Jeff Bezos je známy podnikateľ a vizionár, ktorý okrem Amazonu vlastí aj napríklad spoločnosť pre vesmírne lety Blue Origin. Menej sa už vie, že Bezos pred pár rokmi investoval do viac než netradičného projektu, ktorý má prežiť nielen našu generáciu, ale aj všetky štáty sveta.

Ešte v roku 1995 investor a vedec, Danny Hillis, po prvýkrát pre magazín Wired popísal myšlienku o vybudovaní majestátnych mechanických hodín, ktoré by tisícky rokov ukazovali ľudstvu presný čas. Týmto krokom chcel zvýrazniť potrebu dlhodobého myslenia a pohľadu na budúcnosť. Prvý prototyp s výškou 2,4 metra vznikol na deň presne v symbolický dátum, 31. decembra 1999 – teda na prelome tisícročí.

Od sna k realite

Nezisková organizácia The Long Now Foundation, ktorú založil Hillis, aj po ďalšie roky pracovala na vybudovaní unikátneho stroja. Sen sa začal plniť v roku 2011, kedy spustili výstavbu obrovských hodín. Rozhodli sa pre ich umiestnenie do skaly v obrovskej hĺbke. To už bol v projekte plne zainteresovaný aj Jeff Bezos, ktorý na sociálnych sieťach uverejnil aj video z výstavby a o projekte sa ešte predtým rozprával s magazínom Wired.

Majiteľ Amazonu mal do netradičnej myšlienky vložiť 42 miliónov dolárov a čo viac, k výstavbe poskytol aj svoj pozemok. O tom, aký unikátny mechanizmus poháňa hodiny, ako budú fungovať a prečo sa Bezos a spol rozhodli pre ich vybudovanie, nájdeš podrobnosti v priloženej galérii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom