomrieť v britskej väznici s najvyššou ostrahou.

Portál The Guardian nedávno priniesol informácie o zlom zdravotnom stave Juliana Assangeho, ktorý je známy ako kontroverzný zakladateľ portálu WikiLeaks. Tento 48-ročný Austrálčan je aktuálne väznený v britskej väznici Belmarsh v juhovýchodnom Londýne. Assange tiež tvrdo boje proti americkej snahe o jeho vydanie do USA, kde mu hrozí na základe obvinení podaných podľa zákona o špionáži dokopy 175 rokov väzenia.

S Assangem sa vo väzení údajne nezaobchádza dobre

Assange v roku 2010 použil svoj web WikiLeaks na zverejnenie utajovaných vojenských a diplomatických spisov o amerických bombových kampaniach v Afganistane a Iraku. Zdá sa, že neustále procesy a súdne pojednávania na zakladateľovi WikiLeaks zanechávajú značné stopy. K tomu sa pridávajú aj nelichotivé správy o jeho údajnom zlom zaobchádzaní za múrmi väznice.

Aktuálne sa spojilo viac ako 60 lekárov z krajín ako sú Austrália, Británia, Švédsko, Taliansko, Nemecko, Srí Lanka, Poľsko a USA. V otvorenom liste britskému ministrovi vnútra Priti Patelovi, ktorý má 16 strán, lekári žiadali, aby bol Assange presunutý z väzenia Belmarsh do univerzitnej fakultnej nemocnice. Lekári v ňom vyjadrujú vážne obavy o fyzické aj duševné zdravie Juliana Assangeho.

Podľa lekárov by mohol vo väznici bez odborného ošetrenia zomrieť

Svoje obavy založili na tvrdeniach očitých svedkov pri poslednom vypočúvaní Asengeho uskutočneného 21. októbra a na základe správy nezávislého experta OSN Nilsa Melzera. Podľa jeho správ neustále vystavovanie svojvoľnosti a zneužívaniu môže čoskoro Assangeho stáť život. Lekári tak žiadajú o neodkladné odborné posúdenie jeho fyzického aj psychického zdravotného stavu.

Podľa lekárov v aktuálnom stave nie je spôsobilý zúčastniť sa celého extradičného vypočúvania, ktoré je stanovené na február. Pokiaľ by k odbornému vyšetreniu nedošlo, lekári vyjadrili na základe dostupných dôkazov skutočné obavy, že Assange by mohol zomrieť čoskoro priamo vo väzení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom