Dlho očakávaná generácia AMD procesorov je plnohodnotne potvrdená. O AMD Zen 4 a približnom dátume, kedy tieto procesory môžeme očakávať, informuje Tom’s Guide.

Minuloročnú jeseň sme nadšene písali o procesorovej rade AMD Ryzen 5000, ktorá sa pýšila Zen 3 architektúrou. Tá ešte stále bola vyrábaná 7 nm výrobným procesom, kedy sa však spoločnosť pohrala s optimalizáciou a na prakticky identickej platforme priniesla nárast výkonu o desiatky percent.

Zen 4 ale bude ďalšou evolúciou ťažiacou najmä z prechodu na 5 nm výrobný formát. AMD plánuje odhalenie tejto generácie procesorov na budúci rok, pričom k potvrdeniu približného dátumu došlo v rámci prezentácie výročnej finančnej správy.

AMD

Zdroj pritom dodáva, že rovnako ako Zen 3, aj nasledovníci budú vyrábaní vo fabrikách TSMC. Zatiaľ čo spoločnosť na nový výrobný proces prejde už budúci rok, tento rok nás čakajú ešte čipy s integrovanou grafickou kartou označované sufixom G. Tie budú rovnako ako stále neodhalené EPYC jednotky patriť ešte pod krídla Zen 3 generácie.

Pretože AMD si už rok 2022 zakrúžkovalo, môžeme očakávať tradičný 14-mesačný priestor medzi jednotlivými čipmi. Keďže prvé jednotky Zen 3 čipov boli dostupné na policiach obchodov v novembri 2020, Zen 4 by mali stihnúť jar 2022. Dávnejšie klebety naznačujú, že medzigeneračný výkon by mal činiť až 40 % nárast a 25 % nárast inštrukcií za cyklus (IPC).

AMD sa v porovnaní s konkurenciou vydáva konvenčnou cestou

Skrz 5 nm výrobný proces dokáže spoločnosť opäť na menšiu plochu dodať viac tranzistorov a zefektívniť tým výkon, ale aj teploný manažment. Intel na druhej strane úplne od značenia v nanometroch upúšťa.

Ako sme včera informovali, Intel prechádza na vlastné názvoslovie kombinujúce názov spoločnosti s číslovkou. Označovanie procesorov produkovaných architektúrou je pre nich len marketingovou záležitosťou, a teda ich jednotky, vyrábané napríklad 7 nm procesorom, budú označované ako Intel 4. Tieto novinky prídu až začiatkom roka 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú