Pre rozvoj elektromobilty je dôležité, aby mali o batériové autá záujem aj samotní motoristi, nie len automobilky. Tento záujem však musí byť dobrovoľný a prirodzený.

Najnovší prieskum spoločnosti Ernst & Young ukazuje, že globálne by už po elektrickom aute siahla viac ako polovica motoristov, informuje portál Axios.

Vôbec poprvýkrát v histórii sa záujem o elektrické auto prehupol cez hranicu 50 %. Agentúra Ernst & Young robila prieskum na vyše 13 000 respondentoch z 18 krajín po celom svete.

Najvyšší záujem o elektrické auto prejavili Taliani, kde by si elektromobil kúpilo až 73 % opýtaných. Nasleduje Čína (69 %) a Južná Kórea (63 %).

Naopak najhoršie sú na tom paradoxne obyvatelia Austrálie a USA, kde by si elektromobil zakúpilo iba 38 %, respektíve 29 % opýtaných, píše Ernst & Young  v tlačovej správe.

Väčšine ekológia nie je ľahostajná

Najviac opýtaných ako dôvod, prečo chcú elektrické auto, uviedla, že im záleží na ekológii a cieli znižovať emisie z dopravy. Druhým najčastejším dôvodom boli čoraz prísnejšie regule pre autá so spaľovacími motormi.

Michal Varga/FonTech

Pozitívny je najmä celkový nárast záujmu. Firma totiž robila rovnaký prieskum aj pred dvoma rokmi, kedy bol záujem o elektrické autá nižší až o 22 %.

Dnes by si elektrické auto kúpilo v priemere 52 % zákazníkov. Ako ale spomínaný prieskum ukázal, záujem o „baterkáč“ sa líši od krajiny ku krajine a žiaľ, na Slovensku na tom nie sme zrovna najlepšie.

Slováci sa elektromobilom stále vyhýbajú

Za prvý štvrťrok tohto roku sa na Slovensku predalo len 301 čisto elektrických nových osobných vozidiel. Celkovo pritom registrácie všetkých aút za prvé tri mesiace roku 2022 dosiahli 19 221 vozidiel. Ako vyplýva z údajov zverejnených Zväzom automobilového priemyslu SR, v rámci značiek sa v skupine predaných elektromobilov najviac darilo značkám Kia, Mercedes-Benz a Škoda.

Martin Katler/FonTech

Stále najväčšej obľube sa na Slovensku tešia osobné autá s benzínovým motorom. Ich predaje predstavovali za prvý kvartál aktuálneho roku 10 531 vozidiel. Slováci si v uvedenom období kúpili aj 3 112 dieselových áut. Čo sa týka klasických hybridných motorov, v spojení s benzínom sa ich podľa údajov zväzu predalo 3 772, s naftou 667. Ďalších vyše 400 vozidiel predstavujú plug-in hybridy.

Za tými najlepšími výrazne zaostávame

Naopak, také Nórsko je mekkou elektromobility a každý mesiac to potvrdzuje viac a viac. Kvartálne výsledky registrácie nových automobilov za prvý štvrťrok 2022 hovoria za všetko. Viac ako 4 z 5 nových predaných áut sú v tejto krajine plne elektrické.

Martin Katler/FonTech

Ako uvádzajú štatistiky Nórskej rady pre informácie o cestnej doprave, podiel čistých elektromobilov predaných v Nórsku za obdobie január až marec 2022 dosiahol neuveriteľných 82,9 %.

Za prvé tri mesiace tohto roka sa predalo vyše 32 000 nových vozidiel, z čoho je 26 800 elektrických. Medziročný podiel v predajoch mierne klesol, minulý tok sa za rovnaké obdobie predalo vyše 36 000 nových áut, pričom elektromobilov bolo 19 000 s podielom 52,8 %.

Ani zvyšných menej než 20 % vozidiel však nebolo čisto spaľovacích. Takmer 7 % tvoria benzínové plug-in hybridy a 3,7 % sú benzínové hybridy.

Michal Varga/FonTech

Za celý kvartál sa predalo iba niečo málo vyše 2 000 áut, ktoré spaľujú iba benzín a naftu s rovnakým podielom 3,1 %.

Registrácie nových vozidiel nám ale ukazujú smutnú stránku vodíkových technológií.

Za celé tri mesiace sa totiž v Nórsku predali iba tri vodíkové autá, pričom rok predtým sa ich počas rovnakého obdobia registrovalo iba 6. Ani v tak vyspelej krajine, akou je Nórsko, teda nedáva vodík v osobnej doprave žiaden zmysel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP