Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Včera nám chorvátska automobilka Rimac oznámila, že už dnes odhalí produkčnú verziu elektrického hyperšportu Rimac Concept_Two, ktorý sa už oficiálne nazýva Rimac Nevera. Nevera je pekelne rýchly, dizajnovo nádherný a poriadne exkluzívny elektromobil, z ktorého bude vyrobených iba 150 kusov.

Je to oficiálne, najrýchlejší chorvátsky elektromobil mieri do produkcie a vyrobených bude iba zopár kusov.

Rimac

Rimac Nevera dostal až štvoricu elektromotorov, vďaka čomu je kombinovaný výkon celej hnacej sústavy 1408 kW (1914 koní) a krútiaci moment 2360 Nm. Dva elektromotory vpredu majú výkon 220 kW (299 koní) a to rovno každý z nich, respektíve zadné elektromotory disponujú výkonom 480 kW (653 koní), taktiež každý z nich.

Rimac

O napájanie supervýkonných motorov sa stará 120 kWh batéria, vďaka ktorej disponuje Rimac Nevera dojazdom až 550 km na jedno nabitie podľa WLTP. Šialený výkon dopĺňa ešte šialenejšie nabíjanie. Palubnú 22 kW AC nabíjačku dopĺňa možnosť rýchleho nabíjania výkonom až 500 kW. Z 0 na 80 % sa auto dokáže nabiť už za 19 minút.

Rimac

Nová definícia rýchlosti

Pozoruhodný výkon sa podpísal aj na dychberúcich číslach zrýchlenia. Z 0 na 100 km/h to dá Nevera za 1,97 sekundy, z 0 na 300 km/h za 9,3 sekundy a štvrť míle prejde Nevera za 8,6 sekundy. Maximálnu rýchlosť udáva výrobca na 412 km/h.

Rimac

To všetko zvládne elektrický hyperšport aj napriek svojej váhe 2150 kg. Udržať na ceste auto s takmer 2 000 koňmi nie je žiadna sranda, no v prípade Rimacu Nevera tomu pomôže nová technológia R-AWTV, ktorá na základe zvoleného jazdného režimu zabezpečí optimálny výkon na každé jedno koleso, v závislosti od toho, či chce vodič poslať auto „bokom“, alebo či chce čo najrýchlejšie a bezpečne prefrčať zákrutou.

Rimac

Na výber je niekoľko jazdných režimov – Sport, Drift, Track, Comfort, Range a Custom. Priestor pre pasažierov dvojmiestneho elektrického športiaku tvorí karbónový monokok s hmotnosťou menej ako 200 kg.

Rimac

Špičkové brzdy a technológie

Poriadny hyperšport potrebuje poriadne brzdy. V prípade Rimac Nevera tu máme 390 mm karbón-keramické kotúče Brembo, ktorým výrazne dopomáha aj systém rekuperácie.

Rimac

Zaujímavou funkciou je Rimac AI Driving Coach. V podstate by sme ju mohli nazvať ako „autopilot určený na pretekársku trať“. Tento systém má za úlohu pomôcť vodičovi zlepšiť svoje časy na pretekárskom okruhu.

Rimac

Auto je vybavené 12 ultrazvukovými senzormi, 13 kamerami a 6 radarmi, ktoré v kombinácii so systémom Nvidia Pegasus vodičovi na vybraných okruhoch znázorňuje ideálnu stopu, brzdné body a mnoho ďalšieho, teda podobne, ako by hral počítačovú hru so zapnutými pomocnými asistentami. Funkcia však bude dostupná až v roku 2022 a príde skrz OTA aktualizáciu.

Rimac

Moderný športový interiér

V interiéri dominujú moderné TFT obrazovky s vysokým rozlíšením, ktoré dopĺňajú prémiovo vyzerajúce hliníkové tlačidlá. Nechýbajú široké možnosti konektivity, ako ovládanie vozidla cez aplikáciu Rimac či možnosť spárovať telefón skrz Android Auto a Apple CarPlay.

Že pôjde o poriadnu exkluzivitu na cestách, o tom niet najmenších pochýb. Vyrobených bude iba 150 kusov a cena má začínať na sume 2 milióny eur s takmer neobmedzenými možnosťami personalizácie. Rimac Nevera bude dostupný globálne, kúpiť si ho tak bude môcť každý, kto naň pochopiteľne nájde peniaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú