V prekvapivo kompaktnom fúznom reaktore sa vedcom podarilo dosiahnuť míľnik, ktorý opäť posúva ľudstvo oveľa bližšie k čistej a obnoviteľnej jadrovej energii budúcnosti. Ako informuje portál ScienceAlert, dôležitý pokrok dosiahla jadrová fúzia vďaka zariadeniu ST40, za ktorým stoja vedci z amerických, britských a nemeckých inštitúcií.

Čoraz praktickejšia

V tokamaku s označením ST40 sa vedcom podarilo dosiahnuť teplotu až neuveriteľných 100 miliónov °C, čo síce v jadrovej fúzii ako takej prekvapivé nie je, avšak v prípade takto kompaktného reaktora ide o nesmierny pokrok. ST40 totiž dosahuje v priemere len 0,8 m a predstavuje tak obrovský skok smerom ku kompaktnej a prakticky využiteľnej fúznej energii.

Čosi také sa doteraz nepodarilo a na zahriatie plazmy použili vedci 1,8 MW vo forme neutrálneho deutériového lúča. Neuveriteľnú teplotu sa pritom podarilo dosiahnuť aj napriek tomu, že samotná fúzia trvala len 0,15 sekundy a ako dodáva technologický portál Interesting Engineering, výsledok poskytol potrebnú dávku optimizmu nielen vedcom zaoberajúcim sa týmto výskumom, ale tiež celému ľudstvo, ktoré desaťročia čaká na príchod fúznej energetiky.

Tokamak Energy ltd.

Práve výskum v oblasti kompaktnejších reaktorov je nesmierne dôležitý, keďže sa v budúcnosti počíta aj s menšími fúznymi reaktormi, ktoré majú byť v porovnaní s tými štiepnymi bezpečnejšie a v najlepšom prípade aj oveľa lacnejšie. Na rozdiel od klasických reaktorov navyše neprodukujú vysoko rádioaktívny odpad a oveľa jednoduchšie je aj ich primárne palivo.

Je príliš neskoro?

Kým na jednej strane môže fúzia poskytnúť čistú energiu, na tej druhej sa vedci obávajú, že už je príliš neskoro a pred katastrofou v podobe ešte horších klimatických zmien nás už nestihne zachrániť. Skeptici totiž vysvetľujú, že komerčne využiteľná fúzia je vzdialená ešte dobrých 25 rokov, čo síce neznie šialene, avšak v porovnaní s dostupnými a existujúcimi riešeniami sa zdá nezmyselné spoliehať sa na ňu.

Neustále prekonávané rekordy

Jadrová fúzia sa v posledných rokoch pomerne pravidelne dostáva k dôležitým míľnikom, ktoré sa v minulosti zdali ako absolútne sci-fi. Len pred pár mesiacmi sa vedcom podarilo získať z fúzie viac energie, než do reaktora vložili pre vytvorenie plazmy. V laboratóriu sa podarilo naštartovať fúziu s pomocou 2,05 MJ energie, pričom vedci dostali naspäť 3,15 MJ energie.

Tokamak Energy ltd.

Vo všeobecnosti je jadrová fúzia odborníkmi považovaná za svätý grál zelenej energie. Aj keď je stavba tokamakov pomerne náročná, čiastočne aj z dôvodu, že sa stále nachádzame v experimentálnej fáze, dokážu to kompenzovať svojou prevádzkou. Obrovský tokamak ITER, ktorý je konštruovaný v Európe, má však vyprodukovať prvú plazmu až v roku 2035.

Ako ďalej vysvetľuje Tokamak Energy ltd., zariadenie ST40 od dosiahnutia 100 miliónov °C upravili a je pripravené na experimenty, ktoré otestujú schopnosti očakávané od pilotnej fúznej elektrárne ST80-HTS. Tá má dosahovať výkon až 200 MW.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú