Chorvátska automobilka Rimac Automobili nie je na trhu žiadnym nováčikom a jej obrovský potenciál si už dávnejšie všimol aj koncern Volkswagen, respektíve automobilka Porsche, ktorá má v chorvátskej firme podiel už od roku 2018.

Ešte v decembri vyšli na povrch informácie o možnom odkúpení luxusnej značky Bugatti práve Rimacom, ktoré sa teraz v istom smere stáva realitou.

CEO Porsche, Oliver Blume, a CEO Rimacu, Mate Rimac, totiž dnes podpísali dohodu o vytvorení nového výrobcu športových automobilov s názvom Bugatti-Rimac, informovala automobilka v tlačovej správe.

Privítaj Bugatti-Rimac, nového giganta na trhu športových automobilov

Spoločný podnik, ktorý vznikne v štvrtom štvrťroku 2021, bude mať svoje ústredie v chorvátskom Záhrebe, pričom Rimac dostane 55 % podiel v podniku, zatiaľ čo Porsche dostane 45 % podiel.

Vlastníctvo Bugatti privedie do spoločného podniku Volkswagen, ktorý značku „prevedie“ priamo na Porsche. Pripomeňme však, že Porsche zároveň vlastní 24 % podiel v samotnom Rimacu.

Bugatti aj Rimac budú podľa výrobcov aj naďalej existovať ako samostatné entity, no spoločným CEO značky Bugatti-Rimac sa stane práve Mate Rimac, často označovaný aj ako „európsky Elon Musk“.

„Kombinujeme silné odborné znalosti Bugatti v oblasti športových automobilov s obrovskou inovatívnou silou spoločnosti Rimac vo veľmi sľubnej oblasti elektrickej mobility,“ uviedol šéf Porsche, Oliver Blume. 

Spojením tak vznikne veľmi silná športová značka, ktorá bude podľa správy nateraz pokračovať vo výrobe superšportiaka Bugatti Chiron a jeho elektrického „kolegu“ Rimac Nevera, ktorého produkčnú verziu predstavila chorvátska automobilka len začiatkom júna. Značka Bugatti si však svoje tradície ponechá a všetky jej budúce vozidlá sa budú stále vyrábať v závode vo francúzskom Molsheime.

Rimac má čo ponúknuť, jeho nový elektromobil trhá rekordy

Pripomeňme, že novinka od Rimacu disponuje až štvoricou elektromotorov, vďaka čomu je kombinovaný výkon celej hnacej sústavy 1408 kW (1914 koní). Z tých to dokáže elektromobil vytiahnuť z 0 na 100 km/h za šialených 1,97 sekundy, pričom chorvátsky výrobca myslí aj na dojazd a nabíjanie.

NEPREHLIADNI
Privítaj Rimac Nevera, najrýchlejší elektromobil sveta. Má takmer 2000 koní a najpokročilejších asistentov na pretekanie

O napájanie sa totiž stará 120 kWh batéria, vďaka ktorej má Rimac Nevera dojazd až 550 kilometrov. Rovnako rýchle je aj 500 kW nabíjanie, vďaka ktorému sa auto dokáže nabiť z 0 na 80 % už za 19 minút.

Najrýchlejší chorvátsky elektromobil sa tak bude vyrábať už pod značkou Bugatti-Rimac, no na rozdiel od benzínového spueršportiaku Chiron z neho bude vyrobených len 150 kusov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom