Minulý rok sme boli svedkami toho, ako niektorí výrobcovia pomaly pochovávali 3.5 mm audio jack. Ak stále uprednostňuješ jack pred Bluetooth slúchadlami a USB Type-C/Lightning konektorom, zatiaľ sa nemusíš ešte ničoho obávať.

Jack totiž zatiaľ neumrel a určite sa s ním ešte budeme stretávať. Malú vlnu nepokoja vyvolalo minulý rok iba Apple so svojimi najnovšími iPhonmi a zopár výrobcov Android smartfónov (Motorola, LeEco). Na nedávnom MWC sa však potvrdilo, že jack ešte vôbec nie je mŕtvy. Všetky známe predstavené smartfóny, ako Xperia XZ Premium, LG G6 či Huawei P10 ho stále ponúkajú. Odstraňovaniu nepodľahlo ani BlackBerry KeyOne, nové Nokie s Androidom a dokonca ani Nokia 3310 (2017)…

jack
zdroj fotografie: Twitter/Anchit Roy

nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy S8 a S8+ oficiálne: Smartfónová revolúcia v podaní Samsungu

Včera bol konečne predstavený aj Samsung Galaxy S8, ktorý si po mnohých nejasnostiach tiež zachoval obľúbený univerzálny audio konektor. Avšak nie všetci výrobcovia sa jacku plánujú naďalej držať. Zo svojej konštrukcie ho vynechalo HTC U Ultra a CEO spoločnosti Huawei povedal, že čínsky gigant tento rok rovnako predstaví vlajkovú loď bez tohto konektora. Odstraňovaním získavajú priestor najmä novšie technológie. Hudbu môžeme totiž počúvať bezdrôtovo cez Bluetooth alebo cez reverzibilný USB Type-C/Lightning konektor.


zdroj fotografie: Dgtle

Či používateľom absencia jacku prekáža? Väčšine vôbec nie. iPhone 7/7 Plus prišli minulý rok bez jacku a Apple aj tak zaznamenal rekordné predaje. Absenciu jacku rieši redukciou z Lightning konektora. Zdá sa však, že väčšina používateľov radšej siahne po bezdrôtovej technológii ako po redukcii. Môžeme sa teda zatiaľ upokojiť, keďže jack ani zďaleka neumrel. Jeho absenciu u smartfónov síce budeme vídať čoraz častejšie, no väčšina výrobcov zatiaľ rieši skôr vodeodolnosť, dizajn, bezdrôtové nabíjanie a duálne fotoaparáty. To sú trendy, v ktorých sa nesú minuloročné a tohtoročné smartfóny. Absencia 3.5 mm audio jacku je tým pádom len okrajová záležitosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom