Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa podarilo identifikovať jedinečný objekt vo vesmíre, aký doteraz nevideli.

Ako totiž informuje UniverseToday, našli doteraz najsilnejší pulzar v podobe neutrónovej hviezdy, ktorý je navyše (na vesmírne pomery) extrémne mladý a zrejme nemá ani 15 rokov.

A akoby to nestačilo, čoskoro sa zmení na úplne iný druh objektu.

„Vznikajúci super-Krab“

Neutrónová hviezda dostala technický názov VT 1137-0337 a nachádza sa v trpasličej galaxii vzdialenej 395 miliónov svetelných rokov od Zeme, píše portál SPACE. Astronómovia na ňu namierili observatórium VLASS (Very Large Array Sky Survey) v roku 2018, aby získali oveľa lepšie snímky než pomocou observatória VLA v roku 1998.

VLASS je 7-ročný projekt, pomocou ktorého chcú vedci zmapovať 80 % oblohy oveľa detailnejšie, než doteraz. Neutrónovú hviezdu zachytil hneď niekoľkokrát a okrem roku 2018 ju pozoroval aj v rokoch 2019, 2020 a 2022, vďaka čomu vieme, že sa nejedná len o dočasný rádiový záblesk.

Dong & Hallinan/NRAO/AUI/NSF

Podľa doteraz nazhromaždených dát sa jedná o pulzarovú veternú hmlovinu, v ktorej rýchla rotácia neutrónovej hviezdy neustále mení vplyv svojho magnetického poľa a energetických lúčov na okolitý prach a plyny, ktoré takýmto spôsobom ionizuje.Tie následne vysielajú do vesmíru rádiové signály. Vďaka svojmu tvaru si táto hmlovina vyslúžila aj prezývku „vznikajúci super-Krab“.

Jeden z najmladších

Pôvodné pozorovania z roku 1998 tento objekt nenašli a zrejme tak nie je staršia, ako 20 rokov, vysvetľuje NRAO. Podľa astronómov je ale možné, že táto hviezda existovala aj pred rokom 1998, len sme ju  nevideli práve kvôli hmlovine, ak bola dostatočne hustá na to, aby zablokovala odchádzajúce rádiové signály.

Aj v tom najkrajnejšom prípade má však tento objekt vek len niekoľko desiatok rokov – jedná sa tak o obzvlášť jedinečný objav, keďže pulzary ako také sú veľmi vzácne. Dolnú hranicu veku tejto hviezdy vedci stanovili na iba 14 rokov, čo znamená, že ľudstvo malo na orbite dlhšie Medzinárodnú vesmírnu stanicu, než trvalo vzdialenej galaxii vytvoriť nový pulzar.

Melissa Weiss/NRAO/AUI/NSF

Signál VT 1137-0337 je až 10 000-násobne silnejší, než rádiový signál Krabej hmloviny vytvorenej supernovou viac ako 1 000 rokov pred našim letopočtom. To znamená, že má aj oveľa silnejšie magnetické pole a astronómovia predpokladajú, že sa môže premeniť na magnetar.

Magnetary sú neutrónové hviezdy s extrémne silným magnetickým poľom, ktoré sú zodpovedné aj za rýchle rádiové záblesky (FRB), ktoré vedci zachytávajú už dlhšiu dobu z okolitého vesmíru a doteraz nemajú presné a jasné vysvetlenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú