V posledných týždňoch je internet zaplavený obrovským množstvom fotografií starých ľudí. Za všetkým stojí pobláznenie aplikáciou FaceApp, ktorá simuluje vek a dokáže z teba spraviť o niekoľko rokov staršiu kópiu. Zdá sa však, že mnohí si neuvedomili, že v podmienkach používania aplikácie je povolenie na zbieranie osobných údajov.

Populárnu aplikáciu FaceApp vytvoril Yaroslav Goncharov so svojou spoločnosťou Wireless Lab, ktorá pochádza z Ruska. Princíp aplikácie je veľmi jednoduchý. Z tvojej fotografie vytvorí, pomocou špeciálneho filtra, tvoju staršiu kópiu.

Aplikácii si dal súhlas, takže všetko je v poriadku

Neskôr sa však objavili informácie o tom, že po inštalácii tejto aplikácie dal každý používateľ súhlas s prístupom ku svojim fotografiám a ďalším súborom. Dokáže dokonca zbierať dáta aj o tom, čo na webe používateľ sleduje, z akého zariadenia a prehliadača. Obavy o ochranu sa začali stupňovať aj z toho dôvodu, že vývojári tejto aplikácie pochádzajú z Ruska.

Aplikácia v posledných týždňoch zozbierala okolo 150 miliónov tvárí tých, ktorí sa rozhodli použiť jeden z jej filtrov. Portál Techcrunch.com poukázal na to, že FaceApp posiela tvoju fotografiu do cloudu na spracovanie. Nepracuje totiž tak, ako napríklad podobná aplikácia od Apple, ktorá upravuje fotografiu priamo v zariadení. Vo FaceApp je fotografia spracovávaná v cloude, čo je podľa Techcrunch.com veľký problém.

Zobraziť celú galériu (0)
Twitter / UDGVirtual

Spoločnosť síce tvrdí, že „väčšinu“ fotografií zo svojich serverov odstráni do 48 hodín, avšak v praxi to nie je možné odkontrolovať. V nastaveniach aplikácie je však možnosť odoslať žiadosť s tým, aby vývojári odstránili všetky tvoje údaje zo serverov. Počet žiadostí o výmaz osobných údajov sa však vývojárom v posledných týždňoch poriadne navýšil.

Informácie o tebe vedia aj ďalší

Vzhľadom na to, že niektorí ľudia majú v galériách aj fotografie svojich hesiel, bankových účtov či iných citlivých údajov, prístup k fotografiám je väčším bezpečnostným rizikom než kedykoľvek predtým. Navyše je známe, že v prípade potreby má ruská tajná služba prístup k dátam firiem, akou je napríklad aj Wireless Lab, ktorá stojí za touto aplikáciou.

Zobraziť celú galériu (0)
FaceApp zozbierala už vyše 150 miliónov tvárí, FaceApp

Zatiaľ nie je potvrdené, či sa ruská tajná služba dostala k nejakým údajom. Viacerí odborníci však radia, aby si ju ľudia čo najskôr zo svojich zariadení odinštalovali.

„Ak ste aplikácii FaceApp povolili prístup do smartfónu, dostane sa ku všetkým fotografiám v zariadení, vrátane tých, ktoré ste nikdy nedávali na internet,“ povedala Andrina Chulivskaya, vedúca mimovládnej organizácie Laboratory of Digital Security.

FaceApp však nie je nebezpečnou aplikáciou. Oprávnenia k prístupu do smartfónu a tvojim súborom sú typické pre množstvo ďalších aplikácií, ktoré sa denne používajú, no veľa ľudí si túto skutočnosť možno ani neuvedomuje. Ide hlavne o sociálne siete ako Facebook, Instagram, Snapchat či Twitter.

Niektoré informácie o FaceApp síce môžu byť pravdivé, no v skutočnosti, ak používaš sociálne siete, poskytol si im doteraz niekoľkonásobne viac osobných údajov ako samotnej aplikácii FaceApp. Navyše, riziko zneužitia tvojich údajov je pravdepodobne rovnaké.

Hrozba sa netýka len aplikácie FaceApp

Pekným príkladom je nedávny škandál, kedy vyšlo najavo, že Facebook umožnil prístup poradenskej spoločnosti Cambridge Analytics k osobným informáciám desiatok miliónov používateľov. Tie sa potom v roku 2016 použili na ovplyvnenie prezidentských volieb v USA. Facebook za tento prešľap dostal pokutu 5 miliárd dolárov.

Facebook, Instagram, Twitter a mnoho ďalších spoločností pochádza, na rozdiel od aplikácie FaceApp, zo Spojených štátov, čo však neznamená, že tvoje údaje sú absolútne v bezpečí. FaceApp vyžaduje prístup do tvojho zariadenia, respektíve k fotografiám a fotoaparátu. Objavili sa aj informácie o tom, že môže sledovať, aké stránky si na internete prezeráš najčastejšie, prípadne z akého zariadenia.

Zobraziť celú galériu (0)
Informácie o tebe zbierajú všetky sociálne siete, Pexels

Facebook však zhromažďuje o tebe podstatne väčšie množstvo informácií. Vie, kde si sa narodil, kedy máš narodeniny, kam si chodil na strednú či vysokú školu, kde si pracoval alebo pracuješ, no vie aj o tvojich rodinných kontaktoch, akých máš priateľov či aké sú tvoje záľuby.

Ak sa pozrieme aj na množstvo fotografií či statusov, ktoré si doteraz uverejnil na svojom profile, dostaneme sa k záveru, že Facebook vie o tebe takmer všetko. Môžeme však pokračovať ešte ďalej. Používaš aplikáciu Instagram či WhatsApp? Keďže aj tieto vlastní Facebook, vie aj o ďalších fotografiách či konverzáciách.

Zobraziť celú galériu (0)
Facebook vlastní okrem iného aj Instagram, Pixabay (Úprava redakcie)

S používaním sociálnych sietí a rôznych podobných aplikácií sa každý používateľ v podstate zriekne akýchkoľvek práv na súkromie, či iných práv podobného charakteru. Všetko je uvedené v zmluvných podmienkach. Úprimne však možno skonštatovať, že drvivá väčšina používateľov si tieto podmienky za celé obdobie používania sociálnych sietí ani raz nepozrela.

Ide však o štandardné podmienky používania, ktoré má každá spoločnosť pôsobiaca v oblasti sociálnych médií. Nezáleží preto na tom, či je reč o Facebooku, Instagrame, Snapchate, WhatsAppe alebo aplikácii FaceApp.

Obavy sú najmä z dôvodu, že aplikácia pochádza z Ruska

Obavy o svoje súkromie z toho dôvodu, že aplikácia FaceApp pochádza z Ruska, sú podľa portálu BusinessInsider.com oprávnené, nakoľko je známe, že krajina sa nebráni zapojiť do digitálnej propagandy prostredníctvom sociálnych médií. Na druhej strane sú však predsudky na základe ruského pôvodu trocha nespravodlivé, nakoľko sa doteraz nepotvrdilo, že FaceApp spolupracuje s ruskou vládou, pričom ani nie je dôvod domnievať sa, že niektoré z údajov sa používajú nevhodným spôsobom.

V dnešnej dobe sú naše údaje neustále digitalizované, uchovávané a prenášané. Objavujú sa v bankách, obchodoch, poisťovniach, e-shopoch, na úradoch a, v neposlednom rade, aj v rôznych aplikáciách, pričom najviac ich je uložených práve na sociálnych sieťach.

Základ je uvedomiť si, čo o sebe prezradíš

Veľkú časť osobných údajov poskytujú ľudia dobrovoľne rôznym spoločnostiam či organizáciám, cez ktoré sa k nim môžu dostať vlády, tajné služby či ďalšie spoločnosti s rôznymi záujmami. Svoje osobné údaje ľudia niekedy poskytujú aj bez toho, aby si to vôbec uvedomili. To je aj prípad sociálnych sietí a podobných aplikácií, pri ktorých si drvivá väčšina používateľov neprečíta podmienky používania.

Zobraziť celú galériu (0)
Dôležité je aj využívanie antivírusových programov, ktoré chránia tvoje dáta pred zneužitím, howtostartablogonline.net/Flickr

Pokiaľ máš stále obavy o svoje osobné údaje, jediným riešením je prestať používať všetky aplikácie a sociálne siete. Údaje, ktoré si im však doteraz poskytol, budú aj naďalej uložené na niektorom z tisícok serverov po celom svete.

Jedinou prevenciou pred zneužitím osobných údajov je, okrem používania antivírusových programov, uvedomenie si toho, čo budem uchovávať vo svojom smartfóne. Tiež si treba poriadne premyslieť, akým aplikáciám povolím prístup k osobným údajom. Rovnaké pravidlo sa týka aj sociálnych sietí. Niektorí používatelia nemajú problém zverejniť aj tie najcitlivejšie údaje, no práve tu je priestor na to, aby si každý z nás uvedomil, čo je, a čo už nie je, vhodné publikovať na sociálne siete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom