Nedávna výročná schôdza akcionárov Tesly priniesla množstvo nových informácií ohľadom spustenia výroby Modelu Y a Cybertrucku. Už pár dní sa špekuluje, že spustenie výroby elektrického pickupu sa oneskorí a teraz je všetko oficiálne, o novinke informoval portál Electrek.

Elon Musk na výročnej schôdzi akcionárov prezradil, že prípravy na výrobu Tesly Model Y v továrňach Giga Berlín a Giga Texas už pomaly finišujú a naplno by sa mala spustiť už koncom tohto roka.

Tesla

Zakladateľ automobilky taktiež oznámil, že Model Y má momentálne prednosť pred všetkými ďalšími vozidlami, a teda aj pred futuristickým pickupom, ktorý sa bude zatiaľ vyrábať výhradne v továrni v Texase.

Vedenie automobilky tvrdilo, že výrobná beta fáza Cybertrucku by sa mohla spustiť ešte koncom tohto roka, no najnovšie informácie, ktoré sa nachádzajú priamo na webe Tesly, naznačujú niečo úplne iné.

Výroba začne až budúci rok

V konfigurátore pre Cybertruck sa nachádza nová informácia, že výroba začne až niekedy v roku 2022. S blížiacim sa dátumom výroby automobilka sprístupní aj detailný konfigurátor, aktuálne sa totiž dá vozidlo iba rezervovať za poplatok 100 €.

Tesla/Screenshot

Presnejší dátum však nepoznáme, no očakávame, že by sa tak mohlo stať už v prvom kvartáli 2022. Ani odložením sériovej výroby však nie sú zažehnané všetky problémy, ktoré Tesle Cybertruck hrozia.

Môže sa poriadne predražiť

Pri výrobe môže nastať jeden zásadný problém – Tesla nebude mať dostatok nových, vlastných batériových článkov Tesla 4680. Ako informuje portál Reuters, Musk v poslednej dobe rieši množstvo telefonátov s dodávateľmi batérií, aby zabezpečil ich dostatok pre modely Cybertruck a Semi, ktoré majú využívať už iba nové, revolučné články Tesly.

NEPREHLAIDNI
Neúspech nehrozí. Tesla Cybertruck bude trhák, rezervácie atakujú astronomické čísla

Rovnako môže spôsobiť problémy pri výrobe aj aktuálne zúriaca polovodičová kríza, no v tomto smere sa tiež Tesla snaží zabezpečiť a buduje svoju vlastnú fabriku na výrobu čipov. Naplno by však mala fungovať až o 12-18 mesiacov. Všetky tieto faktory sa vo finálne môžu negatívne prejaviť na cene Cybertrucku.

Čísla predobjednávok vyzerajú dobre

Fanúšikovský monitorovací systém objednávok hovorí niečo iné, a teda že o Cybertruck je už teraz obrovský záujem. Rezervácie totiž prekročili počet 1,2 milióna kusov, čo by pri súčasných očakávaných cenách Cybertrucku automobilke vygenerovalo príjem takmer 80 miliárd dolárov, teda 67,5 miliárd eur.

Reservation Tracker

Pomerne detailná štatistika odhaľuje, že ľudia majú najväčší záujem o konfiguráciu s dvomi motormi (48 %), nasleduje trojmotorová konfigurácia (44,7 %) a najmenej ľudí si rezervovalo verziu s jedným elektromotorom (7,3 %).

Netreba zabúdať aj na príjem za príplatkovú funkciu Full-Self Driving, ktorú si celkovo do svojich vozidiel nakonfigurovalo 73,3 % záujemcov. Je potrebné brať do úvahy, že sa jedná iba o rezervácie Cybertrucku, nie záväzné predobjednávky. Aj nízky nenávratný poplatok za rezerváciu však pri týchto číslach automobilke zarobil už viac ako 125 miliónov dolárov, teda 105 miliónov eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP