SpaceX dostal po dlhom čakaní povolenie na orbitálne lety rakiet Starship z Texasu, ktoré sú podmienené niekoľkými pravidlami. Elon Musk je presvedčený o tom, že Starship je takmer pripravená a poletí do vesmíru už v júli. Odborníci ale nesúhlasia, informuje Insider.

Chýbajú kľúčové kroky

V teoretickej rovine sú na let do vesmíru pripravené oba stupne Starship s označením Booster 7 (prvý stupeň) a Ship 24 (druhý stupeň). V tej praktickej však potrebujú množstvo testov pre získanie potrebných dát a zaistenie čo najvyššej pravdepodobnosti úspechu misie.

Aj keď je totiž SpaceX schopný konštruovať tieto prototypy pomerne rýchlo, ich prípadné zničenie finančne zabolí a to aj kvôli raketovým motorom Raptor 2, ktoré síce produkuje sériovo, no stále sa jedná o špičkové motory s vysokou cenovkou. Sériová výroba je v tomto prípade kľúčová a to aj z toho dôvodu, že má každá Starship spolu až 42 raketových motorov.

Podľa Muska dôjde k prvému pokusu o orbitálny let už v júli a následne dokáže SpaceX vyrobiť jednu Starship za mesiac. Okrem podmienok Federálneho leteckého úradu (FAA), ktoré sú podľa odborníkov pomerne ľahko riešiteľné, musí firma vykonať aj statické testy motorov prvého stupňa, píše Ars Technica.

Priveľký optimizmus?

Greg Autry, expert na komerčný vesmírny priemysel, vyhlásil, že väčšina podmienok FAA je triviálnych a vyriešiť ich nie je problém. Dodal však, že Musk očakáva od každého rovnaký výkon ako od seba, ako by boli ľudia jeho klony alebo on „akýsi génius, ktorý nikdy neprestane pracovať“. Neskorý júl je podľa neho možným cieľom, avšak vlastné peniaze by stavil skôr na august či september.

Muskove príliš optimistické termíny sú veľmi dobre známe a podobné stanovil aj pre predchádzajúci prototyp, ktorý mal letieť do vesmíru ako prvý. K jeho dokončeniu sa mala firma dostať ešte koncom minulého roka, práce však pokračovali aj začiatkom tohto roka a nakoniec, keďže chýbala licencia od FAA, sa rozhodli použiť novšie prototypy s novou generáciou raketových motorov Raptor.

SpaceX/Polaris

Podľa pôvodných odhadov mala Starship vzlietnuť dokonca v júli minulého roku. Aj po dlhočiznej dobe bez štartu tejto rakety novej éry SpaceX získal množstvo skúseností vďaka vývoju a testovaniu raketových motorov Raptor, ktorých nová generácia je s tou pôvodnou neporovnateľná. V prípade letu do kozmu pôjde o vôbec prvú raketu s motormi s plno-prietokovým stupňovým spaľovaním, ktoré sa tam dostali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP