Pokiaľ pozorne sleduješ dianie vo svete elektromobilov, o chorvátskej automobilke Rimac Automobili si už možno počul. Jej CEO Mate Rimac býva často označovaný ako „európsky Elon Musk“, pričom najnovšie má záujem o kúpu luxusnej značky Bugatti od koncernu Volkswagen, informuje Autoblog.

VW chce vymeniť Bugatti za podiel v Rimacu

Podľa anonymných zdrojov britského Car Magazine nás čoskoro čaká veľmi zaujímavá akvizícia vo svete elektromobility. Chorvátska značka Rimac Automobili, ktorá neďaleko Záhrebu vyrába unikátne športové elektromobily, má totiž záujem o kúpu prestížnej automobilky Bugatti, ktorá patrí pod nemecký koncern Volkswagen.

Podľa dostupných informácií by Volkswagen pravdepodobne „vymenil“ Bugatti a všetky svoje aktíva v ňom za významný podiel v Rimacu, ktorý by bol neskôr prevedený priamo na dcérsku spoločnosť Porsche Engineering Group GmbH, ktorá má od roku 2018 v chorvátskej firme už podiel 15,5 %.

Ten by sa mal po akvizícii údajne zvýšiť na približne 49 %, čo naznačuje, že Bugatti má teoreticky hodnotu približne 33,5 % chorvátskeho Rimacu. Dohode malo už dokonca dať zelenú aj vedenie VW Group, no zatiaľ čaká na schválenie dozornou radou koncernu.

Napriek tomu, že predstavitelia Bugatti aj Mate Rimac tieto informácie odmietli komentovať, špekulácie o predaji prestížnej francúzskej značky sa šíria už niekoľko rokov.

Odčlenenie značky by bolo totiž pomerne ľahké, pretože nie je tak hlboko integrovaná do koncernu Volkswagen ako ostatné dcérske spoločnosti, čo potvrdzuje aj fakt, že nezdieľa svoj motor W16 s inou automobilkou koncernu.

Z neznámej chorvátskej firmy na výrobcu športových elektromobilov

Spoločnosť Rimac Automobili vznikla v roku 2009 a prvé vozidlo predstavila na autosalóne vo Frankfurte v roku 2014. Išlo o elektromobil Rimac Concept One, v ktorom bolo zahrnutých až 24 patentovaných inovácií. Navyše z dôvodu nedostatku financií bola chorvátska firma donútené vyrábať takmer všetky časti elektromobilu svojpomocne.

Najnovším počinom automobilky je model Rimac Concept Two, ktorý predstavila v roku 2018, pričom ide doslova o elektrické monštrum s výkonom až 1914 koní a maximálnou rýchlosťou 412 km/h. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h toto vozidlo zvláda len za 1,9 sekundy, čo z neho robí jedno z najrýchlejších áut na svete. Aj preto sa nemožno čudovať, že sa ihneď predalo všetkých 150 kusov.

Zobraziť celú galériu (1)
Rimac C Two / Zdroj: Rimac

V súčasnosti má spoločnosť Rimac okolo 750 zamestnancov, vrátane sesterskej spoločnosti Greyp Bikes, ktorá sa špecializuje na výrobu vysoko výkonných elektrických bicyklov.

Spoločnosť však stále nie je verejne obchodovateľná, pričom jej zakladateľ Mate Rimac má aktuálne 47,7 % podiel. Najväčšími investormi sú Porsche, čínsky výrobca batérií Camel Group a skupina, ktorá zastrešuje kórejské automobilky Hyundai a Kia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú