Intel predviedol husársky kúsok. Ako upozorňuje Wccftech, spoločnosť ukázala plán na roky 2025 a ďalšie, pričom priznala, že upustí od radenia čipov k aktuálne zaužívanému výrobnému cyklu v podobe nanometrov.

Na prezentácii sa veľká pozornosť venovala práve premenovávaniu aktuálnych sérií čipov. Vieme totiž, že spoločnosť aktuálne pracovala na štvrtej generácii procesorov konštruovaných 10 nm výrobným procesom, nazvaným Enhanced SuperFin. Sem mali patriť napríklad očakávané procesory generácie Alder Lake, respektíve serverové jednotky Sapphire Rapids.

Intel však Enhanced SuperFin razom premenoval na Intel 7. Prvé čipy, ktoré prinášajú až 15 % nárast výkonu na rovnakej 10 nm výrobnej architektúre, majú byť predstavené už koncom tohto roka. Intel totiž na 1 mm² dokáže dostať až 100 miliónov tranzistorov, pričom konkurencia len polovicu.

NEPREHLIADNI
Intel skúsi preskočiť AMD gigantickým skokom. Spolu s Apple využije ako prvý 3 nm procesory, vyrobí ich ale u konkurencie

10 nm architektúra Intelu je porovnateľná s konkurenčným 7 nm procesom. To je pravdepodobne aj dôvod, prečo gigant upustil od označovania nadchádzajúcich jednotiek v nanometroch.

Intel

Intel pritom vedel byť efektívnejší (energeticky aj výkonovo) na 10 nm architektúre v porovnaní s konkurenciou, kedy sa dokazovalo, že označenie hustoty tranzistorov nemusí byť v každom prípade smerodajné. Vyzeralo to teda tak, že Intel je na tom horšie, ako tomu v skutočnosti je.

Hra s názvoslovím

V budúcnosti sa očakával aj prechod na 7 nm výrobu. Tá má byť v porovnaní s 10 nm až o 20 % účinnejšia na jednotku wattu. Intel túto sekciu pomenoval Intel 4, pričom sa okamžite vyrojili klebety, že spoločnosť zámerne zvolila nižšiu číslovku, akú používa konkurencia a jej 5 nm výroba.

NEPREHLIADNI
Intel má v šuplíku geniálny vlajkový čip. Ešte sa ani nepredáva, no na čiernom trhu stojí stovky eur

V roku 2023 by sa do produkcie mali dostať aj jednotky Intel 3. Nevieme, aký výrobný proces výrobca zakryl tu, no prezradil, že výkon na watt sa zvýši až o 18 %. Úplnou novinkou a dovolíme si tvrdiť, že aj revolúciou, je platforma Intel 20A a Intel 18A.

Intel nepokračoval v trende znižovania číslic, ale pridal písmeno, ktoré reprezentuje jednotku angström, čiže 0,1 nm, pričom v tomto prípade prejde spoločnosť na technológiou RibbonFET a PowerVia. Ak si to prerátame, Intel za označením 20A ukryl 2 nm výrobný proces.

Intel

Ako sme informovali včera, Intel v prípade Intel 20A už uzatvoril dohodu s Qualcommom, pre ktorý snáď už v roku 2024 začne vyrábať extrémne efektívne procesory. Spomínané RibbonFET tranzistory tu nahradia aktuálnu FinFET architektúru. Nová technológia tak dovolí logickým hradlám dotýkať sa kanálov zo všetkých štyroch strán. FinFET zabezpečoval kontakt len z polovice.

Obrovskou výhodou je aj pomerná novinka spoločnosti, architektúra PowerVia. Ide o jedinečnú optimalizáciu prenášaného signálu znížením úniku napätia. To sa dosiahne elimináciou potreby smerovania napájania, keďže tranzistory budú uložené v strede a nie navrchu, ako tomu bolo doteraz.

Zdá sa, že Intel zvolil opäť kreatívny spôsob, ako oponovať konkurencii. Je síce pravda, že číslo pri výrobnom procese nie je smerodajné po technickej stránke, finálni konzumenti ale práve ním často kontrovali v diskusiách. Neveríme však, že aj po zavedení nového názvoslovia sa aspoň v nasledujúcich mesiacoch vyhneme úplnému zrovnávaniu s nanometrovým štandardom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú